فرمت WebP چیست؟ چرا برای سئوی سایت مهم است؟

معرفی فرمت WebP

سئو همواره دنیایی پر از رمز و راز بوده است، چراکه هیچ وقت موتورهای جستجو مستقیما نمی‌گویند که چه ملاک‌هایی برای آنها در رتبه بندی سایت‌ها مهم است و چه پارامترهایی مهم نمی‌باشد. آنچه که امروز در علم سئو آموزش داده می‌شود، حاصل آزمون و خطا و تجربیات متخصصان سئو سراسر جهان است.

اما آنچه که واضح است، موتورهای جستجو همواره از فناوری‌های جدید استقبال کرده‌اند و در تلاشند تا دهکده جهانی اینترنت را به محیطی امن و کاملا مفید تبدیل نمایند.

بعنوان مثال اگر بخاطر داشته باشید چندین سال قبل سوال بسیاری این بود که آیا پروتکل SSL در سئو سایت تاثیر مثبت دارد یا خیر؟

افرادی که در سئو دارای تجربه کافی بودند، بلافاصله از پروتکل http به https مهاجرت کردند، آنها به خوبی می‌دانستند که گوگل به دنبال ایجاد ارتباطات امن در اینترنت است و امروز مشاهده می‌کنیم که در صفحه اول گوگل وب‌سایتی وجود ندارد که فاقد پروتکل https یا همان SSL باشد.

ما نیز در آن زمان با این تعبیر در میهن لرن به https مهاجرت کردیم، که اگر SSL برای سئو امتیازی مثبت نداشته باشد، قطعا نداشتن آن امتیازی منفی در سئو خواهد بود و بعلاوه اینکه وجود این پروتکل به کاربر احساس بهتری می‌داد که در مقالات مربوطه به آن پرداخته‌ایم.

اکنون نیز بسیاری از کاربران این سوال را می‌پرسند که فرمت WebP چیست و آیا برای سئو مفید است یا خیر؟ در ادامه قصد داریم به معرفی فرمت WebP بپردازیم و دلایل تاثیر مثبت آن بر سئو را شرح دهیم.

فرمت WebP چیست؟

فرمت WebP چیست؟

فرمت WebP یکی از فرمت‌های تقریبا جدید برای تصاویر می‌باشد که اولین بار در سال 2010 توسط گوگل ارائه شد.

این فرمت از دو روش lossless و lossy برای کاهش حجم تصاویر استفاده می‌کند که در هر کدام میزان فشرده سازی متفاوت است.

کاهش بیش از 50% حجم تصاویر بدون افت کیفیت در فرمت WebP

طبق گفته گوگل، فرمت WebP می‌تواند تا 41% حجم تصاویر را بدون افت محسوس کیفیت کاهش دهد.

اما بررسی‌های ما نشان می‌دهد که فرمت WebP بسیار بیشتر از 41% حجم تصاویر را کاهش می‌دهد.

به تصویر زیر توجه کنید، این تصویر برگرفته از وب‌سایت مطرح keycdn.com می‌باشد که نشان دهنده کاهش حجم تصاویر تا 90% در فرمت WebP می‌باشد.

مقایسه کاهش حجم تصاویر در فرمت WebP و JPG

همچنین در ادامه نتایج حاصل از یک مقایسه دیگر بین فرمت‌های WebP و JPG را مشاهده می‌نمایید که در فرمت WebP تا 86% حجم تصویر نسبت به فرمت JPG کاهش یافته است.

میزان کاهش حجم در فرمت webp

در تصویر پایین نیز مشاهده می‌کنید که با وجود کاهش قابل توجه حجم تصویر، در کیفیت آن هیچ تغییری ایجاد نشده است.

مقایسه فرمت WebP با PNG

البته لازم به ذکر است که بر اساس تجربه ما، در تبدیل فرمت از PNG به WebP، گاها حجم تصاویر بیشتر از قبل می‌شود که به این موضوع در داکیومنت رسمی آن توسط گوگل پرداخته شده است. به همین دلیل ما در سایت میهن لرن تصاویر PNG را به WebP تبدیل (Convert) نکرده‌ایم.

WebP یک فرمت چند منظوره

اگر می‌خواهید تصویری متحرک داشته باشید باید از فرمت GIF استفاده نمایید.

اگر می‌خواهید تصویری با زمینه شفاف داشته باشید باید از فرمت PNG استفاده کنید.

اگر می‌خواهید تصویری فشرده‌تر به نسبت به فرمت قبلی داشته باشید، اما نه متحرک باشد و نه زمینه شفاف داشته باشد، می‌توانید از فرمت JPG استفاده نمایید.

اما اگر می‌خواهید فرمتی را تجربه کنید که هم از زمینه شفاف پشتیبانی می‌کند و هم از تصاویر متحرک و هم حجم آن به نسبت همه فرمت‌های تصویری کمتر است، می‌توانید از فرمت WebP استفاده نمایید 🙂 به تصویر زیر توجه کنید.

فرمت WebP چیست؟

WebP واقعا یک فرمت کاربردی و شگفت انگیز است.

البته گوگل همواره ابداعات شگفت انگیزی داشته است.

نتایج یک تست که نشان دهنده افزایش یازده درصدی سرعت بارگزاری سایت است

این تست توسط KeyCDN اجرا شده است و نشان می‌دهد که با تبدیل تصاویر از فرمت JPG به PNG، سرعت بارگزاری سایت 11% افزایش یافته است.

حجم و سرعت بارگزاری سایت در فرمت JPG

حجم صفحه: 745 کیلوبایت

مدت زمان بارگزاری: 1.931 ثانیه

مقایسه فرمت WebP با JPG

حجم و سرعت بارگزاری سایت در فرمت WebP

حجم صفحه: 532 کیلوبایت

مدت زمان بارگزاری: 1.717 ثانیه

فرمت WebP چیست

77% کاهش حجم صفحه بعد از تبدیل فرمت تصاویر به WebP

به تصویر زیر توجه کنید. حجم صفحه با فرمت JPG نزدیک به 3 مگابایت (2.98 مگابایت) بوده است که پس از تبدیل تصاویر به فرمت WebP به 678 کیلوبایت کاهش یافته است. بررسی حجم صفحه در وب‌سایت GTMetrix.com انجام شده است.

فرمت WebP

میزان محبوبیت و استقبال از فرمت WebP چگونه است؟

طبق گزارش وب‌سایت مطرح w3techs، حدود 0.2% کل وب‌سایت‌های جهان از فرمت WebP استفاده می‌کنند.

شاید تعجب کنید که با وجود این همه ویژگی‌های شگفت انگیز چرا از فرمت WebP آنچنان که باید استقبال نمی‌شود.

در ادامه به بررسی تخصصی این موضوع موضوع می‌پردازیم.

فرمت WebP، نسل جدید فرمت تصاویر می‌باشد

اکنون که بیش از 10 سال از اولین انتشار پروژه متن باز گوگل در خصوص فرمت وب پی می‌گذرد، هنوز که هنوز است بسیاری از مدیران وب‌سایت‌ها با نام این فرمت آشنا نیستند.

فرمت‌هایی مانند JPG از محبوبیت بسیاری برخوردارند و توسط کلیه نرم افزارها پشتیبانی می‌شوند و قطعا زمان زیادی می‌برد تا فرمت جدیدی جای آنها را بگیرد.

میزان پشتیبانی مرورگرها از فرمت WebP

یکی از اصلی‌ترین دلایلی که باعث شده است از فرمت WebP استقبال زیادی نشود، این است که توسط کلیه مرورگرها پشتیبانی نمی‌شود.

در حقیقت باید مرورگرها بتوانند این فرمت را نمایش دهند تا سایت‌ها به سمت استفاده از آن بروند.

اما خوشبختانه اکنون بسیاری از مرورگرها از این فرمت پشتیبانی می‌کنند.

بر اساس آمار سایت caniuse.com حدود 77% از کاربران می‌توانند توسط مرورگر خود تصاویر با فرمت WebP را مشاهده نمایند.

چه مرورگرهایی از فرمت WebP پشتیبانی می‌کنند؟

بصورت کلی و به نقل از گوگل، مرورگرهای زیر از این فرمت پشتیبانی می‌کنند.

فرمت WebP توسط چه مرورگرهایی پشتیبانی می‌شود؟

البته لازم به توضیح است که گوگل در حال معرفی این فرمت است و در ابزار محبوب سئو کاران یعنی PageSpeed Insights، به مدیران وب‌سایت‌ها توصیه می‌کند تا برای سرعت بیشتر تصاویر سایت خود را از فرمت JPG به WebP تبدیل نمایند.

آموزش افزایش سرعت سایت با فرمت WebP
نمایی از PageSpeed Insights گوگل و پیشنهاد استفاده از WebP

آیا استفاده از تصاویر با فرمت WebP در سایت، باعث عدم نمایش آنها می‌شود؟

اکنون شاید تصور کنید که وجود تصاویر WebP روی سایت، باعث خواهد شد تا سایتمان به افرادی که مرورگرهایی مانند سافاری و یا ورژن قدیمی مرورگرهای فعلی را دارند نمایش داده نشود، چونکه از فرمت WebP پشتیبانی نمی‌کنند.

در پاسخ به این ابهام باید بگوییم که این تصور کاملا اشتباه است. اول اینکه مارکت اصلی مرورگرها در اختیار گوگل کروم است، چه در گوشی‌های موبایل و چه در لپ تاپ‌ها و کامپیوترها، این خبر خوشی است برای افرادی که قصد دارند از فرمت WebP استفاده کنند. چرا که گوگل کروم از مدت‌ها پیش در حال پشتیبانی از فرمت WebP است.

اما در مرورگرهایی که از فرمت وب پی پشتیبانی نمی‌کنند چه اتفاقی میافتد؟

خوشبختانه این امکان وجود دارد تا با تعریف قوانینی در فایل htaccess که در هاست وجود دارد، این امکان را فعال نمود تا اگر مرورگری از این فرمت پشتیبانی نکرد، بصورت خودکار تصویر اصلی که با فرمت فرضا JPG یا PNG هست، نمایش داده شود. در نتیجه هیچگونه اختلالی شامل وب‌سایتتان نخواهد شد.

در html5 نیز تگ <picture> وجود دارد که این امکان را فراهم می‌آورد تا همزمان تو URL برای دریافت تصویر استفاده کنید، یکی فرمت اصلی تصویر و دیگری فرمت WebP.

همچنین با استفاده از سی دی ان هایی همچون KeyCDN، این امکان وجود دارد تا بصورت خودکار در مرورگرهایی که از فرمت WebP پشتیبانی می‌کنند، این فرمت جایگزین تصویر اصلی شود. یعنی سه روش کاملا حرفه‌ای وجود دارد که بدون هیچ گونه اختلالی در سایت می‌توانید تصاویر WebP را فقط در مروگرهایی نمایش دهید که از این فرمت پشتیبانی می‌کنند، در نتیجه حجم صفحات سایت برای تعداد قابل توجه‌ای از کاربران کاهش خواهد یافت.

البته نکته اصلی اینجاست که هر تصویر در دو فرمت مختلف روی هاستتان ذخیره خواهد شد که یکی فرمت WebP است و دیگری فرمت اصلی تصویر که می‌تواند JPG یا PNG و یا GIF باشد.

نحوه استفاده از تصاویر WebP در وردپرس بسیار آسان است و با کمک افزونه WebP Express براحتی امکان پذیر می‌باشد.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله بهترین افزونه تبدیل تصاویر به WebP در وردپرس را بخوانید.

بزرگترین وب‌سایت‌های جهان در حال مهاجرت به سمت فرمت WebP هستند

اما خبر خوب اینکه بر اساس بررسی‌های ما و بر اساس اطلاعات موجود در W3techs و سایت KeyCDN، هم اکنون سایت‌های بزرگی در سطح جهان همچون آمازون، پینترست، Ebay و غیره در حال استفاده از فرمت WebP در بخشی از تصاویر سایت خود هستند که در تصویر زیر نمونه‌ای از آن قابل مشاهده است.

معرفی WebP

چگونه تصاویر خود را به فرمت WebP تبدیل کنیم؟

با استفاده از سایت squoosh.app می‌توانید تصاویر خود را بصورت آنلاین از هر فرمتی به WebP تبدیل نمایید.

همچنین در نرم افزار فوتوشاپ با نصب پلاگین WebP، قادر خواهید بود فرمت‌های دیگر را به WebP تبدیل کنید.

آیا استفاده از فرمت WebP بر سئو سایت تاثیر مثبت می‌گذارد؟

تاثیر فرمت web در سئو سایت

اگر با علم بازاریابی اینترنتی آشنا و در سئو تکنیکال متخصص باشید، قطعا می‌دانید که افزایش سرعت سایت تا چه اندازه در سئو اهمیت دارد، بطوری که تحقیقات ثابت کرده است درصورتی که بیش از سه ثانیه بارگزاری سایت طول بکشد، بیش از 40% ترافیک خود را از دست خواهید داد.

سرعت بالای نمایش وب‌سایت یکی از مهمترین فاکتورهای رتبه بندی سایت توسط گوگل می‌باشد. قطعا تبدیل تصاویر سایت به فرمت WebP در کنار سایر مواردی که باید رعایت کنید دارای اهمیت است.

هم اکنون که در حال مشاهده این مطلب هستید، اگر مرورگر شما جزو مواردی باشد که در بالا نام بردیم، تصاویر سایت میهن لرن بصورت WebP برای‌تان نمایش داده می‌شود. وب‌سایت میهن لرن در کلیه تست‌های سرعت، مانند GTMetrix.com و PageSpeed Insights دارای رتبه A می‌باشد.

افزایش سرعت سایت با فرمت WebP

همچنین در تست‌های مختلف که توسط کاربران و مخاطبان سایت صورت گرفته است، همگی سرعت سایت را فوق العاده بالا ارزیابی کرده‌اند و مهاجرت به سمت استفاده از فرمت WebP یکی از نکات مثبتی است که ما برای افزایش سرعت سایت بارگزاری انجام داده‌ایم.

در دنیای وب رقابت و نبرد برای کسب رتبه نخست در صفحه نتایج جستجوی گوگل بسیار زیاد است و در صورتی می‌توانید از پیروز باشید که به ریزترین نکات توجه کنید.

هنوز زمان بسیاری در پیش است تا مدیران وب‌سایت‌ها اهمیت استفاده از نسل جدید فرمت تصاویر را درک کنند و قطعا بسیاری در مقابل تغییرات جبهه می‌گیرند، مانند زمانی که بحث مهاجرت از http به https داغ بود و برخی مخالف این بودند تا وب‌سایت خود را صرفا روی بستر https نمایش دهند، چراکه می‌گفتند این کار باعث کاهش سرعت سایت می‌شود، اما ما همان ابتدا به استفاده از این پروتکل روی آوردیم و شاهد تاثیرات مثبت آن نیز بودیم و اکنون نیز مشاهده می‌کنیم که تمام وب‌سایت‌های صفحه اول گوگل از SSL استفاده می‌نمایند.

جمع بندی نهایی

جدا از اثر گذاری مثبت استفاده از فرمت WebP بر سئو، کاهش قابل توجه حجم صفحات سایت باعث صرفه جویی زیاد در مصرف پهنای باند می‌شود.

در نهایت اینکه ما همواره سعی داشته‌ایم تا مواردی را به شما آموزش دهیم که خود آنها را انجام داده‌ایم، استفاده از فرمت وب پی نیز یکی از این موارد است که تاکید بر استفاده از آن داریم. امیدواریم که از این مقاله آموزشی لذت برده باشید و چنانچه سوالی دارید لطفا در نظرات همین مطلب مطرح فرمایید.

شگفتانه
قیمت اصلی تومان1,699,000 بود.قیمت فعلی تومان693,000 است.

4 دیدگاه برای “فرمت WebP چیست؟ چرا برای سئوی سایت مهم است؟

 1. Alii گفته:

  چقدر روان توضیح دادید. تشکر…
  من چند وقت پیش برای اولین فرمت webp را روی عکس های سایت دیوار دیدم و بعد از تحقیق متوجه شدم این فرمت حجم کمتری برای عکس ها ایجاد میکنه که واقعا برای مدیر وبسایت یک دغدغه هست. ولی این سوال برای من ایجاد شد که شاید این فرمت سئو سایت را دچار مشکل بکنه. با مقالتون تقریبا مطمئن شدم مشکلی ایجاد نمیشه. تشکر از شما…

  • میهن لرن گفته:

   با سلام
   وقت بخیر
   خوشحال مورد پسند بوده، نه تنها برای سئو مشکلی نداره، بلکه در جهت بهبودی سئوی سایت هست و این فرمت هم در جستجوی تصاویر گوگل ایندکس می شود.
   با آرزوی بهترین ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *