آموزش طراحی وب – قسمت پنجم CSS

آموزش فارسی CSS

به نام خالق عشق، خداوند مهربان

با پنجمین قسمت از مجموعه آموزشی طراحی وب در خدمت کاربران میهن لرن هستیم. در قسمت های پیشین به ترتیب آموزش طراحی صفحات وب در فتوشاپ (Mock upاموزش HTML و دو قسمت HTML5 را آموزش دادیم، هم اکنون به سراغ بحث مهم دیگری می رویم که می توان به آن لقب “برادر HTML” را داد چراکه ترکیب این دو زبان است که باهم صفحات زیبایی را ایجاد می کند و بدون اچ تی ام ال و سی اس اس صفحه وبی وجود ندارد!

اموزش جامع طراحی وب قسمت پنجم - اموزش CSS
اموزش جامع طراحی وب قسمت پنجماموزش CSS

CSS چیست؟
CSS مخفف Cascading Style Sheet می باشد که به فارسی به آن شیوه نامه آبشاری گفته می شود. در قسمت های پیشین گفتیم که سی اس اس و اچ تی ام ال هسته ی فناوری ساخت صفحات وب هستند و در واقع نقشه اصلی طراحی و ایجاد یک صفحه وب با این دو زبان کشیده می شود و در واقع بدون CSS و HTML صفحه وبی وجود نخواهد داشت!
در گذشته برای طراحی صفحات وب و ایجاد ساختار آنها از جدوال (Table) اچ تی ام ال استفاده می شد. بعنوان مثال یک صفحه وب شامل هدر، کانتنت، فوتر (همه اینها در قسمت پیشین توضیح داده شده است) و.. می باشد که برای ایجاد این بخش ها از جدول ها استفاده میشد و سپس بردر جداول را مخفی می کردند تا مشخص نشود که جدولی در کار است در واقع از جدول‌ها و ترفند پنهان سازی آنها برای چیدمان کمک می‌گرفتند. اما روش مدرن طراحی وب، این روند را منسوخ کرده است. امروزه دیگر برای قالب بندی یک صفحه وب از جداول استفاده نمی شود، بلکه با کمک سی اس اس شما می توانید عناصر خود را بخوبی در هر جای صفحه وب بچینید، به عناصر رنگ دلخواه خود را بدهید، اندازه مورد نظر، فونت ها را مشخص کنید، اندزه فونت ها، رنگشان، رنگ زمینه سایت، اندازه تصاویر، سازگار کردن نمایش صفحه وب در دیوایس های مختلف(مانند لپ تاپ، موبایل و..) و.. اینها همه توسط CSS کنترل می شود و می توان آن را بر روی هر عنصر HTML اعمال کرد، در واقع همانطور که از اسم آن مشخص است بطور کامل استایل بندی صفحه در کنترل شماست.
ویژگی خوب دیگری که می توان بیان کرد این است که، درگذشته که هر صفحه اچ تی ام ال باز میشد، باید دقیقا از ابتدا لود میشد ولی هم اکنون فایل سی اس اس در حافظه مرورگر می ماند و بعنوان مثال کافی است تنها یک کلاس برای تمامی تصاویر تعریف کنیم تا در هر قسمتی از سایت مان از همان کلاس استفاده شود و به این شکل حجم کد نویسی کاهش و همچنین سرعت بارگذاری صفحات وب افزایش پیدا می کند.
بیش از این در مورد ویژگی های سی اس اس برایتان نمی گوییم که بسیار مشتاق به یاد گیری آن خواهید شد! بلکه شما را با آموزش همراه میکنیم تا بیشتر علاقه مند به یادگیری شوید.
البته این را هم بدانید هم اکنون CSS در سومین ورژن خود یعنی CSS3 قرار دارد و ما از CSS شروع می کنیم تا در درس بعد به CSS3 برسیم و بطور کامل سی اس اس را فرا بگیریم.

در این قسمت خواهیم آموخت :

  • CSS چیست؟
  • نحوه استفاده از سی اس اس و ترکیب آن با HTML
  • انتخابگر های سی اس اس
  • ایجاد پس زمینه در سی اس اس
  • انجام عملیات روی متن در سی اس اس
  • دستورات لازم برای کنترل فونت و نوشته در سی اس اس
  • واحد های اندازه گیری در سی اس اس

جهت دانلود فیلم آموزشی این قسمت و یا PDF و یا مشاهده متنی اموزش، به ادامه مطلب مراجعه کنید.

نحوه استفاده از سی اس اس
همانطور که پیشتر گفتیم برای طراحی یک صفحه وب باید ترکیبی از HTML و CSS را بکار ببریم. فایل صفحه وب ما یا اصل کار ما اچ تی ام ال است که با پسوند .html ذخیره می شود ولی می توانیم به سه روش که در ذیل معرفی می کنیم ارتباط بین این دو زبان را بر قرار کنیم و آنها را باهم ترکیب کنیم. برای درج CSS در یک صفحه اچ‌تی‌ام‌ال از یکی از سه روش زیر می‌توان بهره گرفت:

1- شیوه نامه خارجی (External Style Sheet) :
در این روش برای اتصال یک سند CSS که با پسوند .css شناخته می‌شود، از تگ <link> در قسمت <head> استفاده می‌شود(دقت کنید برای اشنایی با head و سایر عناصر اچ تی ام ال قسمت های پیشین آموزش را از سایت میهن لرن دانلود نمایید). مثال:

<head>
<link rel=”stylesheet” type=”text/css” href=”mystyle.css”/>
</head>

(توجه داشته باشید هنگام کپی نوشته هایمان از ورد در ادیتور سایت تگ ها برعکس می شوند، پس متوجه باشید تا احیانا اشتباه نکنید و یا فایل کم حجم پی دی اف همین قسمت را از پایین دانلود کنید تا نمایش کد ها صحیح باشد)

در قسمت href باید ادرس فایل سی اس اس را بدهیم.
2- شیوه نامه داخلی (Internal Style Sheet) :
شیوه‌نامه داخلی در قسمت <head> در صفحه اچ‌تی‌ام‌ال، با استفاده از تگ <style> معین می‌گردد. مانند مثال زیر:

<head>
<style type=”text/css”>
hr {color:sienna;}
p {margin-left:20px;}
.img-top {width:1000px; height:100%}
</style>
</head>

با مفهوم کلاس و تعریف یک کلاس سی اس اس در جلوتر اشنا خواهید شد، سپس متوجه کد بالا می شوید.
3- شیوه نامه درون خطی (inline) :
در این روش مشخصات شیوه‌نامه در تگ مربوطه ذکر می‌شود. مانند زیر:

<p style=”color:yellow;margin-left:20px”>میهن لرن برترین سایت آموزشی.</p>

مشاهده میکنید که به تگ p استایل دادیم درون خود تگ با استفاده از خصوصیت style پس می توان سی اس اس را به هر عنصر اچ تی ام ال کشاند! در اینجا ما گفتیم که رنگ متن زرد و فاصله از چپ 20 پیکسل باشد.
پس کاملا با روش های ارتباط CSS با HTML آشنا شدید. به این طریق می توانید کد های اچ تی ام ال و سی اس اس را باهم ترکیب کنید.
می رویم سراغ شروع کار با سی اس اس و انشالله در قسمت بعدی اموزشی میهن لرن به سراغ اموزش سی اس اس 3 می رویم.

سلکتور ها در سی اس اس
به تصویر زیر نگاه کنید:

CSS Selectors

در بالا یک مثال آورده شده که ما فونت با اندازه 12 و رنگ آبی را روی تمامی تگ های h1 داریم با این دستور اعمال می کنیم. مشاهده میکنید که درون {} مشخص میکنیم که هر خصوصیت (مثل رنگ، فونت، اندازه فونت، سبک فونت، عکس و..) چه مقداری را بگیرد و سپس با استفاده از “;” صفات مختلف را از هم جدا می کنیم در نهایت مجموع اینها روی selector و عناصر مرتبط با ان که در جلوتر خواهیم گفت اعمال می شوند. فقط سی اس اس برای تگ های اچ تی ام ال نیست، در ادامه روش های مختلف استفاده از آن را می گوییم.
در مثال بالا متوجه شدید که یک دستور سی اس اس می تواند روی هر کدام از عناصر html اعمال شود بعنوان مثال عنصر p,h1,h2,h6,body,section,img و.. حتی روی رویداد های آنها بعنوان مثال p:hover یعنی با رفتن ماوس روی متن های تگ p دستورات موردنظر اعمال شود. پس این یک روش بود که سلکتور ما می تواند از عناصر اچ تی ام ال و رویداد های آنها باشد.
روش بعدی تعریف کلاس می باشد، به مثال زیر توجه کنید:
.header-text {font-family:BRoya; font-size:40pt;color:red;textalignment:center}

(توجه داشته باشید، تمامی کد ها هنگام انتقال از محیط ورد به ادیتور سایت جابجا و برعکس شده و بطور صحیح نمایش داده نمی شوند، لطفا جهت مشاهده صحیح کد ها از کتاب الکترونیکی کم حجم همین قسمت که در پایین جهت دانلود رایگان قرار داده شده استفاده کنید. میهن لرن)

این یک کلاس به نام header-text می باشد که مشاهده می کنید کلاس ها شروع آنها با نقطه می باشد، نام کلاس را هرچه می توانید بذارید، نامی بگذارید که متوجه شوید کلاستان مربوط به کجاست بعنوان مثال من اینجا نامی را انتخاب کردم که با نگاه کردن به ان می توانم حدس بزنم این دستور سی اس اس مربوط به نوشته های درون هدر سایت می باشد و نحوه فراخوانی ان به شکل زیر می باشد:
<header class=”header-text”> …. </header>
هم اکنون دستوراتی که درون کلاس نوشته شده در متن های درون این تگ اعمال می شود. البته دقت کنید این کلاس را در هر جا و هر عنصری که بخواهید می توانید فراخونی کنید تا کد های سی اس اس آن در آنجا نیز اعمال شود.
همچنین بجای کلاس می توانید بر اساس ای دی تعریف کنید، فقط کافی است بجای نقطه از علامت شارپ # استفاده کنید.
#box-border{width:500px; height:200px;border:1px yellow solid}
و به شکل زیر فراخوانی می شود:
<section id=”box-border”> .. </section>
سلکتور بعدی که معرفی میکنیم با آن می توانید روی تمام عناصر یک کد سی اس اس اعمال کنید:
*{…}
همانطور که مشاهده کردید با استفاده از * می توانیم روی تمام عناصر موجود در سند اچ تی ام ال کد مورد نظر را اعمال کنیم. در این حالت دیگر نیاز به فراخوانی در تک تک عناصر نیست و بطور کلی اعمال می شود با استفاده از همین دستور سی اس اس.
و یا می توانید فقط روی چند عنصر کد مورد نظر را اعمال کنید:
P, img, h2 {..}
با کد بالا دستور سی اس اس فقط روی سه عنصر ذکر شده اعمال خواهد شد.
همچنین اگر بین عناصر علامت کاما, را نگذارید، به شکل زیر :
Section p {..}
یعنی تمامی تگ های p که درون section قرار دارند. این یک روش دیگر از سلکتور ها می باشد.
روش بعدی، به شکل زیر می باشد:
p.Mytext{..}
یعنی تمامی عناصر p که کلاس آنها Mytext می باشد.
سلکتور رویداد های لینک: حتما بار ها دیده اید که وقتی روی یک لینک می روید، رنگ آن تغییر میکند، یا زمینه آن به شکل دیگری می شود و یا هر تغییر دیگری، همچنین پس از اینکه روی آن کلیک کردید و لینک باز شد دیگر ان لینک با رنگ دیگری نمایش داده می شود که حاکی از آن است که این لینک را قبلا مشاهده کرده اید. رویداد های لینک به شکل زیر در سی اس اس نوشته می شود.
a:link{..}
a:visited{..}
a:hover{..}
مشاهده میکنید چون تگ a در اچ تی ام ال مربوط به لینک هاست برای ان ما سه رویداد نوشتیم. در سلکتور اولی هر کدی را بنویسد مربوط می شود به لینک های مشاهده نشده، مثلا رنگ این لینک ها چگونه باشد، اندازه انها و.. دومی پس از اینکه کاربر روی لینک کلیک کرد و ان را باز کرد به چه شکل در بیاید تا کاربر در مراجعات بعدی بداند که لینک بازدید شده است قبلا. و سومی هم هنگامی است که نشانه گر ماوس را روی لینک می بریم. بعنوان مثال وقتی ماوس روی لینک صفحه اصلی در منو رفت رنگ ان طلایی شود و فونت آن نیز درشت تر و..
سلکتور first-child :
p:first-child {
color: red;
}
<div>
<p>I’m the first child!</p>
<p>We’re not.</p>
<p>We’re not.</p>
</div>

(توجه: کد ها هنگام انتقال از ورد به ویرایشگر سایت برعکس شده و بطور صحیح نمایش داده نمی شوند. لطفا از پی دی اف اموزشی همین قسمت که در پایین جهت دانلود رایگان قرار داده شده استفاده کنید.)

مشاهده می کنید که این انتخابگر سی اس اس باعث شد اولین عنصر p یا اولین فرزند از والد انتخاب شود و last-child انتخاب کننده اخرین عنصر فرزند می باشد.
همچنین برای انتخاب n اُمین عنصر از دستور p:nth-child(2) استفاده میکنیم. این سلکتور باعث می شود دومین عنصر p انتخاب شود.

سلکتور not:
Not(h1){..}
این دستور همه عناصر را انتخاب می کند بجز تگ h1 .
همراهان عزیز میهن لرن، تقریبا تمامی سلکتور های مهم سی اس اس را معرفی کردیم. اما هنوز هم انتخابگر هایی وجود دارد که می توانید با لینک زیر مرجع رسمی اموزش سی اس اس w3schools بطور جزئی تر با سلکتور ها اشنا شوید و یا فیلم اموزشی ما را از سایت میهن لرن دانلود نمایید.
www.w3schools.com/cssref/css_selectors.asp
در نظر داشته باشید که سلکتور ها را هم به این شکل می توان نوشت:
.pfont{color:#f0f; font-family:Roya}
و هم به شکل زیر:
.pfont{
Color:#f0f;
Font-family:Roya;
}
دو شکل بالا هیچ فرقی باهم ندارند.

کامنت کردن توضیحات یا دستورات در سی اس اس به شکل زیر می باشد:
/* This is comment in CSS */
/* This is Comment line
In CSS – MihanLearn.NET */
توسط */ باز می شود و توسط /* بسته می شود.

ایجاد پس زمینه در سی اس اس – CSS Background
در خصوص ایجاد زمینه صفحه وب توسط سی اس اس ما می توانید موارد زیر را انجام دهیم:
– گذاشتن رنگ زمینه
– گذاشتن تصویر زمینه
– تکرار یک تصویر در زمینه
– استفاده از چندین تصویر در زمینه (سی اس اس 3، در قسمت بعد کار خواهیم کرد)
رنگ زمینه : برای اینکه به کل زمینه سایت یک رنگ بدهیم آمده ایم آن را بر روی عنصر body اعمال کرده ایم، به مثال زیر توجه کنید :
body {
background-color: #b0c4de;
}
همچنین به هر عنصر دیگری که بخواهیم می توانیم با استفاده از همین صفت background-color رنگ زمینه بدهیم:
h1 {
background-color: #6495ed;
}

p {
background-color: #e0ffff;
}

div {
background-color: #b0c4de;
}
معمولا به سه روش مقدار رنگ را می توانیم مشخص کنیم:
• a HEX value – like “#ff0000”
• an RGB value – like “rgb(255,0,0)”
• نام های تعریف شده برای رنگ ها – like “red”
از مرجع زیر یا با استفاده از نرم افزار هایی مانند فتوشاپ می توانید کد رنگ ها را بدست آورید:
www.w3schools.com/cssref/css_colors.asp
www.w3schools.com/cssref/css_colornames.asp
قرار دادن عکس زمینه: می توانیم یک عکس قرار دهیم که بطور کامل پس زمینه را پوشش قرار دهد یا یک عکس که تکرار شود (الگویی که تکرار شود و زمینه زیبایی را ایجاد کند، جهت مشاهده نتیجه بهتر می توانید به فایل های تمرینی یا فیلم اموزشی مراجعه کنید)
body {
background-image: url(“paper.gif”);
}
در کد بالا برای عنصر body یعنی کل بدنه صفحه وب، صفت background-image را مشخص کردیم و عکس کوچکی را به نام paper.gif به آن دادیم که حاصل کد ما که در فایل های تمرینی نیز موجود است به شکل زیر شد:
تصویر زمینه :

background

نتیجه حاصل از تکرار آن :

background-mihanlearn.net

البته روی این کنترل دارید که مشخص کنید بصورت عمودی و یا افقی تنها تکرار شود، یا به هر دو طرف، یا به هیچ طرف repeat نشود.

بعنوان مثال برای تکرار فقط بصورت افقی :
body {
background-image: url(“paper.gif”);
background-repeat: repeat-x;
}
و برای اینکه تکرار نشود تصویر :
body {
background-image: url(“https://www.mihanlearn.net/wp-content/uploads/2015/07/black.png”);
background-repeat: no-repeat;
}
همچنین می توانید موقعیت یا position تصویری که قرار نیست تکرار شود را مشخص کنید:
background-repeat: no-repeat;
background-position: right top;
بعنوان مثال در اینجا مشخص کردیم که تصویر بالا و در سمت راست باشد.
تمامی صفت ها مانند عکس زمینه، رنگ زمینه، موقعیت و… را می توانیم در یک صفت خلاصه کنیم:
body {
background: #ffffff url(“img_tree.png”) no-repeat right top;
}
اولی رنگ زمینه، دومی، عکس، سومی یعنی تکرار نشود عکس و بعد مشخص کردیم که در سمت راست بالا قرار بگیرد، که حاصل شکل زیر می شود:

Background

البته دقت کنید در همه جا می توانید چندین صفت را ترکیب کنید:
.class1 {background-color:#fff; color:red; font-size:40px}
فقط صفت ها را با استفاده از ; باید از هم جدا کنید.
انجام عملیات روی متن ها در سی اس اس – CSS Text
برای دادن رنگ به متن های تان می توانید از صفت color استفاده کنید:
body {
color: blue;
}

h1 {
color: #00ff00;
}

h2 {
color: rgb(255,0,0);
}
ابتدا رنگ کل صفحه وب را آبی کردیم، سپس رنگ هر عنصری را که بخواهیم همانند تگ های h1 و h2 که در اینجا مشخص کردیم می توانیم متمایز کنیم.
چینش متن هم با استفاده از صفت text-align مشخص می شود:
h1 {
text-align: center;
}

p.date {
text-align: right;
}

p.main {
text-align: justify;
}
صفت بعدی، صفت text-decoration می باشد، این صفت پر کاربردی می باشد. بعنوان مثال وقتی که می خواهید یک منو ایجاد کنید باید از لیست ها استفاده کنید و همیشه خطر زیر لیست ها نمایش داده می شود و یا نقطه کنار آن و.. اما با این صفت می توانید آنها را مخفی کنید:
a {
text-decoration: none;
}
بعنوان مثال در بالا چون زیر لینک های ما بطور پیش فرض خط کشیده می باشد ما کاری کردیم که دیگر لینک ها بصورت زیر خط دار و یا سایر حالات نباشند.
هرچند که با استفاده از همین صفت که زیر خط را حذف کردیم، می توانیم لینکی را زیرخط دار، بالاخط دار و یا میان خط دار کنیم:
h1 {
text-decoration: overline;
}

h2 {
text-decoration: line-through;
}

h3 {
text-decoration: underline;
}
در صفت بعدی، می آموزیم که چطور.. :
p.uppercase {
text-transform: uppercase;
}

p.lowercase {
text-transform: lowercase;
}

p.capitalize {
text-transform: capitalize;
}
کلاس اولی در هرجا که اعمال شود باعث می شود متن آنجا کاملا با حروف بزرگ نوشته شود (دقت کنید این دستور سی اس اس فقط برای زبان انگلیسی کاربرد دارد، مسلما در زبان ما کاربردی ندارد.)
کلاس دوم باعث کوچک شدن تمام متن و کلاس سوم باعث می شود حروف اول هر کلمه بزرگ شود.
با صفت text-indent نیز می توانید به خط اول متن تو رفتگی به میزان دلخواه بدهید:
p {
text-indent: 50px;
}
کار بر روی متن صفات دیگری نیز دارد مثل سایه، سایه متحرک، متن متحرک و.. که در سی اس اس 3 بوجود آمدند و ما نیز در قسمت بعدی به بررسی آنها خواهیم پرداخت.

فونت ها در سی اس اس – CSS Font
در CSS ما کاملا روی فونت ها کنترل داریم و خصوصا در سی اس اس 3 حتی می توانیم فونت های موردنظر خود را آپلود کنیم و از آنها استفاده کنیم.
در سی اس اس دو خانواده فونت وجود دارد:
Generic family که فونت هایی همچون Serif یا Monospace را دارد و font family که فونت هایی از قبیل Times New Roman یا Arial را شامل می شود.

font serif

برای مشخص کردن فونت مورد نظر از صفت font-family استفاده می کنیم:
p {
font-family: “Times New Roman”, Times, serif;
}
در کد بالا 3 مدل فونت مشخص کردیم، اگر در سیستم کاربر فونت اولی وجود داشته باشد نمایش داده خواهد شد ولی اگر وجود نداشته باشد دومی و اگر دومی وجود نداشته باشد سومی.. معمولا فونت های سی اس اس در همه سیستم ها وجود دارد چون که بطور پیش فرض همراه خود سیستم عامل نصب می شود. بدی سی اس اس همین بود که در انتخاب فونت محدود بودیم، بعنوان مثال اگر در طراحی مان از یک فونت زیبا استفاده می کردیم و بعد صفحه وب را روی سایت بارگزاری میکردیم و کاربر آن فونت را نمی داشت(که به احتمال زیاد بیش از 90% کاربران ندارند) فونت بهم ریخته نمایش داده می شد و یا به یک فونت پیش فرض و ساده تغییر می کرد نوشته ها و زیبایی طراحی ما را از دست می داد، اما خوشبختانه این مشکل در سی اس اس 3 برطرف شده بطوری که هر فونتی را می توانید استفاده کنید و 100% کاربرانتان نیز آن را مشاهده کنند! در قسمت بعد فرا خواهید گرفت..
در صفت بعدی میخواهیم حالت فونت را مشخص کنیم:
p.normal {
font-style: normal;
}

p.italic {
font-style: italic;
}

اولی نوشته ما را به حالت عادی نمایش می دهد، دومی بصورت ایتالیک یا مورب.
همانطور که در اچ تی ام ال با استفاده از تگ های h1 تا h6 اندازه متن را مشخص میکردیم اینجا بطور خیلی دقیق تر روی نوشته ها کنترل داریم. با صفت زیر می توانید اندازه فونت را مشخص کنید:

p {
font-size: 14px;
}
h2 {
font-size: 1.875em; /* 30px/16=1.875em */
}

p {
font-size: 0.875em; /* 14px/16=0.875em */
}
body {
font-size: 100%;
}

(توجه : متاسفانه ادریتور سایت، کد ها را به شکل صحیح نمایش نمی دهد، لطفا از فایل پی دی اف همین قسمت که در پایین جهت دانلود رایگان قرار داده شده استفاده کنید. )
مشاهده می کنید که از واحد های اندازه گیری مختلفی مثل px,em,xx-large,larger و.. می توانیم در واحد اندازه گیری استفاده کنیم. این واحد ها جلو تر معرفی می شوند.

واحد های اندازه گیری سی اس اس – CSS Units
Px: هر پیکسل یعنی یک نقطه روی صفحه نمایش.
Pt: برابر با 1.72 اینچ.
Em: بعنوان مثال em2 یعنی 2 برابر بیشتر از اندزه فونت فعلی عنصر در صفحه.
یک مثال : 16 پیکسل یعنی، یک em و 100% و یا 12pt.
Rem: نسبت به اندازه عنصر ریشه کار می کند.
Ch: اگر از فونت های مونو اسپیس استفاده کنید که عرض یکسانی دارند، در صورتی که width:30ch باشد یعنی عنصر مورد نظر تا 30 کاراکتر را می تواند درون خود بپذیرد.
واحد های دیگر را می توانید در تصویر زیر مشاهده کنید ولی پیشنهاد میشود از px, em و یا % استفاده کنید چون به نسبت اندازه صفحه تغییر میکنند و در همه صفحه نمایش ها، نمایش یکسانی را ارائه خواهند داد.

CSS Units

CSS Units

 

 

دانلود فیلم آموزشی

زمان : 1 ساعت / کیفیت : عالی 720p / حجم : 153 مگابایت

مشاهده آنلاین فیلم آموزشی

دانلود PDF اموزشی این قسمت

دانلود فایل های تمرینی این قسمت

 

دانلود قسمت های پیشین بطور رایگان از اینجا امکان پذیر است.

همچنین پیشنهاد می شود از پکیج های ویژه آموزشی در اینجا بازدید کنید.

این مطلب مورد پسند شما بود؟

با کلیک روی ستاره‌های زیر به آن امتیاز دهید.

میانگین امتیاز: 0 / 5. تعداد امتیازها: 0

تاکنون امتیازی برای این مطلب ثبت نشده است، می‌توانید اولین نفر باشید!

تومان75,000

آموزش دیجیتال مارکتینگ (رشد کسب و کار)

آموزش صفر تا صد سئو – دوره «دکترای سئو»

تومان499,000

کتاب های تجارت الکترونیک

کتاب صفر تا صد سئو در وردپرس

تومان33,000

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *