چک لیست سئو 2021 (15 نکته برای رشد قطعی رتبه سایت)

چک لیست سئو

اگر قبلا آموزش سئو را گذرانده‌اید و با مفاهیم سئو آشنایی کامل دارید، این چک لیست سئو می‌تواند جهت اطمینان خاطر از رعایت مهمترین نکات، کاملا به کارتان بیاید.

در حقیقت چک لیست سئو، همانند چک لیست خرید مواد غذایی از فروشگاه برای پختن غذا است.

فرض کنید می‌خواهید قرمه سبزی درست کنید، در قالب چک لیست هر آنچه که لازم است را می‌نویسید، سپس برای تهیه به فروشگاه می‌روید.

بخشی از مواد لازم را تهیه می‌کنید، اما یک مورد جا می‌افتد. بعنوان مثال از خرید گوشت فراموش می‌کنید. بنظر شما آیا قرمه سبزی بدون گوشت، خوش مزه است؟! (البته اگر گیاه خوار نیستید)

در سئو نیز همین مثال صدق می‌کند. یعنی باید همه موارد چک لیست سئو را رعایت کنید. درست است که قرمه سبزی بدون گوشت هم درست می‌شود، اما قطعا طعمی که همیشه دارد، وجود نخواهد داشت. در سئو نیز همین گونه است، بهتر است که همه موارد رعایت شود، خصوصا اگر در یک حوزه کاملا رقابتی فعالیت دارید.

تمام موارد چک لیستی که در ادامه آمده است بسیار مهم هستند و سعی کنید برای هر محتوا، حتما آنها را رعایت کنید و مانندِ گوشتِ داخل قرمه سبزی در نظر نگیرید، یا مثلا پیتزایِ بدون قارچ! هر چند که شاید تعجب کنید، ولی شخصا همیشه پیتزا را بدون قارچ تهیه می‌کنم 🙂

همچنین اگر یادتان باشد قبلا چک لیست سئو تکنیکال را بصورت تخصصی طراحی و منتشر کردیم. در آن چک لیست به موارد فنی و زیرساختی سئو پرداختیم. این دو چک لیست مکمل هم هستند و هر دو باید بررسی شوند.

چک لیست سئو تکنیکال، کل سایت را شامل می‌شود؛ اما چک لیست فعلی بر حسب هر محتوایی که منتشر می‌کنید باید موارد درون آن را رعایت کنید.

فهرست مطالب

چک لیست سئو (SEO Checklist)

چک لیست سئو

با رعایت مداوم نکات این چک لیست، می‌توانید مطمئن شوید که 100% ترافیک ارگانیک وب‌سایت شما افزایش خواهد یافت.

آیا در محتوا اصول لینک سازی داخلی را رعایت کرده‌اید؟

لینک سازی داخلی یکی از مهم‌ترین قوانین سئو است. هر مطلبی که می‌نویسید حتما درون آن به سایر صفحات مرتبط در سایت خود لینک دهید.

اگر سایتتان محتوای زیادی دارد و نمی‌دانید چگونه لینک محتوای مرتبط را بدست آورید به تصویر زیر توجه کنید.

چک لیست سئو

ما برای پیدا کردن مطلبی مرتبط با مقاله‌ای که هم اکنون در حال مطالعه آن هستید به گوگل مراجعه کردیم و عبارتی که در تصویر بالا داخل کادر جستجو مشاهده می‌کنید را جستجو کردیم. به این شکل لینک کلیه محتوایی که مشابه با مقاله فعلی بود نمایش داده شد و همانگونه که در ابتدای این مقاله دیدید، یک لینک به مقاله چک لیست سئو تکنیکال دادیم.

همچنین اگر از وردپرس استفاده می‌کنید، هنگام درج لینک بخش جستجو نمایان می‌شود و از آنجا نیز می‌توانید لینک مقالات مرتبط را پیدا کنید.

البته فراموش نکنید که همواره برای مقالات نباید لینک سازی کنیم، بلکه لینک سازی برای دسته‌های سایت نیز اهمیت بسیار زیادی دارد. در خصوص لینک سازی حرفه‌ای در دوره آموزش صفر تا صد سئو بصورت کامل صحبت کرده‌ایم.

یک نکته کلیدی دیگر در بحث لینک سازی وجود دارد که اکثر وب‌سایت‌ها آن را انجام نمی‌دهند و آن نکته این است که به مقالات مرتبط به سایت‌های مطرح دیگر لینک دهید. بعنوان مثال ما اگر در خصوص سئو مقاله‌ای بنویسیم، حتما به صفحه آن در ویکی پدیا و یا سایت‌های مطرح در سطح جهان لینک می‌دهیم. اما بسیاری این تصور اشتباه را دارند که اگر به سایت‌های دیگر لینک دهند از اعتبار صفحه آنها کاسته می‌شود! در صورتی که اینگونه نیست و با لینک سازی حرفه‌ای، بصورت بهتر موضوع صفحه توسط گوگل درک می‌شود. در همین صفحه لینک به ویکی پدیا وجود دارد که می‌توانید در همین نزدیکی‌ها آن را پیدا کنید! رعایت اصول مفهومی و ساختاری در بحث سئو بسیار مهم است.

استفاده صحیح و بجا از تگ‌های H1 تا H6 را فراموش نکنید

تک به تک صفحات وب‌سایتتان باید ساختاری مشخص داشته باشند. وجود ساختار هم باعث درک بهتر صفحات وب توسط موتورهای جستجو می‌شود و هم لذت خواندن را توسط کاربران افزایش می‌دهد و خلق تجربه کاربری بهتر، یکی از موارد مهم در سئو است.

تاثیر تگ H1 بر سئو چیست

در مبحث تگ‌های H1 تا H6، باید همانند فهرست‌بندی یک کتاب و یا یک پایان نامه عمل کنیم. یعنی مهمترین عنوان در هر صفحه به همراه کلمه کلیدی درون تگ H1 نمایش داده شود (عنوان پست) و سپس زیر عنوان‌های اصلی درون تگ H2 قرر گیرد و اگر آنها نیز شامل زیر عناوین دیگری شوند، درون تگ H3 نمایش داده شود و به همین ترتیب تا H6 می‌توانیم پیش رویم. برای درک بهتر به مثال زیر توجه کنید.

عنوان مقاله: دیجیتال مارکتینگ چیست (اگر کد نویسی قالب استاندارد باشد، همواره عنوان مطلب را درون تگ H1 نمایش می‌دهد)

عنوان اصلی داخل متن مقاله (1): چرا یادگیری دیجیتال مارکتینگ مهم است؟ (بصورت H2 باید نمایش دهیم)

عنوان اصلی داخل متن مقاله (2): دیجیتال مارکتینگ شامل چه روش‌هایی است؟ (بصورت H2 باید نمایش دهیم)

زیر عنوانِ (دیجیتال مارکتینگ شامل چه روش‌هایی است): سئو و بهینه سازی سایت (بصورت H3 باید نمایش دهیم)

در اینجا اگر سئو خود شامل زیر مجموعه باشد، عنوان اصلی آنها را بصورت H4 نمایش می‌دهیم و طبیعتا متن‌ها را باید همواره بصورت عادی و بدون استفاده از تگ‌های هدینگ نمایش دهیم.

حالا که توضیحات سئو بعنوان یک زیر عنوان در سطح 3 تمام شد، به سراغ زیر عنوان بعدی می‌رویم.

زیر عنوانِ (دیجیتال مارکتینگ شامل چه روش‌هایی است): بازاریابی محتوا (بصورت H3 باید نمایش دهیم)

عنوان اصلی داخل متن مقاله (3): از اینجا به بعد هم اگر عنوان اصلی وجود داشت بصورت H2 نمایش می‌دهیم و به همین ترتیب تا انتها پیش می‌رویم.

چرا مهم است که کلمه کلیدی درون H1 نمایش داده شود؟

اگر دقت کرده باشید اکثر افرادی که قصد دارند از محتوای ما استفاده کرده و منبع را ذکر نمایند، عنوان مطلب را بعنوان منبع ذکر می‌کنند. در نتیجه شانس اینکه دقیقا روی کلمه کلیدی هدف بک لینک جذب کنیم بالا می‌رود.

سئو تصاویر ساده و آسان! اما …

سئو تصاویر

سئو تصاویر کار بسیار راحتی است، اما به میزان قابل توجهی می‌تواند impression یا نمایش تصاویر در گوگل را افزایش دهد و هر چه میزان نمایش بیشتر باشد، شانسِ بیشتری برای جذب ورودی داریم.

اما جالب است بدانید در عین حال که سئوی تصاویر ساده است و وقت زیادی نمی‌گیرد، وب‌سایت‌های بسیاری آن را انجام نمی‌دهند. شما می‌توانید با انجام سئو تصاویر، شانس بیشتری برای جذب ورودی از بخش جستجوی تصاویر گوگل داشته باشید.

پیشنهاد می‌کنیم به مقاله سئو تصاویر در سایت میهن لرن مراجعه کنید و بصورت کامل با سئوی تصاویر آشنا شوید.

اسکیما جذاب و دوست داشتنی!

قبلا در مقاله «اسکیما چیست» بصورت کامل در خصوص Schema صحبت کردیم. اسکیما باعث می‌شود تا هم محتوای صفحه برای موتورهای جستجو بیشتر قابل درک شود و هم در موتورهای جستجو نتایج به شکل جذاب و متفاوت نمایش داده شوند. متمایز دیده شدن لینک‌ها در صفحه نتایج جستجو باعث افزایش نرخ کلیک (CTR) می‌شود.

تاثیر اسکیما بر سئو

در تصویر بالا وجود ستاره‌ها به دلیل استفاده از اسکیما در کدهای سایت میهن لرن است. قطعا لینک‌هایی که دارای ستاره هستند و از سایر لینک‌ها در صفحه نتایج جستجو تمایز دارند جلب توجه کرده و بیشتر روی آنها کلیک می‌شود. پس حتما از اسکیما در بحث سئو فراموش نکنید. اسکیماهای بسیار زیادی داریم که در مقاله مربوطه همه‌ی آنها را معرفی کرده‌ایم.

تلاش برای متقاعد سازی کاربر برای ماندن در چند ثانیه نخست!

اگر در چند ثانیه نخست نتوانید کاربران را متقاعد کنید تا در سایت شما باقی بمانند، آسیب جدی به سئوی سایت وارد می‌شود.

در حقیقت اگر کاربر وارد سایت شود و چند ثانیه بعد روی دکمه Back کلیک کند و به صفحه نتایج جستجو برگردد، می‌گوییم “Pogo-sticking” رخ داده است و بر اساس معیارهای الگوریتم رنک برین، به شدت به سئوی سایت آسیب می‌زند.

اما برای اینکه کاربر را متقاعده کنیم تا در سایت بماند، چه کاری باید انجام دهیم؟

  • سرعت لود سایت کمتر از 3 ثانیه باشد (قبلا در مقاله افزایش سرعت سایت، بصورت کامل به این موضوع پرداخته‌ایم)
  • اولین جمله مقاله شما انگیزه بخش و امید بخش باشد، بعنوان مثال با خواندن این مقاله بصورت 100% می‌توانید سرعت سایت خود را افزایش دهید. جملاتی نظیر این که کاربر مطمئن شود در انتها یک دستاورد دارد.

خلاصه تا می‌توانید مخاطب را درگیر مطلب کنید تا آن را تا انتها بخواند و زمان ماندگاری در سایت شما افزایش یابد.

محتوای چشم نواز طراحی کنید

سئو محتوا

هیچ فردی دوست ندارد وارد صفحه‌ای شود که پشت سر هم فقط و فقط متن خالی است. وجود عناصر گرافیکی مانند تصاویر، ویدیوها و باکس‌های جذاب می‌تواند جذابیت محتوای‌تان را بیشتر کند و باعث خلق تجربه کاربری بهتر شود.

همچنین سعی کنید جملات را کوتاه بنویسید و پاراگراف‌های زیاد طولانی نداشته باشید.

اگر از وردپرس استفاده می‌کنید، به کمک افزونه المنتور می‌توانید محتوایی فوق العاده جذاب تولید کنید.

تحقیقات کلمات کلیدی را به خوبی انجام داده‌اید؟

تحقیق کلمات کلیدی

در علم سئو زیاد با کلیدواژه‌ها کار داریم، به نوعی می‌توان گفت بخش اعظمی از سئو، کار با کلمات کلیدی است.

اگر بتوانید در انتخاب کلمه کلیدی خوب عمل کنید، گام بسیار مثبتی را برداشته‌اید. اما اگر کلمات کلیدی را به خوبی گزینش نکنید، علیرغم تلاش زیاد، بازدید قابل توجهی از سمت موتورهای جستجو جذب نخواهید کرد.

اگر در این زمینه تخصص ندارید، پیشنهاد می‌کنیم مقاله تحقیق کلمات کلیدی را مطالعه کنید.

متاتگ دیسکریپشن را با حوصله بنویسید

متاتگ دیسکریپشن

دیسکریپشن همان بخش توضیحات است که در صفحه نتایج جستجوی گوگل نمایش داده می‌شود.

این بخش نیز همانند عنوان، در ترغیب کاربر به کلیک کردن تاثیر زیادی دارد.

سعی کنید هم کلمه کلیدی اصلی مقاله و هم کلمه کلیدی مترادف آن را در این بخش قرار دهید.

برای نوشتن متاتگ دیسکریپشن باید از افزونه‌های سئو استفاده کنید. بعنوان مثال برای نوشتن دیسکریپشن در افزونه Yoast SEO، می‌توانید در پایین صفحه افزودن نوشته به بخش زیر مراجعه کنید.

نحوه نوشتن متاتگ دیسکریپشن در وردپرس

آن قسمت از متن که بیشتر از 160 کاراکتر شود در گوگل نمایش داده نخواهد شد و فقط 160 کاراکتر اول نشان داده می‌شود.

آیا عنوان مطلب، ترغیب کننده است؟

هرچند که محتوایی فوق العاده عالی بنویسید که ارزش هزاران بار خواندن را داشته باشد، اما تا عنوانی جذاب و ترغیب کننده نداشته باشد، مخاطب را برای مطالعه جذب نمی‌کند.

یک عنوان خوب باید به سبک یکی از ساختارهای زیر نوشته شود:

  • شامل اعداد باشد. بعنوان مثال «7 تکنیک شگفت انگیز در سئو».
  • توصیفی باشد. بعنوان مثال «بهترین روش‌های کسب درآمد از اینترنت»
  • سوالی باشد. بعنوان مثال «چگونه فروش سایت را افزایش دهیم؟»
  • مقایسه‌ای باشد. بعنوان مثال «وردپرس بهتر است یا جوملا؟»

اگر عنوان محتوای خود را در قالب یکی از ساختارهای بالا قرار دهید، شانس افزایش نرخ کلیک (CTR) برای مشاهده محتوا وجود دارد. از آنجا به بعد وظیفه محتوای جذاب است که کاربر را برای خواندن میخکوب کند. ترجیحا کلمه کلیدی خود را در عنوان بکار ببرید.

همچنین در برخی از عنوان‌ها می‌توانید از ایموجی (شکلک) برای جلب توجه بیشتر استفاده کنید. ایموجی‌های بسیاری از سایت emojipedia.org قابل دریافت است. 😊 🥳

طول محتوا استاندارد است؟

نباید محتوا را صرفا برای رفع تکلیف منتشر کنید، روی تولید محتوای خوب حسابی وقت بگذارید و محتوایی را منتشر کنید که کاربران برای خواندن آن میخکوب شوند.

یکی از نکاتی که بسیار مهم می‌باشد، این است که طول محتوا کوتاه نباشد. از نگاه متخصصان سئو و استانداردهایی که افزونه Yoast SEO نشان می‌دهد، حداقل طول قابل قبول برای محتوا 300 کلمه است؛ اما سعی کنید محتوایی بسیار جامع و حداقل در بازه 1500 تا 3000 کلمه تولید کنید.

همچنین لارم است بدانید که بحث محتوای عمیق نیز وجود دارد و نیاز است که برخی از محتوا بیش از 5000 و حتی 10000 کلمه باشند.

عدم وجود اشتباهات املایی و نگارشی

گوگل به خوبی متوجه اشتباهات املایی می‌شود، کافی است یک کلمه را بصورت اشتباه جستجو کنید تا در همان صفحه املای صحیح آن را پیشنهاد دهد. معمولا همواره از این روش برای یافتن املای صحیح استفاده می‌کنم.

همواره سعی کنید، محتوای خود را بدون هیچگونه اشتباه املایی و نگارشی منتشر کنید. قبل از انتشار می‌توانید به کمک سایت‌هایی مانند ویراست لایو، از صحت نگارش و املا مطمئن شوید.

جلوگیری از انتشار محتوای کپی

شاید با جرات تمام بتوان گفت مهم‌ترین آیتم در چک لیست سئو، این مورد است. محتوای کپی خط قرمز کاملا جدی گوگل می‌باشند. اگر محتوای خود را کپی کرده‌اید و با تغییرات اندک قصد انتشار آنها را دارید، حتما همین حالا بیخیال انتشار آنها شوید تا یک وضعیت بحرانی از نظر سئوی سایت را تجربه نکنید!

به اشتراک گذاری در شبکه‌های اجتماعی

چک لیست سئو داخلی

زمانی یک محتوا حداکثر بازدید را خواهد داشت که هم برای موتورهای جستجو بهینه شود و هم در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک گذاری شود. وجود سوشیال سیگنال و برند بودن نام وب‌سایت شما در شبکه‌های اجتماعی نیز در سئو تاثیر گذار است.

پس از انتشار محتوا، حتما آنها را در شبکه‌های اجتماعی مانند لینکدین، اینستاگرام،  پینترست، توییتر و غیره به اشتراک بگذارید.

همچنین بهتر است در پایین هر مطلب دکمه‌های به اشتراک گذاری محتوا در شبکه‌های اجتماعی وجود داشته باشد و از یک Call to Action استفاده کرده و کاربران را ترغیب به اشتراک گذاری محتوا در شبکه‌های اجتماعی کنید.

URL مفهومی و کوتاه

یکی از مهمترین مباحث سئو داخلی این است که قبل از انتشار هر مطالب به ساختار آدرس آنها دقت کنید. آدرس هم باید مفهومی باشد، یعنی شامل کلمه کلیدی شود و با نگاه به آدرس بتوان حدس زد درون آن چیست و هم کوتاه باشد.

آدرس‌های طولانی و یا آدرس‌هایی که نامفهوم هستند و صرفا شامل اعداد می‌باشند، گوگل پسند نیستند.

شاید جالب باشد بدانید در تحقیقات مختلف مشخص شده است که URL های مفهومی باعث افزایش نرخ کلیک نیز می‌شوند.

تحلیل آمار با گوگل آنالیتیکس

گوگل آنالیتیکس

هر متخصص سئو و دیجیتال مارکتینگ به خوبی می‌داند که باید برنامه و استراتژی خود را پس از هر چند وقت مورد بررسی و بازبینی قرار دهد.

برای اینکه مطمئن شوید محتوای خوبی نوشته‌اید، عنوان جذابی انتخاب کرده‌اید و کلمات کلیدی را نیز به خوبی انتخاب نموده‌اید، لازم است مدتی بعد از انتشار به تحلیل آمار و میزان ورودی‌ها از موتورهای جستجو بپردازید.

برای این کار می‌توانید از گوگل آنالیتیکس که در حال حاضر بهترین ابزار برای تحلیل آمار وب‌سایت می‌باشد استفاده کنید.

چک لیست سئو تکنیکال

پیشنهاد می‌کنیم حتما چک لیست تخصصی سئو تکنیکال را نیز مطالعه کنید تا بصورت 100% از بهینه بودن سایتتان مطمئن شوید. برای مشاهده این چک لیست روی دکمه زیر کلیک کنید.
توصیه به مطالعه
لینکدین
پینترست
توییتر
واتساپ
تلگرام
ردیت
سعید حکیمی نیا
سعید حکیمی نیا

برنامه نویس و مولف کتاب‌های صفر تا صد دیجیتال مارکتینگ، دکترای سئو، امنیت تمام قوا در وردپرس، فراتر از استادی در میکروتیک، صفر تا صد سئو در وردپرس و ..

شگفتانه
قیمت اصلی تومان1,699,000 بود.قیمت فعلی تومان693,000 است.

1 دیدگاه برای “چک لیست سئو 2021 (15 نکته برای رشد قطعی رتبه سایت)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *