بازاریابی محتوا چیست؟ (هنر ایجاد ارتباط موثر با مشتری)

به نام خدا

در عصر حاضر کسی نیست که نام بازاریابی محتوا (Content Marketing) را نشنیده باشد و بدون ترید بهره گیری از محتوا برای بازاریابی یکی از بهترین روش های دیجیتال مارکتینگ برای تبلیغات هدفمند و موفق است.

آموزش بازاریابی محتوا

چرا بازاریابی محتوا مهم است؟

در گذشته های دور، آگهی های تلوزیونی یا صفحات معرفی یک محصول جدید در مجلات و روزنامه ها برای مردم جالب و دیدنی بود. اما سرعت فوق العاده پیشرفت تکنولوژی در مدت زمانی کوتاه، نه تنها قوانین، بلکه سلیقه مردم را نیز به کلی دگرگون کرده است.

به خاطر دارم، چندین سال پیش بخش معرفی در سایت ها جذابیت خاصی داشت، چراکه هر آنچه می نوشتند از روی تجربیات مفید و کاربردی بود. اما امروزه دیگر افراد اعتماد چندانی به مطالب معرفی، در سایت ها ندارند؛ چراکه همه می دانیم رپورتاژ است! یعنی مدیر سایت مبلغی را پرداخت کرده تا بعنوان برترین سایت در رسته کاری خود معرفی شود.

یا زمانی را بخاطر دارم که تبلیغات گوشه وبلاگ های بلاگفا برای خود سلطتنتی را داشت، چراکه حجم تبلیغات به شکل امروزی نبود و وبلاگ ها و سایت ها خلوت بودند و آن یک تبلیغات همیشه به چشم می آمد.

اما امروزه کافی است یک صفحه سایت را باز کنید، بیشتر از مطالب سایت، تبلیغات به چشم می خورد!

هرچند که گوگل در الگوریتم پاندا به شدت با اینگونه سایتها مقابله می کند، اما قدرت تبلیغات دهندگان و تبلیغات گیرندگان گاهی بیشتر از گوگل است، چراکه پول خود گوگل را نیز گول میزند و از آنجایی می توان به صحت این مطلب پی برد که گوگل نیز پول در سرویس گوگل ادوردز خود پول می گیرد و هر سایتی که باشد را در صفحه نتایج جستجو بالاتر از دیگر سایت ها که مدت ها زحمت کشیده اند نمایش می دهد!

اما مخاطبان را که نمی توان گول زد، کاربر به دنبال اطلاعات مفید و ارزنده است و به خوبی تبلیغات را از غیر تبلیغات تشخیص می دهد.

از طرفی وب سایتی که محتوای ارزشمندی ارائه می دهد، در طولانی مدت به خوبی برند شده و جای خود را در بین افرادی که به دنبال محتوا و محصولات باکیفیت و ارزشمند هستند باز می کند.

اکنون باتوجه به توضیحات ارائه شده می توان حدس زد که تولید محتوای خوب و ارزشمند، برگ برنده ما برای تجارت در عصر حاضر می باشد.

دلیل آن نیز کاملا واضح است، چراکه ارائه محتوای عالی باعث ثبت همیشگی نام سایت در ذهن کاربر و ترغیب به استفاده دائمی از محصولات و خدماتتان می باشد.

بازاریابی محتوا چیست؟

بازاریابی محتوا یکی از زیرمجموعه های بازاریابی اینترنتی (دیجیتال مارکنینگ) می باشد.

بصورت کلی تعریف بازاریابی محتوا به این شکل است: تولید محتوای هدفمند و دنباله‌دار که علاوه بر حفظ مخاطبان قدیمی، باعث جذب مخاطبان جدید شود. این محتوا می‌تواند در قالب رسانه‌های مختلف مانند کتاب الکترونیکی، ویدیوها، تصاویر، پادکست، مقالات و غیره ارائه شود، چراکه منظور از محتوا صرفا متن نیست.

بازاریابی محتوا رایگان است و در این فرایند باید دقت داشت که محتوایی با ارزش و مرتبط با هدف ارائه داد.

به‌عنوان مثال اگر هدف جذب مشتری برای انجام پروژه‌های طراحی وب است، طبیعتا نباید محتوایی که ارائه می‌دهیم در خصوص موسیقی روز دنیا باشد!

ویژگی دیگر این نوع بازاریابی، اعتمادی سازی فوق‌العاده‌ای است که به وجود می‌آورد و این اعتماد دقیقا اصل کار در فروش و بازایابی اینترنتی است.

با ارائه محتوای جذاب، در گام نخست اعتماد کاربر را جلب می کنید و او تبدیل به مخاطب دائمی سایتتان می‌شود، سپس با توجه به هدفمندی و دنباله‌دار بودن محتوا، در نهایت مخاطب به سمت محصول یا خدماتی که قصد فروش آن را داریم، هدایت شده و بر اساس اعتمادی که تا به اینجا حاصل شده است، احتمال فروش بسیار بالا می‌رود.

در واقع مشتری پیش از این برای خرید متقاعد شده است.

این شیوه جلب نظر و اعتماد مشتری را در هیچ کدام شیوه های دیگر نمی توان یافت، چراکه مشتری بر مبنای محصولات و محتوای رایگانی که ارائه کرده اید به کارتان ایمان آورده و با خود می گوید وقتی که محتوای رایگان اینقدر ارزشمند است، حتما اگر محصولات پولی را خریداری کنم، بسیار بیشتر خواهم آموخت.

در گذشته اگر کاربران صرفا با مشاهده یک بنر تبلیغاتی اقدام به خرید محصولاتی می‌کردند، امروزه دیگر این‌گونه نیست و کاربران قبل از خرید با جستجو در گوگل و مقایسه محصولات مختلف، مشاهده نقد و بررسی متخصصان در سایت‌های اینترنتی و یا حتی سوال از دوستان خود در شبکه‌های اجتماعی، به جمع‌بندی رسیده و سپس نسبت به خرید اقدام می‌نمایند.

از طرفی شاهد توده عظیم تبلیغات در فضای مجازی هستیم و بر خلاف گذشته، دیگر شیوه‌های سنتی تبلیغات نه تنها جوابگو نیست، بلکه خسته‌کننده و مزاحم می‌باشند.

اکنون سوالی در اینجا مطرح می‌شود که در همین صفحه به پاسخ آن رسیدید، سوال این است، بهترین روش نوین تبلیغاتی چیست؟

بازاریابی محتوا، ابزاری که منفعت آن هم به کاربران و هم به مدیران وب می‌رسد.

بازاریابی محتوای ویژگی بسیار خوبی که دارد این است که هر فردی در آن نمی تواند موفق شود مگر اینکه خود شخص به اندازه کافی بر شاخه فعالیتش تسلط داشته و بروز باشد.

همچنین برخلاف گذشته که با صرف هزینه های هنگفت تبلیغاتی یک سایت برند شده و افراد ترغیب به خرید محصولات می شدند، در بازاریابی محتوا نمی توان با پول نظر کاربر را جلب کرد، مگر هزینه ای برای تولید محتوای باکیفیت پرداخت شود، که این نیز به نفع مخاطب است.

ویژگی‌های برجسته بازاریابی محتوا

به‌طور خلاصه سه ویژگی مهم بازاریابی محتوا به‌صورت زیر است:

  • برند سازی و کسب محبوبیت:

    با تولید محتوای جذاب و با کیفیت و انتشار آن‌ها در شبکه‌های اجتماعی و همچنین جذب بازدیدکننده از طریق موتورهای جستجو، به مرور و به شکل طبیعی و بدون هزینه، نام برند شما به‌عنوان برندی معتبر در ذهن‌ها ماندگار می‌شود.

  • اعتمادسازی و جذب مشتری:

    ارائه محتوا به‌صورت هدفمند و دنباله‌دار، بدون تلاش برای معرفی و تبلیغ محصولات، به‌صورت ناخودآگاه قبل از ارائه محصول یا خدمات، اعتماد مشتریان را جلب کرده و مشتاقانه پیشنهادات آتی شما را قبول خواهند کرد.

  • طولانی مدت و رایگان بودن:

    فرایند برندسازی و جذب مشتری با استفاده از بازاریابی محتوا اندکی زمان‌بر است. اما در مقابل هزینه‌ای برای شما ندارد و نکته جالب توجه اینکه بازخوردی شگفت‌انگیز به دنبال خواهد داشت که ارزش هرگونه صبر کردنی را دارد.

مکمل بازاریابی محتوا چیست

تولید محتوای خوب مهمترین کاری است که برای سایتتان باید انجام دهید.

اما برای اینکه محتوای ارزشمند سایتتان در بازارِ شلوغ و پرهیاهوی اینترنت بیشتر دیده شود، نیاز است تا از روش های مختلف دیجیتال مارکتینگ بهره برید.

ابتدایی ترین کاری می توانید برای بیشتر دیده شدن محتوای تان انجام دهید، استفاده از تکنیک های سئو برای ارتقاء رتبه و جایگاه لینک مطلب در گوگل می باشد.

پیشنهاد می کنیم مقاله سئو چیست را مطالعه کنید.

همچنین لازم به توضیح است که یادگیری تولید محتوا نه تنها برای نوشتن مقالات سایتتان ضروری است، بلکه در تمامی تکنیک های دیجیتال مارکتینگ مانند بازاریابی ایمیلی لازم است تا محتوای مناسب برای همان سبک جهت جذب مخاطبان بیشتر تولید کنید.

این مطلب مورد پسند شما بود؟

با کلیک روی ستاره‌های زیر به آن امتیاز دهید.

میانگین امتیاز: 4.2 / 5. تعداد امتیازها: 10

تاکنون امتیازی برای این مطلب ثبت نشده است، می‌توانید اولین نفر باشید!

تومان130,000
شگفتانه

آموزش دیجیتال مارکتینگ (رشد کسب و کار)

آموزش صفر تا صد سئو – دوره «دکترای سئو»

تومان449,000
شگفتانه
تومان197,000

کتاب های تجارت الکترونیک

کتاب صفر تا صد سئو در وردپرس

تومان70,000

2 دیدگاه برای “بازاریابی محتوا چیست؟ (هنر ایجاد ارتباط موثر با مشتری)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.