10 ایده جذاب برای تولید محتوا در اینستاگرام

ایده های تولید محتوا در اینستاگرام

اینستاگرام مکانی است که هر روز میلیون‌ها انسان، به خصوص هموطنان ما، در آن مدت زیادی به گردش، تفریح و خرید می‌پردازند و تولید محتوا در ایستاگرام از جمله مسیرهایی است که امروزه می‌تواند باعث خلق ثروتِ فراوان شود.

اما منظور از تولید محتوا، چه نوع محتوایی است؟ طبیعتا هر بستر تجاری در اینترنت طیف گسترده‌ای از مخاطبان را دارد که تا حد بسیار زیادی رفتار آنها در طول زمان شناخته شده است و با بهره‌مندی از دانش و تجربیات گذشته در شناخت مخاطبان و نحوه اعتماد سازی و تولید محتوا، می‌توان با سرعت بسیار بیشتری مسیر موفقیت را پیمود.

در این مقاله آموزشی قصد دارم در زمینه تولید محتوای اینستاگرام، ایده‌هایی کاملا موثر و ارزشمند را با شما همراهان عزیز میهن لرن به اشتراک بگذارم.

با استفاده از این ایده‌ها برای انتشار پست اینستاگرام می‌توانید هم اعتمادسازی کنید و هم بصورت ارگانیک فالوور جذب نمایید.

فهرست مطالب

چرا یادگیری تولید محتوا برای اینستاگرام ضروری است؟

اینستاگرام نیز همانند گوگل الگوریتم‌های بسیار هوشمندی برای بها دادن به صفحات فعال و خوب دارد، از طرفی صفحاتی که ضعیف عمل می‌کنند را به سرعت شناسایی می‌کند و در نهایت این صفحات محکوم به شکست می‌شوند. اما مهمترین راز موفقیت در اینستاگرام و یا دلیل شکست چیست؟

قطعا نحوه تولید محتوا در اینستاگرام است که حرف اول را می‌زند. نوع محتوا می‌تواند باعث افزایش نرخ تعامل با کاربران شود و یا تعامل را بصورت کامل از بین ببرد. پس این موضوع بسیار اهمیت دارد که بدانید چه محتوایی برای کاربران اینستاگرام تولید کنید.

تولید محتوا در اینستاگرام بحث بسیار مفصلی است که ما در اینجا صرفا به معرفی ایده‌هایی برای تولید محتوا در اینستاگرام می‌پردازیم. طبیعتا هر کسب و کار اینترنتی باید تنوع این ایده‌ها را در صفحه اینستاگرام خود داشته باشد تا محتوا یکنواخت و تکراری نشوند و نرخ تعامل نیز افزایش یابد.

ایده‌های تولید محتوا در اینستاگرام

در ادامه قصد داریم ایده‌های تولید محتوای اینستاگرام را به شما معرفی نماییم تا به کمک آنها بتوانید نرخ تعامل و اعتماد کاربران خود را افزایش دهید. بدیهی است که این ایده باید در کانال‌های مختلف مانند استوری، پست و IGTV منتشر شود.

آموزش، رمز اعتماد سازی

بهترین کار برای جلب اعتماد مخاطبان آموزش رایگان است. مخاطب ابتدا باید به این موضوع مطمئن شود که شما از دانش بسیار بالایی در زمینه کاری خود برخوردار هستید تا بعد به خرید محصولات و خدمات شما بپردازد.

از انتشار رایگان دانش خود هیچ واهمه‌ای نداشته باشید، در حقیقت با اینکار بازاریابی محتوا را انجام می‌دهید که یک استراتژی برد-برد بین شما و مشتریانتان می‌باشد. مشتری در شروع کار با عدم پرداخت هیچ هزینه‌ای به شما اعتماد می‌کند و سپس خرید خود را انجام می‌دهد.

اما یک اشتباه بسیار رایج در زمینه تولید محتوای آموزشی وجود دارد! بسیاری از صاحبان کسب و کارهای اینترنتی برای محتوای رایگان خود و افزایش کیفیت آنها وقت زیادی صرف نمی‌کنند. آنها تصور می‌کنند چون این محتوا رایگان است، پس کیفیتی در حد متوسط برای آن کافیست! در صورتی که اتفاقا باید برای تولید محتوای رایگان وقت بسیاری زیادی را صرف کرد.

محتوای آموزشی رایگان، تبلیغاتی اثر گذار برای معرفی کسب و کار ما هستند. همواره سعی کنید کیفیت اصل اول‌تان برای تولید هم محتوای رایگان و هم غیر رایگان باشد.

تولید محتوای آموزشی در اینستاگرام امروزه تبدیل به یک استراتژی روزانه برای کسب و کارهای موفق و اینفلوئنسرها شده است.

بسیار از اینفلوئنسرها، دقیقا با آموزش به رشد امروزی خود رسیده‌اند. بعنوان مثال به تصویر زیر توجه کنید.

تولید محتوا در اینستاگرام

صفحه فوق بیش از یک میلیون فالوور دارد، این صفحه بیشترین رشد خود را مدیون تولید محتوای آموزشی با روشی خلاقانه در اینستاگرام است.

نمایش پشت صحنه کسب و کار

برای اعتماد سازی در سایت‌ها، معمولا می‌گوییم نماد اعتماد در سایت قرار دهید، صفحه درباره ما و تماس با ما ایجاد کنید و مواردی مشابه اینها. اما در اینستاگرام چگونه اعتماد سازی کنیم؟

نمی‌توان مدام کاربران اینستاگرام را به سایت ارجاع داد، چرا که اینستاگرام یک پلتفرم مستقل است و طبیعتا کاربران در آنجا راحت‌تر هستند. پس همانجا نیز باید با تولید محتوایی هدفمند، نسبت به اعتماد سازی بیشتر اقدام کرد.

یکی از انواع محتوا که باید حتما در صفحه خود به اشتراک بگذارید، نمایش پشت صحنه کسب و کار است. این کار باعث اعتماد سازی می‌شود. بعنوان مثال به تصویر زیر توجه کنید. اینستاگرام یک صفحه مخصوص نمایش پشت صحنه کسب و کار خود دارد.

ایده تولید محتوای اینستاگرام

دیجی کالا در صفحه digikala.life، به معرفی کارکنان ارشد خود و نمایش مرکز پردازش محصولات و غیره می‌پردازد.

ایده های تولید محتوا در اینستاگرام

این نوع محتوا در صفحه اکثر کسب و کارهای بزرگ به چشم می‌خورد و این نشان از اهمیت موضوع دارد.

برای تولید محتوا در این زمینه می‌توانید از فرایند بسته بندی و ارسال محصولات، از حضور در نمایشگاه، از فرایند تولید یک محصول و یا از یک روز کاری شلوغ عکس و یا ویدیو بگیرید و با کاربرانتان به اشتراک بگذارید.

بعنوان مثال یک صفحه مرتبط با فروش سنگ‌های قیمتی، می‌تواند از فرایند استخراج سنگ‌ها توسط اعضای سایت ویدیو تهیه کند و به اشتراک بگذارد. یک صفحه مرتبط با فروش زعفران، می‌تواند از فرایند برداشت زعفران و حضور تیم در آن مراحل ویدیو تهیه کند. در این زمینه ایده‌های کاربردی بسیاری وجود دارد.

پرسش از مخاطبان، افزایش نرخ تعامل

در تعریف نرخ تعامل گفتیم که تعداد کامنت یکی از موارد تاثیر گذار در نرخ تعامل صفحات اینستاگرام است. پست‌های سوالی می‌توانند ایده خوبی برای تولید محتوایی باشند که باعث افزایش نرخ تعامل شود. به تصویر زیر توجه کنید.

پست های سوالی ایده خوبی برای تولید محتوا در اینستاگرام هستند

مواردی مشابه پست بالا، باعث افزایش تعداد کامنت‌ها و در نتیجه افزایش نرخ تعامل می‌شوند.

معرفی محصولات و خدمات

معرفی خدمات و محصولات خوب است، اما نه اینکه صفحه ما، صرفا از تصاویر محصولات‌مان پر شود.

پایین‌ترین نرخ تعامل را صفحاتی دارند که فقط عکس و ویدیو محصولاتشان را به اشتراک می‌گذارند.

ایده های تولید محتوای اینستاگرامی

صفحه بالا، نمونه یک صفحه موفق اینستاگرامی است که تعادل مناسبی بین معرفی محصولات و محتوای جذاب دارد.

پیشنهاد می‌کنیم اگر صفحه خود را تازه راه اندازی کرده‌اید برای مدتی پست‌های معرفی محصولات قرار ندهید و به مرور پس از تولید محتوای قوی، خدمات و محصولات خود را نیز در بین پست‌ها معرفی کنید. همچنین بهتر است که محصولات را در قالب ویدیو معرفی نمایید.

ویدیوها، موثر در برندسازی و دیده شدن

بعد از حدود یک دهه فعالیت در دنیای کسب و کارهای اینترنتی و پیگیر بودن برندهایی که روزی کسب و کارهای بسیار کوچکی بودند و امروز به رشد قابل توجهی رسیده‌اند، به جرات می‌توانم بگویم اغلب کسب و کارهایی که تمرکز خود را بر تولید محتوای ویدیویی گذاشتند، امروز جزو موفق‌ترین کسب و کارها در فضای مجازی هستند.

تولید ویدیو در اینستاگرم چندین ویژگی دارد. اول اینکه اقبال مردم به محتوای ویدیویی در اینستاگرم بیشتر است و دوم اینکه الگوریتم اینستاگرام نیز اینگونه است!

تجربه نشان داده است که محتوای ویدیویی بیشتر در اکسپلور و در Feed به دنبال کنندگان نمایش داده می‌شود. به خصوص اگر بصورت اسلایدی باشند.

اما بصورت کلی، اگر به تازگی صفحه اینستاگرام خود را راه اندازی کرده‌اید و قصد دارید سریع‌تر رشد کنید، تولید محتوای ویدیویی می‌تواند ایده بسیار خوبی باشد.

اما چه ویدیوهایی قابلیت بیشتر دیده شدن را دارد؟

ویدیوهای مناسبتی قابلیت ویروسی شدن (Viral) را دارند، یعنی در شبکه‌های اجتماعی آنقدر دست به دست می‌شوند تا فالوورهای بسیاری جذب نمایید.

البته منظور از مناسبت، دقیقا مناسبت‌های تقویم نیست! منظور اتفاقات مهم روز است. مانند زمان پیک ویروس کرونا که هر فردی خبر امیدوار کننده از تولید واکسن کرونا به اشتراک می‌گذاشت، به سرعت در شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌شد.

ویدیوهای آموزشی و ویدیوهای انگیزشی نیز، از جمله محتوای ویدیویی با قابلیت ویروسی شدن می‌باشند.

پست‌های مقایسه‌ای

یکی دیگر از ایده‌های جذاب برای تولید محتوا در اینستاگرام، انتشار پست‌های مقایسه‌ای می‌باشد.

دو موردی که در حوزه کاری شما بسیار معروف می‌باشند را باهم مقایسه کنید.

بعنوان مثال در حوزه کاری ما، محتوای مقایسه‌ای تحت عنوان «جوملا یا وردپرس» را می‌توان منتشر نمود.

پاسخ به سوالات پر تکرار کاربران

قبلا در مقاله ایده‌های تولید محتوای همیشه سبز گفتیم یکی از پر مخاطب‌ترین انواع پست‌ها، پاسخ به سوالات رایج کاربران می‌باشد. چرا که این سوالات در ذهن سایر افراد نیز وجود دارد.

وقتی کاربران سوالات خود را از شما می‌پرسند و به آنها پاسخ می‌دهید، این باعث حضور فعال‌ترشان در صفحه‌ی شما می‌شود.

ایده برای پست اینستاگرام

در تصویر بالای یکی از پست‌های صفحه اینستاگرام میهن لرن را مشاهده می‌کنید که در پاسخ به سوال کاربران طراحی شده است. در این پست بصورت اسلایدی و جامع به این سوال پاسخ داده شده و این نوع محتوا تاکنون در صفحه اینستاگرام ما به شدت مورد استقال مخاطبان قرار گرفته‌اند.

حتی در نظرسنجی که قرار دادیم برای انتخاب بین پست‌های ویدیویی، پادکست و پست‌های اسلایدی پاسخ به سوالات، این نوع پست‌ها رتبه‌ای تقریبا به اندازه پست‌های ویدیویی گرفتند.

حتما این مقاله ناب را بخوانید
چه سایت دارید، چه یوتیوبر هستید و چه در اینستاگرام فعالیت دارید؛ ایده‌های تولید محتوای همیشه سبز می‌توانند در شکل دهی ذهنیت شما برای تولید محتوایی عالی موثر واقع شوند.

داستان سرایی در استوری

تولید محتوا برای استوری اینستاگرام نیز جزو الزامات تولید محتوای اینستاگرامی است، چرا که شانس دیده شدن محتوا را بیشتر می‌کند.

همانگونه که از نام استوری می‌آید، محتوایی در این قسمت می‌تواند جذاب باشد که حالت داستان گونه داشته باشد.

سعی کنید برای استوری‌ها محتوایی دنباله‌دار تهیه کنید. مثلا یک روز کاری خود را به اشتراک بگذارید، به معرفی زندگینامه افراد موفق حوزه کاری خود بپردازید یا نکات آموزشی را به صورت زنجیره‌ای پشت سر هم قرار دهید تا مخاطب تمام اسلایدها را مشاهده نماید.

البته اینکه چگونه در طراحی استوری‌ها ذوق و سلیقه به خرج دهید تا همگی دقیقا دنبال هم باشد و مخاطب را سرگرم کند نیز اهمیت زیادی در موفقیت دارد.

همچنین حتما از ابزارهای اینستاگرام در استوری برای افزایش نرخ تعامل استفاده نمایید. بعنوان مثال نظر سنجی و یا باکس پرسش سوال از کاربران را قرار دهید.

نمایش آمار و ارقام در پست‌ها

به تصویر زیر توجه فرمایید، یکی از ایده‌های جالب و مخاطب پسند برای انتشار پست، ارائه آمار و ارقام به شکل گرافیکی در پست‌ها می‌باشد.

instagram post ideas

به اشتراک گذاری نظرات مشتریان

اگر خدمات و محصولات با کیفیت ارائه می‌دهید، قطعا همواره با خورد مثبتی از مشتریان خود دریافت می‌کنید. بهتر است این نظرات مثبت را با سایر کاربران خود به اشتراک بگذارید تا اعتماد آنها نیز روز به روز به کسب و کار شما بیشتر شود.

ما در صفحه اینستاگرام میهن لرن معمولا نظرات مثبت را در قالب استوری‌ها به اشتراک می‌گذاریم و در نهایت تمام این استوری‌ها در یک هایلایت به نام «رضایتمندی» قرار می‌گیرد.

این نوع محتوا را در قالب استوری و پست می‌توانید به اشتراک بگذارید و حتی برخی از برندها صفحه جداگانه‌ای به نام Happy Custumers ایجاد می‌نمایند و ویدیوها و تصاویری که حاکی از رضایت مشتریان‌شان است را به اشتراک می‌گذارند.

از جمله مهمترین موارد می‌توان به تنوع محتوا اشاره کرد. یعنی بصورت یکنواخت نباید محتوای خود را منتشر کنید و تنوع در فرمت‌های محتوایی باید وجود داشته باشد. بعنوان مثال محتوا در قالب ویدیو، تصویر و صوت منتشر شوند. نکته بعدی هم شناسایی نیاز مخاطبان و تولید محتوا بر اساس آن است.

دقیقا یکی از مواردی که در این مقاله به آن اشاره کرده‌ایم نحوه اعتماد سازی است که بواسطه پست‌های شما در اینستاگرام ایجاد می‌شود. بعنوان مثال باید از پشت صحنه کسب و کار خود محتوایی منتشر کنید و یا یک روز کاری خود را در قالب استوری به نمایش بگذارید. همچنین حضور خودتان در پست‌ها و لایوها باعث جلب اعتماد بیشتر می‌شود.

قطعا تمام هدف ما از تولید محتوا افزایش نرخ تعامل است. برای اینکه بتوانید نرخ تعامل را بالا ببرید باید به خوبی با فالوورهایتان ارتباط برقرار کنید و با آنها دوست باشید که برای این منظور حتی لحن محتوا و چگونگی نگارش آن می‌تواند اثر گذار باشد. از طرفی انتشار پست‌های سوالی نیز باعث افزایش تعداد کامنت‌ها شده که در نهایت منجر به افزایش نرخ تعامل صفحه خواهد شد.

سعید حکیمی نیا
سعید حکیمی نیا

برنامه نویس و مولف کتاب‌های صفر تا صد دیجیتال مارکتینگ، دکترای سئو، امنیت تمام قوا در وردپرس، فراتر از استادی در میکروتیک، صفر تا صد سئو در وردپرس و ..

تلگرام
واتساپ
لینکدین
پینترست
توییتر
ردیت
شگفتانه
قیمت اصلی تومان1,699,000 بود.قیمت فعلی تومان693,000 است.

7 دیدگاه برای “10 ایده جذاب برای تولید محتوا در اینستاگرام

 1. دل آرا گفته:

  ایده یابی تولید محتوا واقعا یکی از قسمت های دشوار کار در اینستاگرام هست که البته تشکر می کنم بابت این مقاله که کمک بزرگی بهم کرد 👌👌

 2. مصطفی گفته:

  سلام
  وقت گرامی بخیر
  امکانش هست ایده برای موضوع پیج اینستاگرام بدید؟
  قصد دارم یک صفحه اینستاگرامی درست کنم اگه در این زمینه راهنمایی کنید ممنون میشم

 3. نسرین گفته:

  ممنوون مطلبتون خیلی عالی بود. همیشه می موندم چه پستایی واسه پیجم بذارم کلی ایده خوب دادید. سپاسگزارم

 4. مهدیه صالحی گفته:

  ممنون این مطلبتون فوق العاده عالی بود کلی ایده برای تولید محتوای اینستاگرام گرفتم. لطفاً در خصوص اینستاگرام بیشتر آموزش بذارین

  • میهن لرن گفته:

   با سلام و احترام
   از اینکه مقاله ایده‌های تولید محتوا اینستاگرام برای شما کاربر گرامی کاربردی بوده بسیار خوشحالیم، حتما در آینده نزدیک آموزش‌های بسیار بیشتری در زمینه اینستاگرام از سایت میهن لرن خواهید دید.
   با آرزوی بهترین‌ها

 5. علی گفته:

  سلام
  مطلب جامعی بود و دیدگاهم رو در زمینه ایجاد پست توسعه داد
  بازم ادامه بدین در زمینه اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *