محتوای همیشه سبز چیست؟ (راهنمای جامع + ایده)

محتوای همیشه سبز چیست

تا حالا به این موضوع فکر کردید که چگونه می‌توان محتوایی تولید کرد که هم بازدید فوق العاده بالایی داشته باشد و هم باعث ایجاد بک لینک شود؟ به زبان ساده، محتوایی که بابِ دلِ متخصصان سئو باشد. در این مقاله قرار است پرده از این راز برداریم!

«محتوای همیشه سبز» راز تولید محتوای قدرتمند است!

اما محتوای همیشه سبز چیست؟

تولید محتوای همیشه سبز (Evergreen Content) یکی از استراتژی‌های عالی در سئو برای جذب بک لینک و دریافت ترافیک دائمی از موتورهای جستجو می‌باشد.

در حقیقت به محتوایی همیشه سبز می‌گوییم که همیشه جستجو دارند، جزو پر طرفدارترین کلمات کلیدی هستند و به زبان عامیانه هیچ وقت از مد نمی‌افتند. برای درک بهتر موضوع به مثال زیر توجه کنید.

عبارت «خرید کادو ولنتاین» فقط در بازه حداکثر ده روزه از بهمن ماه جستجو می‌شود که نزدیک به روز ولنتاین است. اما بدیهی است که عبارات «دیجیتال مارکتینگ چیست؟» یا «خرید گوشی آیفون» همیشه و هر روز توسط افراد زیادی جستجو می‌شوند. جستجوی این عبارات کلیدی محدود به بازه زمانی خاصی نیست. این بود از تعریف ساده محتوای همیشه سبز. اما این محتوا چه مزایایی برای سایتمان دارند؟ در ادامه با ما همراه باشید تا مثال‌های واضح از محتوای همیشه سبز را بیان کنیم و سپس به ذکر ویژگی‌های آن خواهیم پرداخت.

آموزش تولید محتوای همیشه سبز

نمونه‌هایی از محتوای همیشه سبز

چه محتوایی همیشه سبز نیستند؟

تصویر زیر دقیقا گویای محتوایی است که همیشه سبز نیست، مانند یک خبر که در بازه‌ای خاص جستجوی زیادی دارد و رفته رفته از میزان جستجوی آن کاسته می‌شود.

محتوای همیشه سبز چیست

چگونه محتوای همیشه سبز تولید کنیم؟

برای تولید محتوای همیشه سبز دو مرحله زیر را انجام دهید.

موضوعات همیشه سبز را بیابید

بهترین راه یافتن موضوعاتی که جستجوی زیادی دارند استفاده از ابزار Google Keyword Planner می‌باشد، اما برای استفاده از این ابزار نیاز است که قبلا از سرویس‌های پولی گوگل ادوردز استفاده کرده باشید. اما اگر امکان پرداخت دلاری ندارید، نگران نباشید راهکاری دیگر وجود دارد که در ادامه به شرح آن می‌پردازیم.

استفاده از سرویس رایگان گوگل ترندز

گوگل ترندز همانگونه که از نامش پیداست، Trend ها (محبوب‌ها) را به ما نشان می‌دهد. برای استفاده از این سرویس رایگان گوگل کافی است به آدرس trends.google.com مراجعه کنید. سپس در صفحه‌ای که مشاهده می‌کنید موضوعی که قصد بررسی ترند بودن آن دارید را وارد نمایید.

برای نمونه ما عبارت «عید نوروز» را برای بازه‌ای پنج ساله بررسی کردیم و با نتیجه زیر مواجه شدیم.

محتوای همیشه سبز چیست

همانگونه که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید، عید نوروز دقیقا در ابتدای هر سال جستجو شده و بعد از آن هیچ جستجویی نداشته و یا جستجوهای بسیار کمی داشته است. پس اینگونه به کمک نمودار Google Trends به این نتیجه می‌رسیم که موضوع انتخابی ما، موضوعی مناسب برای تولید محتوای همیشه سبز نمی‌باشد و اگر شما هم هر موضوعی وارد کردید و با چنین نموداری مواجه شدید، بدانید که آن موضوع همیشه سبز نیست. اکنون به تصویر زیر توجه کنید.

آموزش تولید محتوای همیشه سبز

همانگونه که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید، عبارت «سئو چیست» در طول زمان همواره جستجوی یکسان و بالایی داشته است. این نوع نمودار نشان می‌دهد که موضوع انتخابی ما، یک موضوع همیشه سبز و محبوب است.

روش دیگر استفاده از سایت www.ahrefs.com/keywords-explorer که غیر رایگان است.

اما اگر اکنون هیچ ایده‌ای برای تولید محتوای همیشه سبز ندارید که آن را در ابزار معرفی شده تحلیل کنید، نگران نباشید، با کلیک روی دکمه زیر می‌توانید به مقاله جامعی که در خصوص ایده یابی برای محتوای همیشه سبز نوشته‌ایم مراجعه کنید و با بیش از 30 ایده برای تولید محتوای همیشه سبز آشنا شوید و از آنها الگو بگیرید، سپس قطعا تعداد زیادی ایده برای تولید محتوای همیشه سبز خواهید داشت.

مقاله +30 ایده برای تولید محتوای همیشه سبز

با کلیک روی لینک دکمه زیر، مقاله مکمل را نیز مطالعه کنید و ایده‌های جذاب برای تولید محتوای همیشه سبز بیابید.
مقاله ویژه

اکنون وقت آن رسیده محتوای همیشه سبز را تولید کنید

تا به اینجا توانستیم موضوعی انتخاب کنیم که یک موضوع همیشه سبز است و دائما توسط افراد جستجوی می‌شود. اکنون وقت تولید محتوا برای این موضوع است. بصورت کلی برای تولید محتوای همیشه سبز و سایر محتوا باید سه پارامتر مهم زیر را رعایت کنید.

 1. محتوای منحصر به فرد: بسیار مهم است در موضوعی تولید محتوا کنید که متخصص هستید و محتوای شما صرفا زاده ذهن خودتان باشد و نه کپی از سایت‌های دیگر.
 2. محتوای کیفیت بالا: منظور از کیفیت شامل پکیج و جمعی از نکات است که باعث می‌شود مخاطب پای خواندن محتوای‌تان میخکوب شود. هم سبک نگارش شما باید سرگرم کننده و جذاب باشد و هم از تصاویر و عناصر گرافیکی در طول متن استفاده کنید تا خواندن آن راحت شود و چشم را خسته نکند. بعنوان نمونه می‌توانید از همین مقاله سایت میهن لرن الگو بگیرید 🙂
 3. به سال جاری اشاره کنید: حتما عناوینی مانند «سئو در سال 2020» را زیاد مشاهده کردید. ذکر عدد سال جاری در عنوان محتوا خالی از لطف نیست و باعث افزایش نرخ کلیک می‌شود.
Evergreen Content

مراقبت از محتوای همیشه سبز

همواره با نگهداری و مراقبت از محتوای همیشه سبز باید کیفیت آنها را تضمین کنید. برای این منظور می‌توانید بررسی موارد زیر را در بازه‌های زمانی مختلف مد نظر قرار دهید.

 • آمار و اطلاعات ارائه شده در محتوا ممکن است در طول زمان دچار تغییراتی شود، همیشه باید از بروز بودن این اطلاعات اطمینان حاصل کنید.
 • لینک‌هایی که درون محتوای خود بکار برده‌اید آیا هنوز وجود دارند و یا به لینک‌های شکسته تبدیل شده‌اند؟
 • زمانی که وارد سال جدید می‌شویم، فراموش نکنید عناوینی که در آنها سال را ذکر کرده‌اید را بروز کنید.
 • محتوای همشیه سبز شما قرار است با محتوای‌های همیشه سبز دیگر رقابت کند! پس لینک سازی قوی برای آن را فراموش نکنید!
 • سعی کنید بصورت ماهیانه محتوای همیشه سبز خود را به روز کنید و متن، تصویر و یا ویدیویی جدید به آنها بیافزایید. به تصویر زیر توجه کنید تا به اهمیت بروزرسانی محتوای پی ببرید.

سئو محتوای همیشه سبز

همانگونه که در تصویر مشاهده می‌کنید، مدتی که از انتشار محتوا می‌گذرد میزان ورودی آنها از گوگل کاهش می‌یابد، برای اینکه مجددا بتوانید رتبه مطلب خود را در موتورهای جستجو ارتقاء دهید، لازم است تا نسبت به بروزرسانی یا آپدیت محتوا اقدام کنید. این یکی از مهم‌ترین استراتژی‌های متخصصان سئو می‌باشد.

سایت‌هایی همیشه سبز

در پایان بهتر است شما را با بزرگترین تولیدکنندگان محتوای همیشه سبز در جهان آشنا کنیم.

 • wikipedia.com: ویکی پدیا را کسی نیست که نشناسد، به نظر شما یکی از مهمترین دلایل این محبوبیت چه می‌تواند باشد؟ قطعا تولید محتوای همیشه سبز! ویکی پدیا محتوایی را منتشر می‌کند که به معنای واقعی همیشه سبز هستند. مقالات موقتی (مانند اخبار) و فاقد ارزش تحت هیچ عنوانی در ویکی پدیا منتشر نمی‌شوند.
 • ehow.com: این سایت نیز مانند سایت ویکی پدیا است و محتوایی در زمینه‌های آموزشی دارد. همانطور که قبلا در مقاله ایده‌های تولید محتوای همیشه سبز گفتیم، آموزش‌ها از جمله محتوای همیشه سبز می‌باشند.
 • answers.com: قبلا در آموزش‌های تولید محتوا گفته‌ایم که اگر سوالات کاربران سایت خود را تبدیل به محتوا کنید، قطعا جزو پر بازدیدترین محتوای سایتتان می‌شوند، چرا که معمولا سوالات دیگر افراد نیز می‌باشند. سایت Answers  یکی از بزرگترین سایت‌های پرسش و پاسخ جهان می‌باشد و می‌توان گفت جزو بزرگترین سایت‌های دارای محتوای همیشه سبز است.
 • imdb.com: علاقه‌مندان دنیای فیلم و سریال این سایت را به خوبی می‌شناسند، در سایت IMDB اطلاعات جامع کلیه فیلم‌ها، سریال‌ها و بازیگران محبوب جهان وجود دارد. نام فیلم‌ها و بازیگران محبوب تا سالیان سال همواره جستجو می‌شود، پس این سایت نیز در دسته بزرگترین سایت‌های جهان قرار می‌گیرد که اغلب محتوای آن، همیشه سبز است.
 • digikala.com: اگر مقاله ایده‌های تولید محتوای همیشه سبز را خوانده باشید، یکی از زمینه‌هایی که می‌توانید در آن به تولید محتوای همیشه پر بازدید بپردازید، محتوای نقد و بررسی می‌باشد. دیجی کالا بزرگترین فروشگاه اینترنتی جهان است که کلید اصلی موفقیتش بازاریابی محتوا بوده است. در پایین هر محصول، بررسی جامع آن محصول وجود دارد.

جمع بندی

تولید محتوای همیشه سبز (Evergreen Content) برای رشد و بقاء هر وب‌سایت ضروری است. وجود محتوای همیشه سبز در هر وب‌سایت سه مزیت زیر را بصورت کلی به دنبال دارد:

 1. جذب دائمی ترافیک از موتورها جستجو در تمام طول سال، مهمترین ویژگی محتوای همیشه سبز می‌باشد.
 2. به دلیل کیفیت بالای محتوای همیشه سبز، امکان درج این مقالات در سایت‌های دیگر و جذب بک لینک وجود دارد.
 3. این محتوا در شبکه‌های اجتماعی توسط کاربران معرفی و به اشتراک گذاشته می‌شوند، در نتیجه باعث تقویت برندسازی می‌شود.
 4. این محتوا را پس از تولید به حال خودشان رها نکنید، مرتب نسبت به بروزرسانی محتوا در بازه‌های ماهیانه اقدام کنید.
سعید حکیمی نیا
سعید حکیمی نیا

برنامه نویس و مولف کتاب‌های صفر تا صد دیجیتال مارکتینگ، دکترای سئو، امنیت تمام قوا در وردپرس، فراتر از استادی در میکروتیک، صفر تا صد سئو در وردپرس و ..

Telegram
WhatsApp
LinkedIn
Pinterest
Twitter
Reddit

3 دیدگاه برای “محتوای همیشه سبز چیست؟ (راهنمای جامع + ایده)

 1. mahsa گفته:

  فکر خوبیه. وقتی قراره این همه وقت بذاریم مطلب بنویسیم پس یه مطلبی باشه که همیشه بمونه! ممنون از تیم میهن لرن بابت مقالات سریالی و عالی

  • میهن لرن گفته:

   با سلام و احترام
   بله دقیقا، تولید محتوای همیشه سبز یک سرمایه گذاری ماندگار و دائمی است.
   خوشحالیم که این مطلب آموزشی برایتان کاربردی بوده است.
   موفق و پیروز باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *