آموزش سئو ووکامرس

آموزش سئو ووکامرس

یکی از بهترین روش‌های افزایش فروش در فروشگاه‌های آنلاین، سئوی اصولی و حرفه‌ای است، چراکه به کمک سئو می‌توانیم ترافیکی کاملا هدفمند جذب کنیم و همین موضوع باعث افزایش نرخ تبدیل (تبدیل بازدیدکننده به مشتری) می‌شود.

اگر در خصوص سئو فروشگاه‌های اینترنتی اطلاعی ندارید، پیشنهاد می‌کنیم حتما آموزش سئو سایت فروشگاهی را مشاهده کنید و سپس به این مقاله مراجعه نمایید تا با نکات مهم سئو ووکامرس آشنا شوید.

همچنین به‌خاطر اینکه قصد یادگیری سئو سایت‌های فروشگاهی دارید، به شما تبریک می‌گوییم. یادگیری این نکات باعث خواهد شد تا فروش بیشتری داشته باشید و احیانا استراتژی اشتباهی برای سئو فروشگاه آنلاین‌تان دنبال نکنید، چون سئو فروشگاه‌های اینترنتی با سئو سایت‌ها بسیار متفاوت است.

فهرست مطالب

آیا ووکامرس برای سئو مناسب است؟ (SEO Friendly)

اگر قبلا فروشگاه ساز ووکامرس (WooCommerce) را نصب کرده‌اید، پس حتما به آن اعتماد کامل دارید، در غیر اینصورت پاسخ‌تان را در این مقاله خواهید یافت. همچنین اگر هنوز به‌خوبی با قدرت ووکامرس، آشنا نیستید پیشنهاد می‌کنم مقاله ووکامرس چیست را مطالعه کنید تا با این افزونه قدرتمند وردپرس آشنا شوید.

ووکامرس جزئی از سیستم قدرتمند مدیریت محتوای وردپرس هست و همان‌طور که می‌دانید وردپرس کاملا SEO Friendly بوده و امتحانش را نیز در این زمینه پس داده است. پس با جرئت تمام می‌توان گفت که ووکامرس زیرساخت مناسبی برای سئو دارد.

از طرفی افزونه‌های بسیار زیادی برای سئو ووکامرس وجود دارد که از ظرفیت آن‌ها برای راحت‌تر شدن فرایند سئو می‌توان استفاده کرد. در نتیجه و در یک کلام می‌توان گفت که ووکامرس برای سئو مناسب است.

آموزش سئو ووکامرس (WooCommerce SEO)

همان‌طور که می‌دانید استراتژی سئو سایت‌های فروشگاهی، باتوجه به نوع محصول می‌تواند متفاوت باشد.

به‌عنوان‌مثال سئو فروشگاه‌هایی که از هر محصول فقط یک عدد موجود دارند و آن محصول قابل جایگزینی نیست با سئو فروشگاه‌هایی که از هر محصول، بی‌نهایت موجودی وجود دارند متفاوت است.

اما به‌صورت کلی، 80 الی 90% موارد مربوط به سئو فروشگاه‌های اینترنتی شبیه به یکدیگر است که در مقاله آموزش سئو فروشگاه‌های اینترنتی به‌صورت کامل به آن‌ها اشاره کردیم.

سئو ووکامرس هم شباهت زیادی به سئو سایر سایت‌های فروشگاهی دارد که در ادامه تمام نکات مربوط به آن را بررسی خواهیم کرد.

نکاتی که در ادامه آموزش به آن‌ها می‌پردازیم، اغلب مواردی هستند که در جلسه‌های مشاوره سئو بررسی می‌شوند، پس اگر قصد سئو فروشگاه ووکامرسی خود را دارید، این نکات را جدی بگیرید.

انتخاب قالب فروشگاهی جذاب

معمولا همواره هنگام مشاوره سئو به سایت‌های فروشگاهی، به اولین نکته که ایراد می‌گیرم، قالب سایت است.

واقعا دلیلش را نمی‌دانم چرا اکثر فروشگاه‌های اینترنتی اصرار دارند یا قالبی شبیه به دیجی کالا داشته باشند و یا قالبی دارند که اصلا احساس خوبی به انسان منتقل نمی‌کند!

این موضوع به من اثبات کرده است که اغلب مردم، نگاهی رباتیک‌محور به سئو دارند! اگر نگاه شما هم این‌گونه است باید بدانید که این نوع سئو منسوخ شده است.

در قدم اول هدف شما فقط باید انتقال احساس خوب به کاربران سایتتان باشد. گوگل هم همین را می‌خواهد.

در سئو به این مبحث UX یا تجربه کاربری می‌گوییم.

پیشنهاد می‌کنم در انتخاب قالب فروشگاه‌تان دقت و حوصله لازم را به خرج دهید و ساده از آن نگذرید.

همچنین پیشنهاد می‌کنم از قالب‌های مشابه دیجی کالا استفاده نکنید، چون مردم این قالب را بارها و بارها دیده‌اند و اینکه مجدد آن را در فروشگاه شما ببینند، حس خوبی به آن‌ها منتقل نخواهد کرد. در واقع این حس را تداعی خواهد کرد که شما یک نسخه کپی هستید و چرا باید از نسخه کپی خرید کنند، وقتی اصل هست؟

موارد مربوط به تجربه کاربری را حتما جدی بگیرید.

حتی پیشنهاد می‌کنم برای ایجاد تجربه کاربری لذت بخش برای مشتریان‌تان، از انتخاب قالب هم فراتر بروید و مواردی مانند افزونه کیف پول و سایر افزونه‌های گیمیفیکشن را نیز در ووکامرس نصب کنید تا تجربه مشتری در ابعاد مختلف بهینه‌سازی شود.

تحقیق کلمات کلیدی

تفاوتی ندارد که قصد انجام سئو سایت‌های محتوامحور را دارید و یا فروشگاهی، برای سئو هر سایتی تحقیق کلمات کلیدی جزو اولین و مهم‌ترین قدم‌ها است.

اما تحقیق کلمات کلیدی چیست و چه مواردی در آن اهمیت دارد؟

تحقیق کلمات کلیدی به زبان ساده یعنی کلماتی که توسط مخاطبان هدف جستجو می‌شوند را پیدا کنیم و روی صفحات مرتبط سئو کنیم.

اگر بخواهیم تحقیق کلمات کلیدی را به دو موضوع اصلی خلاصه کنیم، به‌صورت زیر خواهد بود.

  1. انتخاب کلمات کلیدی صحیح: یعنی باید کلماتی را انتخاب کنیم که هم در گوگل جستجو می‌شوند و هم سود ساز هستند. برای سئو ووکامرس، نباید صرفا به دنبال کلماتی باشیم که با هدف خواندن مقاله سرچ می‌شوند، بلکه باید به دنبال سئو کلماتی باشیم که پیشوند خرید یا قیمت دارند و یا اسم محصول است. افرادی که این کلمات را جستجو می‌کنند، مخاطبان بسیار هدفمندی هستند.
  2. درک هدف جستجو: هنگام تحقیق کلمات کلیدی، حتما کلماتی که انتخاب کرده‌اید را در صفحه اول گوگل جستجو کنید و ببینید صفحاتی که باز می‌شوند بیشتر از چه نوعی هستند. به‌عنوان‌مثال آیا بیشتر صفحاتی از جنس دسته‌بندی (Category) می‌بینید؟ یا صفحات محصول؟ یا مقاله؟ شما باید کلمات خود را برای همان صفحه‌ای سئو کنید که مخاطبان به دنبال آن هستند. به‌عنوان‌مثال وقتی کلمه «خرید پاور بانک» را جستجو می‌کنیم، صفحاتی به ما نمایش داده می‌شوند که یک لیست از پاور بانک‌ها را نشان می‌دهند، اینجا متوجه می‌شویم که ما نباید برای کلمه پاور بانک، صفحات محصول را سئو کنیم، بلکه باید هدف سئو دسته‌بندی‌ها باشد.

امیدوارم که بخش تحقیق کلمات کلیدی را به‌خوبی درک کرده باشید. اگر همچنان برایتان سوالی وجود دارد، می‌توانید به مقاله تحقیق کلمات کلیدی در سایت میهن لرن مراجعه کنید و یا سوالتان را در نظرات بپرسید.

نصب گواهینامه SSL

اکنون تقریبا 90% کسب‌وکارها می‌دانند که باید از SSL استفاده نمایند. اما جالب است بدانید استفاده از گواهینامه SSL در سایت‌های فروشگاهی، نسبت به دیگر سایت‌ها، از اهمیت بیشتری برخوردار است.

اگر نمی‌دانید SSL چگونه نصب می‌شود، مقاله آموزش نصب SSL را در میهن لرن جستجو کنید.

تا می‌توانید مخاطبان را روی صفحات نگهدارید

هر چقدر افراد زمان بیشتری را روی سایتتان صرف کنند، شانس بیشتری برای جفظ ارتقاء رتبه دارید.

برای این کار پیشنهاد می‌کنم، صفحات محصول را به حال خود و بدون محتوا رها نکنید.

حتما برای این صفحات محتوای متنی و تصویری جذابی تولید کنید تا کاربران را درگیر کند و زمان ماندگاری آن‌ها در سایت افزایش یابد.

جمع‌بندی

برای سئو ووکامرس، در کنار استفاده از زیرساخت فنی مناسب و رعایت کلیه نکات سئو سایت‌های فروشگاهی، باید بر تجربه کاربری (UX) نیز توجه ویژه‌ای داشته باشید.

از نظر من، دیگر سئو به رعایت بیش از 200 فاکتور گوگل خلاصه نمی‌شود و برای سئو سایت باید در زمینه‌های بازاریابی محتوا و کپی رایتینگ نیز مهارت داشت.

امیدوارم که از آموزش سئو ووکامرس لذت برده باشید. این مقاله به‌تدریج بروزرسانی خواهد شد و همواره جدیدترین نکات سئو ووکامرس در اینجا با شما همراهان عزیز سایت میهن لرن به اشتراک گذاشته خواهد شد.

شگفتانه
قیمت اصلی تومان1,699,000 بود.قیمت فعلی تومان693,000 است.

2 دیدگاه برای “آموزش سئو ووکامرس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *