SERP چیست و چه معنایی در سئو دارد؟

SERP چیست؟

به نام خداوند مهربان

SERP مخفف کلمه Search Engine Results Page است و به معنی صفحه نتایج موتور جستجو می باشد، در واقع همان صفحه ای که پس از تایپ و جستجوی یک عبارت، گوگل به شما نشان می دهد.

SERP چیست؟

امکانات صفحه نتایج موتور جستجو گوگل

 1. ریچ اسنیپت (Rich Snippets):

  نتایجی در صفحه جستجو که شامل یک لایه بصری است. مانند ستاره هایی که در امتیازدهی به محصولات نمایش داده می شود و همان امتیاز در کنار لینک موجود در SERP به نمایش در می آید یا هم وقتی در صفحه نتایج جستجو لینک یک ویدیو نمایش داده میشود، تصویری بعنوان پیش‌نمایش آن فیلم، نمایش داده می شود که اینها به کمک ریچ اسنیپت به موتورهای جستجو تفهیم می شوند. چنانچه از وردپرس بعنوان سیستم مدیریت محتوای سایتتان استفاده می کنید، می توانید افزونه All In One Schema Rich Snippets را نصب کنید، سپس با ورود داده های مفهومی در این افزونه، شاهد تغییراتی در صفحه نتایج جستجو خواهید بود که این تغییرات باعث بیشتر کلیک شدن روی لینک سایت شما می شود، به دلیل اینکه نسبت به سایر لینک ها در آن صفحه متمایز خواهد بود.

 2. نتایج پولی (Paid Results):

  لینک های تبلیغاتی نیز در صفحه نمایش نتایج جستجو وجود دارند و برای تمایز از نتایج ارگانیک یا طبیعی، در کنار آنها علامت Ad نمایش داده می شود. نتایج پولی یا تبلیغات گوگل که زیر مجموعه SEM (بازاریابی موتورهای جستجو) می‌باشد را می توان بعنوان مهمترین منبع درآمد گوگل نام برد.

 3. نتایج عمومی (Universal Results):

  اشاره به همان نتایج طبیعی و ارگانیک دارد که کاربران معمولا دنبال این سایت ها می گردند و شامل تصاویر، نتایج جدید، ریچ اسنیپت می شود.

 4. گراف دانش (Knowledge Graph):

  کادر گراف دانش نیز جزئی از صفحه جستجو است و قبلا در پست معرفی الگوریتم مرغ مگس خوار، بصورت مفصل در رابطه با آن صحبت کردیم.

جالب است بدانید امکاناتی مانند گراف دانش و ریچ اسنیپت چند سالی نمی گذرد که به صفحه نمایش نتایج جستجو افزوده شده اند و در سال های ابتدایی که گوگل فعالیت خود را آغاز کرده بود، تمام نتایج جستجو مانند یکدیگر بودند و سال های سال، این سبک نمایش نتایج دستخوش تغییر نشده بود.

با این حال در سال 2001 و با معرفی گوگل ادوردز (AdWords)، تغییرات زیادی در این صفحه ایجاد و امکانات جدیدی نیز به آن افزوده شد.

مهمترین امکانات صفحه نتایج موتور جستجو چیست؟

در ادامه این مطلب به معرفی انواع امکانات موجود در صفحه SERP می پردازیم که در صفحات نتایج جستجوی گوگل وجود دارند.

کلمات تبلیغاتی پایین صفحه (Adwords Bottom)

تبلیغات گوگل به شکل های مختلفی نمایش داده می شوند، اما عام ترین آنها نمایش تبلیغات در بالا، پایین و یا سمت چپ صفحه نتایج جستجو می باشد که به همراه کلمه Ad در کنار آن به نمایش در می آیند.

Adwords

این نوع تبلیغات معمولا در در مرورگر گوشی های موبایل نمایش داده می شوند و تاثیر زیادی روی افزایش نرخ کلیک دارند.

Featured Snippet (اسنیپت های معین شده)

هنگامی که گوگل می خواهد به پرسشی پاسخ دهد که در گراف دانش موجود نیست، ممکن است سعی کند اطلاعات را براساس شاخص خود پیدا کند. این نوع نمایش اطلاعات، حالت خاصی دارد و اطلاعات آن برگرفته از صفحات سایت های هدف است.

 Featured Snippet

اسنیپت های معین شده نسبت به نتایج طبیعی گوگل نرخ کلیک بالاتری دارند.

اسنیپت های معین شده دارای ویژگی های زیر هستند:

چگونه کاری کنیم لینک سایتمان بصورت Featured Snippet قرار بگیرد؟

 • این نتایج از صفحه اول گوگل گرفته می شوند، در نتیجه سایت‌تان باید در صفحه اول گوگل قرار داشته باشد.
 • محتوا از صفحاتی استخراج می شوند که به سوالات کاربران به شکلی خاص پاسخ می دهند.
 • در صورتی که در رتبه 1 تا 5 صفحه نتایج گوگل قرار گرفته باشید، شانس بیشتری برای دیده شدن دارید.

بسته تصاویر (Image Pack)

معمولا زمانی که گوگل احساس کند، نمایش تصاویری در یک جستجو برای کاربر ارزشمند است، آنها را در قالب بسته های تصویر همانند شکل زیر نمایش می دهد. این بخش معمولا در قسمت بالای صفحه نتایج جستجو، نمایش داده می‌شود.

Image Pack in SERP

برای اینکه تصاویر سایتتان در این قسمت نمایش داده شود، لازم است تا روی سئوی تصاویر سایت خود نیز کار کنید. بعنوان مثال نام فایل تصویر را مرتبط انتخاب کنید، از تگ alt برای درج تصاویر خود در سایت استفاده کنید، آدرس تصویر (URL) مفهومی باشد، حجم تصاویر مناسب و بهینه باشد، عنوان صفحه‌ای که در آن تصویر قرار دارد مرتبط و مناسب باشد.

مقالات جامع (In-Depth Article)

برای عبارات مورد جستجویی که طیف معنایی وسیعی دارند، گوگل ممکن است مطالب جامع را در یک بلاک مجزا از نتایج طبیعی قرار دهد. آنها قوانین رتبه گیری متفاوتی نسبت به نتایج طبیعی دارند و معمولا توسط ناشرین بزرگ ارائه شده اند. هر بلوک از سه مطلب تنها یک جایگاه طبیعی را اشغال می کند.

In-Depth Article

آنها معمولا شامل ویژگی های زیر می باشند:

محتوای بلند (بین 2000 تا 5000 کلمه)

محتوای دارای مارک آپ تالیف

مطالب با کیفیت و خاص

کارت دانش (Knowledge Card)

کارت های دانش که جزیی از گراف دانش محسوب می شوند، معمولا اطلاعاتی را که توسط کاربران تهیه شده (مانند اطلاعات ویکی پدیا) را ارائه می کنند. آنها اغلب در بالای صفحه نتایج موتور جستجو نمایش داده می شوند.

Knowledge Card

تصویر بالا نمونه‌ای از کارت دانش می باشد که پس از جستجوی عبارت «جمعیت مشهد» به آن رسیدیم.

پنل دانش (Knowledge Panel) یا گراف دانش

پنل دانش اطلاعاتی که از منابع تهیه شده توسط کابران مانند ویکی پدیا ایجاد می گردد را در صفحه نتایج موتور جستجو به نمایش می گذارد. گوگل با ارائه الگوریتم مرغ مگس خوار سعی داشت تا به سرعت و دقت بیشتری در نتایج جستجو دست یابد، بطوری که کاربران در همان صفحه نتایج جستجو، به نتیجه مد نظر دست یابند. در این خصوص در مقاله معرفی الگوریتم مرغ مگس خوار یا هامینگ برد، توضیحات کاملی را ارائه داده ایم.

گراف دانش

همانطور که در تصویر بالا مشاهده می کنید، گراف دانش اغلب اطلاعات هنرمندان، دانشمندان، کمپانی های برجسته و از این دسته اطلاعات را در صفحه نتایج جستجو، نمایش می دهد.

جستجوی محلی (Local Search)

موتور جستجو گوگل برای کلماتی که احساس می کند، نمایش اطلاعات مکانی برای آنها مفید خواهد بود، مکان هایی را در بالای صفحه نتایج جستجو گوگل در یک کادر معرفی می کند که جستجوی محلی نام دارد.

Local SEO

این کادر معمولا شامل اطلاعاتی از سه مکان می باشد که با کلمه جستجو شده ارتباط نزدیکی دارند. این ویژگی مخصوصا جستجو های موبایلی به طور گسترده به نمایش گذاشته می شود. این کادر توسط الگوریتم کبوتر گوگل ایجاد می شود. جهت کسب اطلاعات جامع پیشنهاد می کنیم، مقاله مرتبط با الگوریتم کبوتر گوگل را مطالعه کنید تا بتوانید در سئوی محلی نیز شانس دریافت بازدیدکنندگان بیشتری داشته باشید.

در حالت کامل‌تر این سه مکان با جزئیات بیشتری مانند ساعات کاری و تصاویر و غیره نمایش داده می شوند.

جعبه خبر (News Box)

موضوعات خبری روز معمولا در بلاکی به نام Top stories نمایش داده می شوند. شما می توانید به جدیدترین اخبار روز بصورت دسته بندی شده در این باکس دسترسی پیدا کنید. بعنوان مثال «قیمت دلار» را در گوگل جستجو کنید، سپس کادری به شما نمایش داده می شود که جدیدترین اخبار را در رابطه با این موضوع به شما نشان می دهد.

Top Stories

یک موضوع خبری را جستجو کنید تا با کادری مشابه آنچه که در تصویر بالا مشاهده می کنید، مواجه شوید.

سوالات مرتبط (Related Questions)

کادر سوالات مرتبط نیز در صفحه نتایج جستجو نمایش داده می شود و سوالات مرتبط با سوال شما را نیز به همراه پاسخ نمایش می دهد. هر سوال به سوالات متعدد دیگری نیز تقسیم می شود و زیرهم لیست می گردند. همانطور که در تصویر زیر مشاهده میکنید ما جستجو کردیم “what is digital marketing” به معنای «دیجیتال مارکتینگ چیست»، اما سوالات مشابه دیگری مانند اهداف دیجیتال مارکتینگ و غیره به نمایش در آمد.

SERP Related Question

بررسی ها (Reviews)

افزودن ستاره‌ها و یا بررسی‌ها در کنار لینک‌ها کار چندان دشواری نیست و با نصب یک افزونه امتیاز دهی در وردپرس و یا با استفاده از ریچ اسنیپت براحتی افزوده می شود. اما نکته‌ای که وجود دارد، افزودن این ستاره‌ها باعث تمایز لینک شما در بین سایر لینک‌های موجود در صفحه نتایج جستجو می شود که این خود می تواند عاملی برای افزایش CTR لینک باشد.

Reviews in SERP

نتایج فروشگاهی (Shopping Results)

از عنوان مشخص است که این کادر صفحه نمایش جستجو، محصولات فروشگاه های برتر (که معمولا با پرداخت هزینه انجام می‌شود) را مستقیما نمایش می دهد.

SERP Results

سایت لینک ها (Site Links)

وقتی کاربری نام یک برند را جستجو می کند، گوگل ممکن است لینک های بیشتری از آن سایت به نمایش در آید. این کادر 5 جایگاه طبیعی را به خود اختصاص داده و بر صفحه نتایج موتور جستجو گوگل سلطه دارد.

Site Links

از دو دیدگاه زیر، وجود چنین کادری برای سایتتان مهم به نظر می رسد:

 • افزایش نرخ کلیک (CTR) از صفحه نتایج جستجو گوگل
 • هدایت سریعتر کاربران به صفحه مورد نظرشان

سایت لینک ها اغلب برای سایت های پرترافیک و دارای صفحات زیاد نمایش داده می شود.

ویدئو (Video)

اگر دقت کرده باشید، نتایج جستجویی که برای سایت های اشتراک ویدیو مانند آپارات یا یوتیوب نمایش داده می شود، دارای یک پیش‌نمایش از ویدیو مربوطه می باشد. در محتوایی که دارای ویدیو می باشند، می توانید با افزودن ریچ اسنیپت ویدیو، نحوه نمایش آنها را در صفحه نتایج گوگل تغییر دهید و بجای نمایش لینک و توضیحات بصورت تنها، تصویری از ویدیوی مربوطه را نشان دهید.

Video Results in SERP

همانگونه که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید، شیوه متفاوت نمایش، می تواند باعث کلیک بیشتر شود.

اکنون که با صفحه نتایج جستجو یا SERP آشنا شدید، بدون تردید درصورتی که هوشمندانه عمل کنید، می توانید به اشکال مختلف در این صفحه ظاهر شوید.

این مطلب مورد پسند شما بود؟

با کلیک روی ستاره‌های زیر به آن امتیاز دهید.

میانگین امتیاز: 0 / 5. تعداد امتیازها: 0

تاکنون امتیازی برای این مطلب ثبت نشده است، می‌توانید اولین نفر باشید!

تومان68,000
شگفتانه

آموزش دیجیتال مارکتینگ (رشد کسب و کار)

آموزش صفر تا صد سئو – دوره «دکترای سئو»

تومان445,000 تومان399,000

کتاب های تجارت الکترونیک

کتاب صفر تا صد سئو در وردپرس

تومان33,000

1 دیدگاه برای “SERP چیست و چه معنایی در سئو دارد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *