چرا باید از کلمات کلیدی طولانی (Long Tail Keywords) استفاده کنیم؟

کلمات کلیدی دم دراز

واژه «کلمات کلیدی دُم دراز» چندی پیش به جمع واژگان تخصصی سئو افزوده شد. همانند اسمش، نتایج جالبی نیز به دنبال دارد.

حدود شش یا هفت سال پیش، تمرکز اساتید سئو روی واژه‌های کلیدی Head یا اصلی‌ بود. به‌عنوان مثال گفته می‌شد اگر سایتی در رابطه با «کامپیوتر» دارید، دقیقا روی همین کلمه کلیدی تمرکز کنید تا در گوگل به رتبه اول نتایج جستجو برسید. طبیعی است که کسی هم بدش نمی‌آمد در واژه‌های پر طرفدار یک یا دو کلمه‌ای در صدر نتایج جستجو باشد! اما از آن زمان تاکنون تغییرات در اینترنت فراوان بوده است. در آن زمان نه فضای رقابتی امروز وجود داشت و نه موتورهای جستجو مانند امروز هوشمند بودند. درگذشته رقابت بسیار آسان‌تر بود، چون به تعداد امروز که از در و دیوار، سایت و وبلاگ می‌بارد، سایتی وجود نداشت!

با تفاسیر موجود اینکه اکنون به شما بگویم من نمی‌خواهم در واژه «آموزش» اول باشم، نباید تعجب کنید. همان‌گونه که در گذشته کلمات کلیدی Head طرفدار داشتند، این روزها کلمات کلیدی Long Tail یا دم دراز، روی بورس هستند! البته این به این معنا نیست که کلمات کلیدی Head را کنار بگذارید، نه، آن‌ها نیز سر جای خودشان هستند و برای رسیدن به رتبه‌های اول در آن‌ها باید تلاش کرد ولی به دلیل رقابت خیلی شدید، این کار زمان‌بر خواهد بود ولی به در کلمات کلیدی طولانی به دلیل اینکه سایت های کمتری از آنها استفاده می کنند و رقابت کمتر است، از طرفی به نتیجه جستجو کاربر نزدیکتریند، قابلیت بیشتری برای تبدیل کاربر به مشتری را دارند.

تاثیر کلمات کلیدی طولانی در سئو

با دو هدف از Long Tail Keywords استفاده می‌کنیم، اولی اینکه رقابت در آن‌ها کمتر است و در نتیجه سرعت رشد ما بیشتر خواهد بود. دوم اینکه نرخ تبدیل بازدیدکننده به مشتری در این حالت بسیار بیشتر است. به‌عنوان مثال فرض کنید کسی با جستجوی واژه «آموزش» به سایت ما رسیده است، حال باید دید هدف این فرد از جستجوی آموزش چه بوده است؟ آموزش آشپزی؟ آموزش موسیقی؟ آموزش طراحی وب؟

یا اینکه سایت فروش موبایل دارید و در تکاپو هستید که در کلیدواژه «موبایل» در صفحه اول گوگل ظاهر شوید، واضح است که موبایل واژه پر جستجویی است. اما اکنون که در این واژه به صفحه اول رسیدید چه تضمینی است که فرد جستجو کننده «موبایل» به دنبال «نرم‌افزار موبایل» باشد و نه «خرید موبایل». این مثالی کاملا واضح بود که اصل داستان از چه قرار است. جانِ کلام آن است که با کلمات کلیدی Head شاید بازدید افزایش یابد، اما این به منزله حضور بازدیدکنندگان هدفمند نیست. در مقابل شاید جستجوی کلمات کلیدی Long Tail کمتر باشد، اما قطعا فردی که از این طریق به سایت شما می‌رسد، مشتری است!
برمی‌گردیم به مثال، بعد از خواندن این مطلب تصمیم گرفته‌اید که بجای تمرکز روی واژه «موبایل» روی عبارت کلیدی «خرید گوشی ارزان» یا «خرید iphone x سفید» تمرکز کنید، یا بجای تمرکز روی واژه «آموزش کامپیوتر» تصمیم می‌گیرید روی واژه‌های «آموزش طراحی وب با html5» و یا «آموزش طراحی سایت با وردپرس» یا «آموزشگاه طراحی وب در سمنان» تمرکز کنید. این‌گونه نه تنها رقابت بسیار آسان‌تر می‌شود و سریع‌تر رشد می‌کنید، بلکه می‌دانید دقیقا بازدیدکننده‌ای که وارد سایت می‌شود، همان فردی است که به دنبالش هستیم! این فرد با مشاهده محتوای سایت شما خیلی زود اعتماد کرده و از محصولات و خدماتتان استفاده می‌کند.

به‌عنوان یک مثال کاملا عملی می‌توانید کلیدواژه «هاست» را جستجو کنید. بیش از 29 میلیون نتیجه برای این کلیدواژه در گوگل موجود است. حال «هاست دایرکت ادمین» را هم سرچ کنید، 276 هزار نتیجه نمایش داده می‌شود. اکنون تصمیم با شماست، رقابت در کدام آسان‌تر و منطقی‌تر است؟! نمی‌گوییم که فقط روی کلمات کلیدی دم دراز تمرکز کنید، قطعا کلمات کلیدی Head مهم هستند، اما ترجیحا برای پیشرفت سریع‌تر، روی بهینه‌سازی کلمات Long Tail وقت بیشتری صرف کنید.

این مطلب مورد پسند شما بود؟

با کلیک روی ستاره‌های زیر به آن امتیاز دهید.

میانگین امتیاز: 4.5 / 5. تعداد امتیازها: 2

تاکنون امتیازی برای این مطلب ثبت نشده است، می‌توانید اولین نفر باشید!

تومان130,000
شگفتانه

آموزش دیجیتال مارکتینگ (رشد کسب و کار)

آموزش صفر تا صد سئو – دوره «دکترای سئو»

تومان449,000
شگفتانه
تومان197,000

کتاب های تجارت الکترونیک

کتاب صفر تا صد سئو در وردپرس

تومان70,000

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.