رپورتاژ آگهی چیست و چه تاثیری بر سئوی سایت دارد؟

رپورتاژ آگهی چیست؟

به نام خداوند مهربان

این مطلب را برای دوستانی نوشته ایم که کم حوصله هستند و مایلند هرچه سریعتر سئوی سایت خود را قوی کنند و رنک بالایی را در گوگل برای سایت خود بدست آورند.

رپورتاژ آگهی چیست و چه تاثیری در سئو دارد؟

رپورتاژ آگهی چیست؟

روش های مختلفی برای تبلیغات در اینترنت از گذشته تاکنون بر حسب علاقه و سلایق مردم در همان برهه از زمان وجود داشته است، مانند درج بنر تبلیغاتی، تبلیغاتِ متنی، تبلیغات کلیکی و غیره که هر کدام در عصرِ خود بازدهی مناسبی داشته اند. اما امروزه به دلیل اشباع شدن صفحات وب از بنرهای تبلیغاتی دیگر کمتر کسی است که به این نوع تبلیغات توجه کند، مگر آنکه بسیار هوشمندانه پیاده سازی شود.

با تفاسیر موجود، نیاز به روش تبلیغاتی بود که در قالبِ پوششی مناسب بصورت نامحسوس توجه مخاطبان سایت را جلب کند، از طرفی هزینه ای که برای آن پرداخت می شود مقرون به صرفه باشد؛ در نتیجه برای انجام تبلیغات موثر، نظر ها به سمت رپورتاژ آگهی متمایل شد.

رپورتاژ آگهی که در زبان انگلیسی به آن Advertorial می گویند، نوعی تبلیغات است که بصورت نامحسوس قصد معرفی محصول یا خدماتی را دارد.

بعنوان مثال، احتمالا پست هایی را دیده اید که بصورت مصاحبه، گزارش و یا معرفی در سایت ها درج می شود و در نهایت محصولی بصورت نامحسوس معرفی می شود، اینگونه پست ها رپورتاژ هستند.

ویژگی اصلی رپورتاژ در سایت های اینترنتی، این است که بصورت یک پست عادی در سایت درج می شود و مخاطبان متوجه تبلیغاتی بودن آن نمی شوند و در نتیجه اثر گذاری آن بیشتر خواهد بود به نسبتِ تبلیغاتِ بنری که صراحتا نشان از تبلیغاتی بودن دارند. پست رپورتاژ برای همیشه در سایت پذیرنده آگهی وجود خواهد داشت.

مزیت دیگر تبلیغات بصورت رپورتاژ این است که نسبت به سایر روش های تبلیغاتی مقرون به صرفه تر است. بعنوان مثال برای درج یک آگهی بنری در سایتی با بازدیدِ بالا، احتمالا باید 5 میلیون تومان پول برای یک ماه پرداخت کنید؛ درصورتی که با پرداخت 1 میلیون تومان در همان سایت، می توانید یک پست تبلیغاتی (رپورتاژ) بصورت دائمی درج کنید.

جالب است بدانید، اصطلاح رپورتاژ از سال 1945 وجود دارد و صرفا برای وب بوجود نیامده است و همانگونه که در تصویر این پست عکس دو خبرنگار را مشاهده می کنید، رپورتاژ در گذشته بیشتر در روزنامه ها و رسانه های خبری به چشم می خورد، چراکه مردم به رسانه ها و برنامه های تلوزیونی اعتماد دارند و پس از معرفی برندی توسط این رسانه ها، طبیعی است که تاثیر خود را بصورت ناخودآگاه در ذهن مخاطبان می گذارد. به دلیل تاثیر گذاری زیاد رپورتاژ آگهی در ذهن مخاطبان و برندینگ قوی، در کشور های جهان اول، قوانین سخت گیرانه ای برای انتشار و یا پخش رپورتاژ آگهی وجود دارد.

چرا رپورتاژ آگهی در سئو مهم است؟

قبلا در پست لینک سازی در سئو، شما را از اهمیت لینک سازی آگاه کردیم و به روش های مختلفِ لینک سازی مانند فعالیت در انجمن ها، وبلاگ نویسی، رسانه های ویدیویی و غیره اشاره ای داشتیم؛ گفتیم که از گذشته تا به امروز لینک سازی برای تقویت قدرت دامنه و افزایش رتبه سایت در گوگل مهم بوده است.

بعنوان مثال وقتی جمعی از افراد مطمئن و سرشانس فردی را به شما معرفی می کنند، قطعا نگاهتان نسبت به آن فرد بسیار مثبت خواهد شد. برای گوگل نیز همین گونه است، وقتی سایت های معتبر سایتتان را معرفی کنند و به آن لینک دهند (بک لینک)، در حقیقت اعتبار سایتتان بالاتر رفته و شانسِ بیشتری برای نمایش در صفحه اول نتایج جستجو پیدا می کند.

البته همانگونه که در مقاله آموزشی مربوط به لینک سازی گفتیم، الگوریتم پنگوئن گوگل نباید متوجه مصنوعی بودن فرایند لینک سازی شود، اگر این اتفاق بیافتد، باید منتظر پنالتی شدن در گوگل باشید!

الگوریتم گوگل پنگوئن

اکنون فکر می کنم ذهنیت لازم برای اینکه چگونه رپورتاژ بر سئوی سایت تاثیر می گذارد در ذهنتان شکل گرفت.

در حقیقت زمانی که نسبت به درج رپورتاژ در سایت های بزرگ و معتبر اقدام می کنید، هم برای برندینگ سایت گام موثری را برداشته اید و هم با دریافت بک لینک با کیفیت، سئوی سایتتان قوی تر خواهد شد. تاثیر رپورتاژ در سایت هایی با دامین اتوریتی بالا، بسیار شگفت انگیز است، بطوری که می توانید شاهد جهش رتبه سایت خود و جابجایی لینک در حد چندین صفحه باشید.

پارامتر های انتخاب سایتی خوب برای درج رپورتاژ آگهی چیست؟

اکنون می دانیم که رپورتاژ آگهی تاثیر خوبی در سئو سایت دارد، اما نباید شتاب زده عمل کنیم و در هر سایتی رپورتاژ درج کنیم.

درج رپورتاژ در برخی از سایت ها نه تنها به نفع سایتمان نخواهد بود، بلکه می تواند 100% به ضرر سایت تمام شود.

از این رو اهمیت زیادی دارد تا ملاک های انتخاب سایتی مناسب برای درج رپورتاژ را بدانید.

اول از همه برای آنکه رپورتاژ موثر باشد، لازم است که خودتان مهارت رپورتاژ نویسی داشته باشید، که در بند بعدی به آن اشاره خواهیم کرد.

اما برای آنکه تاثیر درج رپورتاژ آگهی محسوس باشد، لازم است تا رپورتاژ خود را در سایت هایی درج که دامین اتوریتی 60 به بالا دارند.

دامین اتوریتی رتبه ای است بین 0 تا 100 که توسط سایت Moz و بر اساس پارامتر های مختلفی مانند عمر دامنه سایت، کیفیت بک لینک ها و غیره به یک سایت داده می شود. کسب دامین اتوریتی 40 به بالا بسیار سخت است و هرچه این رتبه بالاتر می رود، افزایش آن نیز سخت تر می شود.

بعنوان مثال شاید بگویید فلان سایت دامین اتوریتی 30 دارد، کار چندان سختی انجام نداده است، اما این رتبه، رتبه ای نسبتا خوب است و کسب آن نیاز به تلاش زیادی دارد.

دریافت بک لینک در سایت هایی با اتوریتی 30 به بالا خوب است، اما برای ایکه تاثیر آن محسوس باشد، سعی کنید در سایت هایی با دامین اتوریتی 50 و 60 به بالا رپورتاژ درج کنید؛ طبعا هرچه اتوریتی یک صفحه و دامنه بالاتر باشد، تاثیر آن را سریعتر احساس خواهید کرد. از طرفی همواره سعی کنید ضمن بررسی دامین اتوریتی سایت خود، در سایت هایی رپورتاژ درج کنید که رتبه ای بالاتر از رتبه سایت شما دارند.

تاثیر رپورتاژ آگهی بر سئو سایت

همچنین فراموش نکنید، سایتی که رپورتاژ شما را درج می کند باید حتما لینک follow بدهد، لینک های nofollow هیچگونه تاثیری در سئوی سایتتان نخواهند داشت و علاوه بر این از نظر موضوعی سایت ها با یکدیگر مرتبط باشند.

پیشنهاد می کنیم کتاب الکترونیکی صفر تا صد لینک سازی در سئو را مطالعه کنید.

ضمنا بیاد داشته باشید که اصولا رپورتاژ ها بصورت دائمی درج می شوند، درصورتی که سایتی اعلام کرد رپورتاژ شما بصورت موقتی قرار میگیرد، از درج رپورتاژ در آن سایت صرف نظر کنید. چراکه طبق قوانین گوگل، عمر بک لینک ها پارامتر بسیار مهمی در افزایش رنک دامنه می باشد.

اما در چه سایت هایی نباید رپورتاژ درج کنیم؟!

احتمالا با تبلیغات زیادی که توسط سودجویان درج می شود، مواجه شوید که می گویند درج رپورتاژ آگهی رایگان و یا درج رپورتاژ ارزان، عده ای که در زمینه سئو تخصص ندارند به سرعت گول این شعار های تبلیغاتی را می خورند و پول خود را کاملا هدر می دهند.

وقتی از سایت هایی که رایگان رپورتاژ آگهی درج می کنند، بازدید کنید؛ متوجه خواهید شد که این سایت ها نه تنها مزرعه لینک (Link Farm) هستند، بلکه دامین اتوریتی آنها نیز هم صفر می باشد. طبعا سایت هایی که مزرعه لینک هستند، نه تنها توسط الگوریتم پنگوئن گوگل جریمه می شوند، بلکه هیچ ارزش و اعتباری برای گوگل ندارند و وقتی که از تعداد زیادی از این نوع سایت ها لینک دریافت کنید، باعث می شود که سایت شما نیز بعنوان سایت اسپم شناخته شود و گاهی عده ای در فضای رقابت، برای تخریب سایت رقیب خود این کارِ غیر اخلاقی را انجام می دهند.

علاوه بر دامین اتوریتی، اینگونه سایت ها دارای رتبه اسپم اسکور (Spam Score) بالایی می باشند که در اینگونه سایت ها به هیچ عنوان نباید بک لینک درج کرد.

اسپم اسکور یکی توسط سایت موز بررسی می شود و احتمال اسپم شدن یک سایت را بررسی می کند. برای بررسی اسپم اسکور یک سایت می توانید به ادرس moz.com/researchtools/ose مراجعه کنید.

چگونه یک رپورتاژ با کیفیت بنویسیم؟

فکر نکنید چون قرار است پست رپورتاژتان در سایتی دیگر منتشر شود، پس رعایت اصول سئو در آن ضروری نیست.

گاها مشاهده می شود که عده ای یک پست یکسان را در سایت های مختلف استفاده می کنند برای درج رپورتاژ استفاده می کنند.

لازم است بدانید که علاوه بر امتیاز اتوریتی دامنه، هر صفحه نیز امتیازی دارد. همچنین الگوریتم های گوگل آنقدر هوشمند هستند که فقط بخشی از محتوای یک سایت را که تشخیص داده اند کپی است و یا از سایر تکنیک های سئوی کلاه سیاه استفاده می کند را فیلتر نمایند تا در نتایج جستجو نمایش داده نشود.

در نتیجه چنانچه که قصد دارید هزینه کنید و رپورتاژ آگهی درج کنید، لازم است تا نکات ریز و درشتی که از قوانین سئو و بازاریابی محتوا می دانید را به کار گیرید تا هم منجر به ایجاد ذهنیت خوب در کاربر برای برندتان شود و هم پستی باشد که علاوه بر رعایت قوانین سئو، کامنت بگیرید و در صفحه نتایج جستجو نیز با عنوانی جذاب ظاهر شود. هر چه امتیاز این صفحه در طول زمان بالاتر رود، کیفیت بک لینک شما بیشتر خواهد بود. ما پس از درج رپورتاژ برای سایتمان، آن را در شبکه های اجتماعی خود نیز به اشتراک می گذاریم، تا هم گوگل زودتر از وجود آن مطلب آگاه شود و هم اعتبار صفحه رپورتاژ افزایش پیدا کند.

جالب است بدانید، هرچه زمان بگذرد، قدرت بک لینک ها بیشتر نمایان خواهد شد و لینک سازی فرایندی است که تاثیر خود را در طولانی مدت می گذارد.

در نوشتن رپورتاژ آگهی نکات زیر را مد نظر قرار دهید:

  • در درج بک لینک به سایت خود زیاده روی نکنید. (3 لینک فالو مناسب است، اما نهایتا تا 5 لینک می توانید درج کنید)
  • از محتوای تکراری (کپی) برای درج رپورتاژ در سایت های مختلف استفاده نکنید.
  • قوانین نگارشی را در تهیه متن پست رعایت کنید.
  • از دو یا سه تصویر زیبا به همراه لوگو سایتتان برای پست رپورتاژ استفاده کنید.
  • سعی کنید پست رپورتاژ نه کوتاه و نه زیاد طولانی باشد، در حدود 1000 کلمه کافی است.
  • در انتخاب انکر تکست ها نهایت دقت را به خرج دهید، چراکه فوق العاده برای سئو مهم است که چه عبارات کلیدی را لینک می کنید، در مقاله ای بصورت مفصل در این رابطه صحبت کرده ایم.

معمولا سایت های پذیرنده رپورتاژ برای افرادی که در زمینه سئو تخصصی ندارند، خودشان پست رپورتاژ را تهیه می کنند و هزینه ای را در قبال تهیه پست بصورت جداگانه دریافت می کنند.

آیا می دانید نظر گوگل در رابطه با رپورتاژ آگهی چیست؟

درست است که در مقالات متعدد در خصوص لینک سازی و فرایند آن توضیحات جامع را ارائه داده ایم، اما از آنجا که مایلیم هر یک از مقالات سایتمان به خودی خود مقاله ای جامع و مستقل باشد، بصورت مختصر به این موضوع که نظر گوگل در رابطه با رپورتاژ آگهی چیست اشاره ای می کنیم.

طبیعی است که گوگل برای حفظ کیفیت نتایج جستجویی که به کاربران نمایش میدهد و برای هرچه طبیعی تر بودن این نتایج، مایل باشد تا کاربران به شیوه طبیعی رشد کنند و رسما نیز اعلام کرده است که با پست های تبلیغاتی که قصد در جابجایی نتایج جستجو دارند، برخورد می کند.

اما در میان هزاران پستی که یک سایت بزرگ دارد و یک پست کوچک برای سایت شما بعنوان رپورتاژ آگهی میخواهد درج شود، برای گوگل بسیار دشوار و عملا ناممکن است، مگر اینکه خودتان بر قوانین و الگوریتم های گوگل مسلط نباشید و باعث شوید تا لو بروید!

صفر تا صد این مباحث را در قوانین لینک سازی بررسی کردیم. همانطور که گفتیم یک سایت تازه تاسیس را در نظر بگیرید، یا سایتی که مدت هاست فعالیت دارد ولی از هیچ سایت معتبری بک لینک دریافت نکرده و یا تعداد بک لینک هایش بسیار محدود است. به یکباره این سایت تصمیم میگیرد در 10 سایت بسیار بزرگ و معتبر رپورتاژ آگهی درج کند، همچنین نکته دیگر اینکه انکر تکست ها برای همه سایت ها یکسان می باشد، بعنوان مثال در همه پست ها از طریق کلید واژه آموزش شبکه به لینکی یکسان، لینک شده است.

گوگل بسیار هوشمند است و در این حالت متوجه مصنوعی بودن فرایند لینک سازی و یا درج رپورتاژ می شود و پس از اینکه متوجه مصنوعی بودن لینکها و تبلیغاتی بودن پست ها شد، نه تنها اعتبار سایت در گوگل افزایش پیدا نخواهد کرد، بلکه آن سایت به کلی از نتایج گوگل محو خواهد شد!

به همین دلیل است که می گوییم اگر سایتِ تازه تاسیسی دارید، زود است سراغ رپورتاژ آگهی بروید و در صورتی باید اقدام به درج رپورتاژ کنید که دامین اتوریتی تقریبا مناسبی داشته باشید و با برنامه ریزی صحیح و تدریجی کمپین لینک سازی خود را اجرا کنید.

سئو دنیای بزرگ و پیچیده ای دارد و گاهی نداشتن دانش کافی باعث می شود تا زمان و هزینه بسیاری را هدر دهید و هیچ نتیجه ای نگیرید، به منظور جلوگیری از این موضوع، همواره با حساسیت و کسب دانش لازم پیش روید.

جمع بندی و خلاصه

رپورتاژ آگهی یکی از روش های لینک سازی برای سایت می باشد که دارای هزینه است، اما نسبت به سایر روش های تبلیغاتی هم تاثیر گذاری بیشتری بر برندینگ و سئو دارد و هم مقرون بصرفه است و علاوه بر اینها باعث دریافت بک لینک باکیفیت نیز می شود.

یکی از مزایای مهم رپورتاژ آگهی این است که با دریافت لینک هایی از درون محتوا، در واقع بک لینک های باکیفیت و مورد علاقه گوگل را ایجاد می کنیم، چراکه دریافت بک لینک های تک کلمه ای به هیچ عنوان تاثیرگذاری لینک سازی درون محتوا را ندارد و گاهی منجر به جریمه شدن سایت توسط گوگل می شود.

بدون شک همانگونه که در مقاله آموزشی لینک سازی گفتیم، بدون هزینه نیز می توانید از روش های لینک بیلندینگ برای دریافت بک لینک استفاده کنید.

طبعا در ابتدای کار هیچ ضرورتی ندارد به سراغ انتشار رپورتاژ خود در سایت های دیگر بروید، بلکه زمانی پیشنهاد می شود از رپورتاژ استفاده کنید که رقابت به منظور رفتن از صفحه دوم به اول گوگل است و یا در صفحه اول نتایج جستجو رقابتتان بر سر کسب لینک اول گوگل است؛ چراکه به هیچ عنوان رپورتاژ به تنهایی باعث نخواهد شد تا سایتی که تازه تاسیس است بدون محتوای باکیفیت و بدون سابقه فعالیت، به صفحه اول گوگل برسد. سئو پارامتر های بسیار مختلفی دارد که رپورتاژ آگهی فقط یکی از آنهاست.

این مطلب مورد پسند شما بود؟

با کلیک روی ستاره‌های زیر به آن امتیاز دهید.

میانگین امتیاز: 5 / 5. تعداد امتیازها: 3

تاکنون امتیازی برای این مطلب ثبت نشده است، می‌توانید اولین نفر باشید!

تومان130,000
شگفتانه

آموزش دیجیتال مارکتینگ (رشد کسب و کار)

آموزش صفر تا صد سئو – دوره «دکترای سئو»

تومان449,000
شگفتانه
تومان197,000

کتاب های تجارت الکترونیک

کتاب صفر تا صد سئو در وردپرس

تومان70,000

1 دیدگاه برای “رپورتاژ آگهی چیست و چه تاثیری بر سئوی سایت دارد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.