بزرگترین رازهای موفقیت در سئو (مقاله جامع)

بزرگترین رازها برای موفقیت در سئو

به نام آفریدگار عشق و زیبایی

شاید در عصر اطلاعات کلمه «راز» یک واژه غریبه باشد، چراکه این دهکده جهانی آنقدر از اطلاعات اشباع شده که دیگر هیچ پرده‌ای بر اسرار باقی نمانده است. اما به عقیده من «رازها» همچنان وجود دارند، اما بر خلاف گذشته آنقدر نمایان هستند که به چشم نمی‌آیند.

رازهای موفقیت در سئو سایت

برایم جالب بود که مقالات، ویدیوها و کتاب‌های بسیاری به زبان فارسی در زمینه سئو منتشر شده است، اما همچنان دوستان زیادی در میان انبوه اطلاعات سردرگم هستند و نمی دانند که واقعا چه کاری انجام دهند تا رتبه خود را در موتورهای جستجو بهینه کنند. تصمیم گرفتم این مقاله را به رشته تالیف درآورم و این قول را به شما بدهم که اگر نکات موجود در همین مقاله آموزشی را رعایت کنید، دیگر نیازی نیست سئوی سایت خود را به دیگران واگذار کنید و حتی دغدغه این را داشته باشید که آیا کارتان درست است یا خیر. بهتر است ابتدا به سئو را به زبان خیلی ساده تعریف کنیم و سپس مهمترین کارهایی که برای سئوی سایت باید انجام دهید را معرفی نماییم. جالب است بدانید آموزشی که در این مقاله و پادکست ارائه شده است، دقیقا همان کارهایی هستند که ما برای موفقیت این سایت انجام داده‌ایم و نتیجه گرفتیم که امروز شما مخاطب عزیز اینجا و در حال مطالعه این مقاله هستید.

سئو چیست و چرا اهمیت دارد؟

گوگل را تمام دنیا می‌شناسند و حتی بسیاری تصور می‌کنند گوگل، اینترنت است! دقیقا مثل همان عده‌ای که تصور می‌کنند یاهو یعنی ایمیل. اگر به آمار تعداد جستجوی روزانه در گوگل نگاهی بیندازیم، بدون تردید شما نیز مهر تایید را محکم‌تر بر این نوشته خواهید کوبید. آیا می‌دانید هر ثانیه بصورت میانگین 40000 جستجو در گوگل صورت می‌گیرد؟ یعنی هر ساعت حدود 144 میلیون جستجو در گوگل تایپ و انجام می‌شود. دو برابر جمعیت کشورمان ایران!

در تصویر زیر، آیا عدد تعداد جستجوی سالیانه‌ای که در گوگل صورت می‌گیرد را می‌توانید بخوانید؟

تعداد جستجو داخل گوگل در سال

جالب است بدانید در روز بیش از 3.5 میلیارد جستجو فقط از طریق گوگل در سراسر جهان صورت می‌گیرید. هنوز موتورهای جستجوگر مطرح دیگری مانند بینگ مایکروسافت، یاهو، یاندکس و غیره نیز وجود دارند که از آمار آنها صرف نظر می‌کنیم، چراکه گوگل به تنهایی یک دنیا را کافی است.

گوگل بزرگترین موتور جستجوی جهان

مطرح بودن گوگل در سطح جهان برای بازاریابان اینترنتی فرصتی را ایجاد کرده تا محصولات خود را به قوی‌ترین مشتریان در سراسر جهان معرفی کنند. اما برای اینکه بتوانید بهترین جایگاه را در گوگل کسب کنید، لازم است تا به اصول سئو مسلط باشید.

سئو یک علم است و به شما می‌آموزد چه کاری را انجام دهید تا از ظرفیت دهکده جهانی اینترنت استفاده کرده و به این شکل دنیا به لیاقتتان بها دهد.

SEO مخفف کلمات Search Engine Optimization است، یعنی بهینه سازی برای موتور جستجو. در حقیقت با یادگیری دانش سئو، متوجه می‌شوید که چه فاکتورهایی برای گوگل و دیگر موتورهای جستجو اهمیت دارند و چگونه می‌توان با حرکت در این چهارچوب، پله پله به جایگاه‌های نخست موتورهای جستجو رسید که بیشتر نرخ کلیک را دارند. سپس می‌توانید سهم بیشتری از آمارِ نامحدودِ بالا را به سمت خود جذب کنید و هرچه تعداد بازدیدکنندگان سایتتان افزایش پیدا کند، به نسبت فروش بیشتری را تجربه خواهید کرد. علاوه بر سئو از تکنیک‌های دیگرِ دیجیتال مارکتینگ نیز می‌توانید بهره برید، اما در ادامه به شما می‌گوییم که چرا سئو جرف اول را می‌زند.

چرا سئو حرف اول را می‌زند؟

اگر که به علم سئو مسلط باشید و بدانید که دقیقا در هر شرایطی چه کاری را انجام دهید تا بهترین نتیجه را بگیرید، در این صورت سئو برایتان مزایای بی‌شماری خواهد داشت. در ادامه با ویژگی‌های مهم سئو آشنا می‌شوید و تفاوت و برتری آن را نسبت به تبلیغات خواهید دید.

سئو چیست

 • سئو رایگان است:

  رایگان بودن بیشتر از آنچه که فکرش را بکنید مهم است! هنگامی که یک سایت تازه متولد می‌شود، دو راه برای دیده شدن و رشد کردن دارد. یا اینکه بودجه کلان تبلیغاتی بگذارد (بودجه میلیونی) و یا اینکه با اتکا به علم سئو بدون صرف هزینه رشد کند. روش اول هزینه‌های فوق العاده زیادی دارد و صرفا به همین هزینه محدود نمی‌شود، یعنی اگر به علم تبلیغات اینترنتی آشنا نباشید ممکن است همان بودجه‌ای که صرف تبلیغات می‌کنید را بدون بازگشت هیچ درآمدی از دست بدهید، چراکه فضای اینترنت اشباع است از تبلیغات و تبلیغات هدفمند نیز اصولی دارد که چندان راحت نیست. از طرفی فرض می‌کنیم شما به علم تبلیغات اینترنتی مسلط هستید، در بهترین حالت شما یک فروش فصلی را تجربه خواهید کرد یا به قول معروف همانقدر که پول بدهید، آش می‌گیرید! به محض اینکه بودجه تبلیغاتی را قطع کنید، بازدید سایتتان نیز سقوط خواهد کرد.
  اما در سئو، کافی است یکبار برای همیشه علم سئو را بیاموزید تا بدون صرف هزینه بصورت دائمی از طریق گوگل و سایر موتورهای جستجو بازدیدکننده جذب کنید. کدام روش بهترین، عاقلانه‌ترین و بی‌ریسک‌ترین انتخاب است؟

 • سئو جامعه هدف را در سایتتان شکل می‌دهد و همچنین مخاطبانی که از طریق گوگل به سایتتان می‌آیند ناخودآگاه به شما اعتماد خواهند داشت:

  در بازاریابی اینترنتی می‌دانیم که برای افزایش نرخ فروش (افزایش نرخ تبدیل بازدیدکننده به مشتری) بیشتر لازم است تا مخاطبانی داشته باشیم که دقیقا مخاطبان هدف هستند، یعنی کسانی که به کسب و کار و رشته فعالیت ما علاقه‌مند باشند. بعنوان مثال اگر سایتی مرتیط با آموزش برنامه نویسی دارید هیچوقت مخاطبی که نمی‌داند برنامه نویسی چیست و به دنبال خرید آجیل و خشکبار است برایتان تبدیل به خریدار نمی‌شود. یعنی وجود چنین بازدیدکنندگان در سایت هیچ سودی برایمان ندارد که این مورد معمولا در روش تبلیغات اینترنتی مشاهده می‌شود. یعنی مشاهده می‌کنید که آمار سایتتان به شدت افزایش یافته است، اما فروش چندانی صورت نمی‌گیرد. یکی از مزایای بی اندازه خوب سئو این است که دقیقا افرادی را به سمت سایتمان هدایت می‌کند که به احتمال زیاد می‌توانند تبدیل به مشتری شوند.
  بعنوان مثال من می‌خواهم بهترین آموزش برنامه نویسی اندروید را خریداری کنم و در این زمینه سایتی را نمی‌شناسم. در گوگل جستجو می‌کنم (چون به گوگل و نتایجی که نمایش می‌دهد اعتماد کامل دارم)، سپس اولین سایتی را که گوگل نشان می‌دهد را باز می‌کنم. در این سایت صفحه مرتبط با دوره آموزش برنامه نویسی اندروید را مطالعه می‌کنم و به احتمال زیاد ترغیب می‌شوم خرید خود را انجام دهم، اما اگر این اتفاق نیفتاد (اگر نویسنده مطلب به خوبی از تکنیک بازاریابی محتوا استفاده نکرده باشد)، به صفحه نتایج جستجوی گوگل بر می‌گردم و روی دومین یا سومین سایتی که نمایش داده می‌شود کلیک می‌کنم تا بلاخره در همین چند نتیجه اول خرید خود را انجام می‌دهم. من دقیقا دنبال آموزش برنامه نویسی اندروید هستم و گوگل هم دقیقا سایتی را به من نشان می‌دهد که آموزش برنامه نویسی اندروید دارد، این یعنی هدفمندی. از طرفی وقتی که همه ما به گوگل اعتماد داریم، در نتیجه ناخودآگاه به سایتی که از طریق گوگل وارد آن می‌شویم نیز اعتماد می‌کنیم. در صورتی که در شیوه تبلیغات اینترنتی، بعنوان مثال تبلیغات بنری یا متنی، وقتی مخاطب در بنر شما عنوان «آموزش آنلاین» را می‌بیند شاید کلیک کند ولی وقتی به سایتتان می‌رسد به سرعت خارج شود، چون مخاطب دنبال آموزش گل آرایی بوده و نه برنامه نویسی!
  حتی فرض را بر این بگیریم که مخاطب دقیقا از طریق تبلیغات اینترنتی بصورت هدفمند وارد سایتتان شده است، باز هم اعتمادی که مخاطبان گوگل دارند را نخواهد داشت.
  البته لازم به توضیح است که در صورت تسلط به علم تبلیغات اینترنتی، این شیوه یکی از زودبازده‌ترین روش‌ها می‌باشد ولی در سئو مقداری نیاز به زمان دارید تا به موتورهای جستجو شناخته شوید ولی در صورت شناخته شدن و جذب بازدید بصورت همیشگی کسب و کار پر رونقی را خواهید داشت.

 • به میزان تلاشتان برایتان سود آور است:

  اگر اهل تلاش هستید و توانایی خوبی در زمینه بازاریابی محتوا و سئو به کمک سئو به سرعت می‌توانید ثروتمند شوید. این نکته را از این جهت مثال می‌گوییم که اگر از شرایط اقتصادی ناامید هستید، باز هم می‌توانید به کمک سئو به آرزوهایتان برسید، برخلاف کسب و کارهای غیر الکترونیک که زمان زیادی را باید صرف کنید تا روزی به نتیجه برسید، در اینترنت اینگونه نیست. با یادگیری سئو و سایر تکنیک‌های دیجیتال مارکتینگ، سریعتر از آنچه که فکرش را می‌کنید می‌توانید موفق شوید.

 • حتی اگر دیجی کالا باشید!

  اگر دیجی کالا هم باشید، نمی توانید روی تک تک محصولاتتان وقت و سرمایه کافی برای تبلیغات بذارید. از طرفی گستردگی دسته‌بندی های دیجی کالا گاها باعث سردرگمی می‌شود. اما پس از یک جستجوی ساده در گوگل با شگفتی می‌بینید که دیجی کالا این محصول را هم دارد! پس حتی اگر به وسعت دیجی کالا سایتی داشته باشید، باز هم سئو ارزشمند خواهد بود.

هدف از ارائه تعریف سئو و شمردن مهمترین ویژگی‌هایش این بود که با انگیز بیشتری به سمت مطالعه ادامه این مطلب پیش روید و مهمتر آنکه به اصولی که می‌گوییم پایبند بمانید تا به نتیجه برسید.

بزرگترین رازهای موفقیت در سئو

از دلایل دیگری که مشتاق بودم بزرگترین رازها و کلیدهای موفقیت در سئو را در این مقاله جامع به شما معرفی کنم، این بود که یکی از مشکلات اکثر سایت‌ها به‌روزرسانی مداوم الگوریتم‌های گوگل می‌باشد! تا خبر از ارائه الگوریتم جدید توسط گوگل منتشر می‌شود چهار ستون بدن مدیران برخی از سایتها می‌لرزد که نکند سایتم به آخرین صفحات گوگل پرت شود. نکته‌ای که وجود دارد، حتی اگر از صفحه اول به دوم رتبه‌تان نزول پیدا کند، احتمال اینکه بازدیدتان بیش از 50% افت کند قطعی است.

این اطمینان را به شما می‌دهم اگر به این اصول پایبند باشید، با تغییرات گوگل نه تنها جایگاهتان در گوگل افت نخواهد کرد، بلکه احتمال افزایش رتبه‌تان به شدت بالاست، چون گوگل دقیقا می‌خواهد شما این اصول را به کار گیرید تا کیفیت محتوای وب روز به روز افزایش پیدا کند و مردم به بهترین اطلاعات دست یابند.

آماده‌اید تا بزرگترین رازهای سئو را با یکدیگر بررسی کنیم؟ البته توجه داشته باشید، شاید بارها به سادگی از کنارشان گذشته باشید، اما در اینجا اگر می‌خواهید یکبار برای همیشه طعم شیرین موفقیت را بچشید، با دقت بخوانید و به رعایت این اصول پایبند بمانید.

 • محتوا پادشاه است!

در سال 1996 بیل گیتس بعنوان یکی از موثرترین شخصیت‌های جهان فناوری سخنی را گفت «محتوا پادشاه است» که امروز ورد زبانها می‌چرخد و به واقعیت محض تبدیل گشته است.

محتوا پادشاه است

در گذشته وب‌سایت‌هایی که محتوای چندانی نداشتند و صرفا با کلمات کلیدی به سئو می‌پرداختند، بصورت فراوان در صفحه اول نتایج جستجو مشاهده می‌شدند. اما امروزه گوگل و دیگر موتورهای جستجو به سایت‌هایی اهمیت و اولویت می‌دهند که ارزش محتوا را می‌دانند.

من نه بعنوان بیل گیتس، بلکه بعنوان شخصی ساکن در که از نوجوانی تا به امروز مشغول به تولید و بازاریابی محتوا می‌باشد و بخش کوچکی از تاریخچه وب را به چشمان خود دیده است و درآمد اصلی‌ام نیز از همین راه تامین شده است، به شما می‌گویم محتوا در عصر حاضر حتی از طلا نیز بیشتر ارزش دارد. با تولید محتوای غنی می‌توانید آنچنان امپراتوری بزرگی را در اینترنت بنا کنید که تا سالیان سال برایتان سودآور باشد و این را بدانید که در دل سئو «محتوای غنی» نهفته است.

دقت داشته باشید که منظور از محتوا صرفا نوشته نیست، محتوا می‌تواند ویدیو، صوت، تصویر و دیگر فرمت های محتوای الکترونیک باشد که در کتاب بازاریابی محتوا به آنها اشاره کرده‌ایم.

 • مقالات عمیق بنویسید

در مورد مقالات عمیق (In Depth Articles) قبلا در پست مربوط به معرفی صفحه SERP گوگل، توضیحات مختصری را ارائه داده‌ایم، همچنین در دوره آموزشی محتوای ثروت ساز، محتوای عمیق را تحت عنوان اَبَر پست معرفی کردم.

جالب است بدانید مقالات عمیق به شدت مورد علاقه گوگل هستند، این مقالات آنقدر اهمیت دارند که به تنهایی می‌توانند سایت شما را به صفحه اول گوگل بیاورند و به همین منظور لازم است بدانید که در برخی از کشورها گوگل بیش از 90% نتایج اصلی جستجوی خود را با مقالات عمیق پوشش می‌دهد.

به مقالاتی، مقالات عمیق می‌گوییم که بین 2000 تا 5000 کلمه را شامل شوند. همچنین در این مقاله‌ها باید بدنه فنی پست از نظر سئو به خوبی شکل بگیرد و نشانه گذاری اسکیما (Schema) نیز رعایت شود.

بطور خلاصه در مقالات عمیق موارد زیر دیده می‌شود:

 1. سر تیترها با استفاده از برچسب‌های h1 تا h6 بصورت منظم و دقیق مشخص شده اند.
 2. تگ Description (توضیحات پست برای گوگل) بصورت حرفه‌ای همراه با کلمات کلیدی نگارش شده باشد.
 3. تصویر پیش‌نمایش پست (image thumbnail) برای نمایش در گوگل توسط اسکیما (schema.org) مشخص شده باشد.
 4. ترجیحا لوگو ناشر توسط اسکیما مشخص شده باشد.
 5. ترجیحا نام نویسنده پست، تاریخ انتشار و نام ناشر توسط اسکیما مشخص شده باشد.
 6. در این مقالات لینک سازی داخلی به حد معمول رعایت می‌شود.
 7. در این مقالات سئوی تصاویر رعایت می‌شود.
 8. مقالاتی هستند که بیش از دو هزار کلمه دارند.

اشتباهی که بسیاری از سایت‌ها مرتکب می‌شوند این است که هدفشان کمیت است و نه کیفیت، یعنی صرفا سعی دارند تا مقالات زیادی را با تعداد کلمات بالاتر از حداقلی که توسط گوگل ایندکس می‌شود (بالاتر از 300 کلمه) ارائه دهند. هر چند که این افراد نیز در تلاشند تا به روز باشند، چراکه به روز بودن نیز از نظر موتورهای جستجو مهم است، اما کیفیت اهمیت بیشتری نسبت به به روز بودن سایت دارد. اگر سایت‌هایی که در صفحه اول گوگل وجود دارند را بررسی کنید، متوجه خواهید شد که بیشتر از به روز بودن، محتوای با کیفیت بالایی دارند که در پایین آنها ده‌ها نظر از کاربران درج شده است.

گوگل الگوریتم‌های مختلفی مانند پاندا، پنگوئن، مرغ مگس‌خوار و غیره را به منظور افزایش کیفیت نتایج جستجو ارائه داده است و در تمامی این الگوریتم‌ها بدون استثناء بر کیفیت محتوا تمرکز داشته است. یعنی سایت‌هایی که محتوای عالی و غنی داشته‌اند همواره پس از به‌روزرسانی های گوگل نه تنها دچار افت رتبه نشده‌اند، بلکه برای رسیدن به صفحه اول رشدی جهشی داشته‌اند.

پیشنهاد می‌کنم حتی اگر برایتان تالیف و تهیه مقالات عمیق سخت است، حتما در ابتدای کار تا زمانی که در نتایج گوگل بصورت قوی ظاهر شدید، این کار را دنبال کنید. سپس می‌توانید مقالاتی با عمق کمتر ارائه دهید.

 • محتوای همیشه تازه

بسیاری از سایت‌ها پس از درج یک مطلب، آن را به حال خود رها می‌کنند. سالها می‌گذرد و آن مطلب قدیمی می‌شود و محتوای جدیدی جای آن را در گوگل می‌گیرد. دیگر این محتوا نه تنها ارزشی برایتان نخواهد داشت، بلکه باعث افت کیفیت وب‌سایتتان خواهد شد.

بعنوان مثالی سایتی وجود دارد که به معرفی بهترین گوشی‌های اندرویدی پرداخته است. طبیعی است که دو سال دیگر، بهترین گوشی‌های اندرویدی متفاوت خواهند بود. اگر مطلبتان همان مطلب قدیمی باشد هم برای کاربران ناخوشایند خواهد بود و هم در گوگل روز به روز امتیاز آن کاهش پیدا خواهد کرد.

 • تمرکز بر عبارات کلیدی دُم دراز (Long Tail Keywords)

حدود هفت سال پیش وقتی قصد داشتیم سایتی را راه اندازی کنیم، معمولا کمتر از دو ماه میزبان تعداد زیادی بازدیدکننده بودیم که از طریق گوگل به سایت ما می‌آمدند.

سئو تنها در چند متا تگ، تعدادی کلمه کلیدی و لینک سازی خلاصه می‌شد. رقابت نیز به شکل امروزی نبود و محیط وب خلوت‌تر بود. شخصا تجربه این را دارم که در عرض یک ماه پیج رنک 2 گوگل را بگیرم و بازدید زیادی جذب کنم.

اما اکنون و با پیشرفته‌تر شدن موتورهای جستجو، سئو نیز پیچیده‌تر شده است و بعنوان فردی مسلط به سئو باید هوشمندانه عمل کنید.

یکی از موارد کلیدی که در انتخاب آنها باید دقت و هوشمندی زیادی به خرج دهید، انتخاب کلمات و عبارات کلیدی است. برای موفقیت در این بخش باید روی انتخاب کلمات کلیدی دم دراز تمرکز کنید.

کلمات کلیدی Long Tail

اما کلمات کلیدی دُم دراز چه هستند؟

همه ما می‌دانیم اگر روی عبارت کلیدی «خرید آیفون» یا عباراتی از این قبیل که به آنها کلمات کلیدی Head می‌گوییم، در گوگل رتبه یک را داشته باشیم، فوق‌العاده عالی است. اما با توجه به رقابت زیادی که بر سر دستیابی به جایگاه اول گوگل روی کلمات Head وجود دارد، رسیدن به جایگاه اول که بماند، رسیدن به صفحه اول نیز کاری دشوار و زمانبر است.

ما برای اینکه زمان را از دست ندهیم بجای تمرکز روی کلمات Head که افرادی خیلی قبل تر از ما، به جایگاه‌های دست یافته‌اند و جایگاه خود را نیز تثبیت کرده‌اند؛ با دو هدف «جذب بازدیدکنندگان خاص‌تر» و «رسیدن سریعتر به صفحه اول گوگل» روی کلمات کلیدی دم دراز تمرکز می‌کنیم. کلمات کلیدی دم دراز طولانی‌تر هستند، به همین احتمال اینکه قبلا توسط سایت‌های دیگر استفاده شده باشند کم است. از طرفی افرادی که این عبارات را جستجو می‌کنند دقیقا افرادی هستند که به جامعه هدف ما بسیار نزدیکند. بعنوان مثال «آموزش» کلمه‌ای بسیار گسترده است، اما «آموزش کامپیوتر برای کودکان» جزئی تر است یا «آموزش برنامه نویسی اندروید برای کودکان» باز کلمه‌ای دُم دراز تر است!

یک مثال از کلمات کلیدی دُم دراز (Long Tail Keywords)

فرض کنید یک سایت مهاجرتی داریم، بجای اینکه روی عبارات کلیدی «مهاجرت به کانادا»، «مشاوره مهاجرت» یا «مهاجرت» که یک کلمه کلیدی Head است تمرکز کنیم، روی عبارت «مهاجرت تحصیلی به کانادا» تمرکز می‌کنیم و در کنار این عبارت کلیدی، عبارات کلیدی دُم درازِ دیگری مانند «مهاجرت تحصیلی به کانادا بدون مدرک زبان»، «مهاجرت به کانادا بدون مدرک آیلتس»، «مهاجرت کاری به اتریش از طریق ویزای Skilled worker»، «مهاجرت به اسپانیا با روش سرمایه گذاری» و غیره کار می‌کنیم تا هم  دقیقا تیر را به هدف بزنیم و مشتریان مد نظر را از طریق گوگل جذب کنیم و هم سریعتر به رتبه اول گوگل برسیم. آیا انتخاب کلمات کلیدی دُم دراز، انتخابی هوشمندانه نیست؟

البته توجه داشته باشید که استفاده از این استراتژی به این معنا نیست که روی کلمات کلیدی Head کار نکنیم. با تمرکز کمتری روی سئوی کلمات کلیدی اصلی نیز کار می‌کنیم.

چند روش کاربردی برای انتخاب بهترین کلمات کلیدی

تا به اینجا متوجه شدیم که برای رشد سریعتر، باید از عبارات کلیدی دُم دراز بهره ببریم. اما چگونه همین عبارات کلیدی را هوشمندانه انتخاب کنیم؟ یعنی دقیقا دست روی عباراتی بگذاریم که کاربران در گوگل جستجو می‌کنند. برای اینکه بتوانید بهترین کلمات کلیدی را انتخاب کنید، راهکارهای فوق‌العاده‌ای را در ادامه به شما معرفی می‌کنیم.

 1. خود را جای کاربران بگذارید

  بهترین کلمات کلیدی را می‌توانید از ذهن خودتان استخراج کنید. گوگل را باز کنید، اکنون فرض کنید می‌خواهید بعنوان یک مخاطب عادی عبارتی را جستجو کنید که به مطلب خود برسید. چه چیزی را تایپ می‌کنید؟ این عبارات، 90% همان هایی هستند که هر فرد دیگری در گوگل جستجو می‌کند. همچنین اگر جستجوی خود را انجام دهید، در پایین صفحه نتایج جستجو تعداد زیادی از جستجوهای مرتبط به شما نمایش داده خواهد شد که می‌تواند در لیست کلمات کلیدی شما قرار بگیرد. در نهایت بهترین‌ها را می‌توانید گلچین کنید.

 2. ببینید گوگل چه حدس می‌زند

  کافی است بخشی از مهمترین عبارت کلیدی خود را در گوگل تایپ کنید. بعنوان مثال اگر عبارت کلیدی شما «برنامه نویسی اندروید» است، همین را در گوگل تایپ کنید، سپس مشاهده خواهید کرد گوگل پر جستجوترین عبارات کلیدی مشابه را به شما نشان خواهد داد.

 3. از Google keyword planner استفاده کنید

  این ابزاری است که توسط خود گوگل برای انتخاب بهترین کلمات کلیدی در اختیار کاربران قرار گرفته است. به کمک این ابزار می‌توانید میزان جستجوی تقریبی عبارات مد نظر خود را در گوگل بررسی کنید. اما لازم است بدانید در استفاده از این ابزار برای ایرانیان محدودیت‌هایی وجود دارد و همچنین باید حتما اکانت گوگل ادوردز داشته باشید، یعنی قبلا از خدمات تبلیغات پولی گوگل استفاده کرده باشید.

 4. استفاده از گوگل ترندز

  این ابزار مستقیما روی تعیین کلمات کلیدی تمرکز ندارد، اما می‌تواند میزان محبوبیت هر موضوع را در گوگل به شما نشان دهد. خوبی گوگل ترندز این است که رایگان و برای ایرانیان در دسترس است. برای استفاده از گوگل ترندز می‌توانید به آدرس trends.google.com مراجعه کنید.

 • فعالیت در شبکه‌های اجتماعی

اگر تصور می‌کنید فعالیت در شبکه‌های اجتماعی صرفا درج یک مطلب و تصویر است و از این طریق می‌خواهید به سئوی سایتتان رنگی تازه ببخشید، سخت در اشتباهید. در صورتی فعالیت در شبکه‌های اجتماعی می‌تواند موثر واقع شود که در برندینگ شما تاثیر زیادی داشته باشد تا بر اساس الگوریتم رنک برین گوگل معیار برندینگ لحاظ شده و جایگاهتان ارتقاء یابد. برندینگ یعنی برندسازی، یعنی شناساندن نام سایتتان به قشر زیادی از کاربران شبکه‌های اجتماعی و سپس ورود مستقیم آنها به سایتتان بدون استفاده موتورهای جستجو.

تاثیر شبکه‌های اجتماعی بر سئو سایت

برای کسب مهارت بازاریابی در شبکه‌های اجتماعی حداقل یک کتاب بخوانید یا روزانه وقت زیادی را در سایت‌های مرتبط صرف کنید. همچنین می‌توانید از کتاب صفر تا صد دیجیتال مارکتینگ ما برای یادگیری استفاده کنید.

برای اینکه یک صفحه فعال در رسانه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام داشته باشید، لازم است تا محتوایی مخصوص برای آن شبکه تولید کنید. بعنوان مثال در اینستاگرام ویدیوهای لایو به شدت استقبال می‌شوند. همچنین با طراحی مسابقات مختلف می‌توانید مخاطبان بیشتری جذب کنید و به سرعت افراد عضو صفحه خود را افزایش دهید.

یکی از نکات مهم که در شبکه‌های اجتماعی باید حتما رعایت شود، افزایش نرخ تعامل است. در صورت عدم تعامل با کاربران صفحه خود، به مرور پست‌های ارسالی توسط شما برای آنها کمتر نمایش داده می‌شود و عملا صفحه‌تان به یک صفحه غیرفعال تبدیل می‌شود. تعامل یعنی ترغیب کاربران به درج نظر در زیر پست‌ها، ارائه پست‌های متنوع مانند ویدیو، پادکست، نظرسنجی و غیره برای افزایش و حفظ ارتباط و سپس معرفی محصولات.

بزرگترین اشتباه در شبکه‌های اجتماعی

در اینستاگرام خرید فالوور و در تلگرام خرید ممبر رایج شده است. افرادی که با این کار تصور می‌کنند جایگاه صفحه خود را ارتقاء می‌بخشند، تصور کاملا بر عکسی دارند. در حقیقت با خرید فالوور که همگی ربات و اکانت‌های تقلبی هستند نرخ تعامل صفحه‌تان پایین می‌آید، چون ربات قادر به درج نظر نیست یا نمی‌تواند در نظرسنجی‌های شما شرکت کند! حتی افرادی که افرادی که ادعای فروش فالوور واقعی دارند نیز کاملا ادعایشان رد است، چون چیزی به نام خرید و فروش فالوور واقعی وجود ندارد. امکان ندارد که یک انسان را به زور بیاورند به سمت چیزی که نمی‌شناسد و با کمال میل آن را به علاقه‌مندی های خود بیفزاید.

زمانی که صفحه اینستاگرام شما پر می‌شود از کاربران تقلبی، نرخ تعامل پایین می‌آید. هنگامی که نرخ تعامل پایین می‌آید اینستاگرام که کاملا هوشمند است و الگوریتم‌های پیشرفته‌ای در این زمینه دارد متوجه موضوع می‌شود. سپس اتفاقی که می‌افتد این است که خیلی کمتر اکانت شما را برای دنبال کردن به دیگران پیشنهاد می‌دهد و همچنین پست‌هایتان را کمتر در feed دنبال کنندگان و همچنین در بخش جستجو نمایش نمی‌دهد. سپس اگر بهترین محتوا را ارائه دهید، دیگر حتی برای کاربران واقعیتان نیز نمایش داده نخواهد شد تا آن را بپسندند یا نپسندند.

همین گونه است که صفحاتی را مشاهده می‌کنیم با وجود صدها هزار دنبال کننده، اما مطالبشان توسط صد نفر هم بزور مشاهده شده است.

در نتیجه وقتی می‌گوییم فعالیت در شبکه‌های اجتماعی می‌تواند در سئو موثر باشد، منظورمان فعالیت اصولی و اساسی است.

در کنار فعالیت شبکه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام، فیس‌بوک، پین ترست و غیره، باید در شبکه‌های ویدیویی مانند یوتیوب، آپارات، نماشا و غیره نیز برای برند سازی، دیده شدن در نتایج جستجو و جذب بک لینک، فعالیت داشته باشید.

 • طراحی ریسپانسیو

طراحی ریسپانسیو در سئو تاثیر دارد

سئوی گذشته با سئوی امروز، از این نظر نیز تفاوت بسیار بزرگی دارد. در گذشته افرادی کمی پیدا می‌شدند که با گوشی به وبگردی بپردازند، چراکه نه گوشی‌ها به شکل امروزی تکنولوژی قوی داشتند و نه اینترنت سرعت امروز را داشت. به همین دلیل نه گوگل و نه وبمستران، هیچکدام به کاربران موبایلی توجهی نداشتند. اما به مرور و با افزایش نفوذ مردم به اینترنت از طریق گوشی‌های هوشمند، گوگل نیز توجه زیادی برای هدایت وب‌سایت‌ها به سمت Mobile Friendly شدن گذاشت. بعنوان مثال فریم ورک AMP را معرفی کرد و الگوریتم Mobile-first indexing را رونمایی کرد.

قالبی که از آن استفاده می‌کنید بر سئوی سایتتان تاثیر خواهد داشت. این قالب باید علاوه بر سبک بودن و رعایت دقیق استانداردهای سئو، باید یک قالب ریسپانسیو باشد. متاسفانه قالب سایت موردی است که بسیاری از افراد نسبت به آن بی توجه هستند. پس از نصب قالب حتما قالب را در گوشی و تبلت خود نیز باز کنید و ببینید آیا با صفحه نمایش گوشی سازگار است یا خیر. همچنین می‌توانید به سایت search.google.com/test/mobile-friendly مراجعه کرده و تست کنید یا سایتتان با گوشی‌های موبایل سازگار است یا خیر. برای تست سرعت سایت و بررسی کیفیت قالب نیز، می‌توانید از سایت gtmetrix.com کمک بگیرید، این سایت ضعف‌های قالب سایتتان که باعث کندی سرعت می‌شود را به شما خواهد گفت.

 • استفاده از پروتکل SSL (https)

اگر فردی تازه کار هستید، شاید ندانید پروتکل SSL چیست، به همین دلیل می‌خواهم ابتدا این پروتکل را معرفی کرده و سپس دلیل استفاده از آن را به شما بگویم.

شما در خانه‌تان قرار دارید و با لپ تاپ یا گوشی به اینترنت متصل هستید، هر سایتی را که باز می‌کنید ارتباطی بین شما و آن سایت برقرار می‌شود. این ارتباط در حالت عادی، یعنی زمانی که از پروتکل http استفاده می‌کنید، رمزنگاری شده نیست. یعنی یک هکر باهوش این توانایی را دارد که ببیند بین شما و سایت چه می‌گذرد بدون آنکه خودتان با خبر شوید! شاید در مرور عادی یک سایت، مهم نباشد که هکر متوجه درخواست‌های ارسالی شما، مانند ارسال request برای مشاهده صفحات، شود. اما زمانی که در یک سایت مانند فروشگاه اینترنتی در حال پر کردن فرم ثبت نام هستید که شامل اطلاعات شخصی شما و ایمیل و رمزتان می‌شود، خطرناک است که شخص سومی به جز شما و سرور سایت، این اطلاعات را ببینید.

گوگل برای اینکه امنیت اینترنت را ارتقاء بخشد، اعلام کرد که داشتن پروتکل SSL امتیاز اندکی را در رتبه‌بندی خواهد داشت. طبیعی است وقتی گوگل هدف ایجاد ارتباطات امن را دنبال می‌کند به سایت‌هایی که از پروتکل https یا SSL استفاده می‌کنند اهمیت بیشتری بدهد نسبت به سایت‌هایی که نگران امنیت کاربران خود نیستند.

از طرفی مرورگرهای مختلف مانند فایرفاکس و گوگل کروم نیز جدیدا هنگام ورود نام کاربری و پسورد در صفحاتی که فاقد پروتکل https می‌باشند، به کاربران هشدار می‌دهند که ورود اطلاعات در این صفحه می‌تواند امنیت شما را تحدید کند و همین موضوع ناخودآگاه حس خوبی را به کاربران سایت منتقل نخواهد کرد. همچنین زمانی که از پروتکل https استفاده می‌کنید، مانند سایت میهن لرن که هم اکنون در حال خواندن مقاله آن می‌باشید، در کنار آدرس شکل قفل سبز رنگ نمایش داده خواهد شد که این مورد به کاربر احساس امنیت را القا می‌کند. پس دریافتیم که عدم استفاده از این پروتکل چه معایبی را به دنبال دارد. اما چگونه برای استفاده از این پروتکل اقدام کنیم؟

اگر قصد دارید یک سایت جدید راه اندازی کنید، حتما در شروع کار و قبل از آن که گوگل متوجه ایجاد سایتتان شود به این پروتکل مهاجرت کنید، چون پروتکل پیش فرض در اینترنت http می‌باشد. اما اگر سالهاست که فعالیت دارید و در گوگل دارای رتبه خوبی می‌باشید باید به شکل اصولی از http به https مهاجرت کنید.

تاثیر SSL در سئو

نحوه دریافت گواهی SSL بصورت رایگان

معمولا اکثر شرکت‌های ارائه دهنده هاست، در صورت درخواست گواهی SSL را بصورت رایگان برای شما نصب می‌کنند. اما در صورتی که بخواهید خودتان این کار را انجام دهید لازم است تا وارد سایت letsencrypt.org یا cloudflare.com شوید و مراحل اشاره شده را دنبال کنید تا بصورت رایگان گواهی SSL را برای سایت خود دریافت کنید.

چگونه از http به https مهاجرت کنیم تا سئو سایت آسیب نبیند؟

 1. ثبت آدرس جدید سایت در گوگل سرچ کنسول، یعنی قبلا آدرس https://www.mihanlearn.net را ثبت داشته‌ایم، اکنون در کنار آن https://www.mihanlearn.net را ثبت می‌کنیم.
 2. ریدایرکت 301 کلیه ترافیک‌های هدایت شده گوگل به http به سمت پروتکل https. این کار از طریق کنترل پنل هاست و یا از طریق فایل htaccess در فایل منیجر به راحتی امکان پذیر است. فقط نکته این است که حتما نوع ریدایرکت 301 باشد.
 • انجام لینک سازی بصورت اصولی و با حساسیت بالا

شبکه اینترنت مانند تار عنکبوت بر مبنای لینک‌های فراوان که همگی بهم مرتبط هستند شکل گرفته است. وقتی ربات‌های موتورهای جستجو وارد سایتتان می‌شوند دوست دارند تا سریعتر به دیگر مقالات دست یابند. به همین دلیل باید لینک سازی در نوشته‌هایتان پیگیری شود.

لینک سازی دو حالت دارد:

 1. لینک سازی داخلی: در لینک سازی خارجی صرفا به مقالات مرتبط در سایت خود لینک می‌دهیم.
 2. لینک سازی خارجی: هدف از اجرای کمپین‌های لینک سازی خارجی این است تا بک لینک دریافت کنیم، یعنی از سایت‌های مرتبط و دارای رتبه بالا در گوگل لینکی به سایتمان دریافت کنیم. گوگل در صورت مشاهده بک لینک‌های ارزشمند برای سایتمان امتیاز مثبتی را در نظر می‌گیرد.

لینک سازی مهم است، اما در صورت عدم تخصص در این زمینه به احتمال زیاد سایتتان به لیست سیاه گوگل افزوده خواهد شد که فرار از آن کار چندان راحتی نیست. اشتباهی که اکثر افراد در لینک سازی خارجی مرتکب می‌شوند این است که حساسیت لازم را به خرج نمی‌دهند و این باعث می‌شود تا گوگل به مصنوعی بودن فرایند گسترش لینک‌های خارجی یک سایت مشکوک شود. در خصوص لینک سازی قبلا مقاله جامع و کاملی را منتشر کرده‌ایم.

مقاله مرتبط و پیشنهادی برای مطالعه
 • ساختار لینک‌های سایت

تا جایی که امکان دارد باید کاری انجام دهیم که تمام بخش‌های سایتمان مفهومی و قابل درک باشد تا گوگل سریعا متوجه مفهوم و محتوای سایت بشود. ایجاد ساختاری مفهومی برای URL های سایت از همان روزی که سایتمان را تاسیس می‌کنیم یکی از مهمترین اقداماتی است که باید انجام دهیم.

اما URL Structure چیست؟

یک لینک (آدرس صفحه‌ای از سایت) می‌تواند هر شکلی داشته باشد. بعنوان مثال آدرس یک مطلب می‌تواند به شکل site.com/post/1 باشد و یا اینکه به شکل site.com/seo-training باشد. شاید از نگاه یک کاربر عادی تفاوتی نداشته باشد یک مطلب چه آدرسی دارد و فقط مهم این است که به چیزی که در گوگل جستجو می‌کند دست یابد. اما برای ما بعنوان مدیر یک وب‌سایت مهم است تا آدرسی با ساختاری منطبق بر قوانین سئو داشته باشیم، یعنی حتما کلمه کلیدی مطلب درون آدرس باشد. به تصویر زیر توجه کنید.

تاثیر ساختار آدرس (url) روی سئو

در تصویر بالا نتیجه یک جستجوی گوگل را مشاهده می‌کنید. کاربر دوربین Canon را جستجو کرده و سایتی که در نتایج جستجو نمایش داده شده است در آدرس خود کلمه کلیدی را شامل شده است. گوگل این چنین آدرس‌هایی را دوست دارد. با نگاهی به آدرس بالا از کلمه reviws می‌تواند متوجه شد که در این مقاله نقد و بررسی دوربین canon eos 6d قرار گرفته است، یعنی آدرس هم برای ما و هم برای گوگل مفهومی و قابل درک است.

یک ساختار صحیح آدرس علاوه بر اینکه باید مفهومی بوده، نباید زیاد طولانی باشد. هر چند که گوگل و بینگ قادر به پردازش URL های طولانی نیز خواهند بود، اما این مورد توصیه نمی‌شود. هنگام به اشتراک گذاشتن یک لینک در صفحات اجتماعی خود نیز می‌توانید از کوتاه کننده‌های لینک استفاده کنید.

 • نویسندگان را به گوگل معرفی کنید

درمورد جدیدترین الگوریتم گوگل که به فلوریدا 2 معروف است، هنوز اطلاعات چندانی در دسترس نیست. اما بر اساس تحقیقاتی که داشتم متوجه شدم گوگل قصد دارد به محتوایی ارزش و امتیاز بدهد که نویسندگان متخصص دارد. بعنوان مثال شما در زمینه طب سنتی و یا سلامتی وب‌سایتی را راه اندازی کرده‌اید، از نظر جدیدترین الگوریتم گوگل خودتان و یا دیگر نویسندگان باید در زمینه تالیفی متخصص باشید، یعنی پزشک باشید! اینگونه کیفیت محتوایی که در نتایج نخست جستجو نمایش داده می‌شوند به حد قابل توجهی افزایش می‌یابد.

اینکه گوگل به فکر این موضوع افتاده باشد، اصلا دور از انتظار نیست. گوگل همیشه با اینکه ایده‌های عجیب و غریبی دارد، اما بهترین‌ها را ارائه می‌دهد. به همین دلیل هنوز که حدس‌هایی در این مورد وجود دارد و رسما توسط خود گوگل اعلام نشده است، سعی کنید به گوگل ثابت کنید که وب‌سایت خوبی هستی و پیشاپیش به قوانینش احترام می گذارید:)

بدین منظور حتما در قالب سایت کادری ایجاد کنید و اطلاعات نویسنده پست را در آن نمایش دهید. این اطلاعات می‌تواند شامل توضیحات مختصری درمورد نویسنده باشد و لینک‌های پروفایلش در صفحات شبکه‌های اجتماعی. به صفحه «درباره ما» سایت خود نیز برسید و اطلاعات کاملی از خود و یا شرکت خود قرار دهید، همچنین در صورتی که مشتریان پیام‌های ابراز رضایتمندی برای شما ارسال کرده‌اند، آنها را در این صفحه قرار دهید. در صفحه «تماس با ما» نیز اطلاعات کاملی برای پشتیبانی مشتریان ارائه دهید.

 • استفاده از فرمت های محتوایی مختلف

بهتر است کمی از سئو فراتر برویم، در آموزش‌های تولید و بازاریابی یاد می‌گیرید که فقط به متن، محتوا گفته نمی‌شود. محتوای الکترونیکی می‌تواند در قالب یک ویدیو یا فایل صوتی ارائه شود و یا فرمت های گوناگون دیگر مانند وبینار که رد کتاب بازاریابی محتوا برای کسب و کارهای آنلاین بصورت کامل به آنها پرداختیم. برای اینکه بتوانید هم روی برندینگ سایت خود کار کنید، یعنی در رسانه‌های دیگر شناخته شوید و هم نرخ ماندگاری کاربران روی سایت (Dwell Time) خود را افزایش دهید لازم است تا در محتوای سایتتان علاوه بر متن ویدیو و صوت نیز قرار دهید. بعنوان مثال در همین مطلب مشاهده می‌کنید که علاوه بر متن از فایل صوتی نیز استفاده شده است.

انواع فرمت های محتوایی

وقتی که در مطالب سایتتان ویدیو قرار می‌گیرد، این باعث می‌شود تا کاربر برای مشاهده آن مدت زمان نسبتا زیادی در سایتتان بماند که اگر موفق شدید این کار را انجام دهید و کاربران را مدت طولانی در سایت خود نگهدارید، باید بدانید که الگوریتم RankBrain گوگل برای افزایش جایگاه شما در نتایج جستجو واکنش مثبت نشان خواهد داد، چراکه یکی از پارامترهایی که این الگوریتم بررسی می‌کند، این است که کاربران چه مدت زمانی در سایت می‌مانند. ویدیو و پادکست بهترین راهکار برای افزایش زمان ماندگاری کاربران در سایت هستند.

از طرف دیگر همین فایل‌های صوتی و ویدیویی را که تولید کرده‌اید می‌توانید در شبکه‌های ویدیویی مانند یوتیوب، نماشا، آپارات و یا شبکه‌های اجتماعی مانند فیس بوک به اشتراک بگذارید و برند خود را به کاربران دیگر شبکه‌ها بیشتر و بیشتر معرفی کنید. یکی از دلایل موفقیت سایت میهن لرن، همین موضوع است.

پادکست این مقاله

برای دوستانی که فرصت مطالعه این مقاله جامع را ندارند، فایل صوتی را نیز تهیه کرده‌ایم که با کلیک روی دکمه play در باکس زیر پخش می‌شود.

این مطلب مورد پسند شما بود؟

با کلیک روی ستاره‌های زیر به آن امتیاز دهید.

میانگین امتیاز: 4.9 / 5. تعداد امتیازها: 7

تاکنون امتیازی برای این مطلب ثبت نشده است، می‌توانید اولین نفر باشید!

تومان68,000
شگفتانه

آموزش دیجیتال مارکتینگ (رشد کسب و کار)

آموزش صفر تا صد سئو – دوره «دکترای سئو»

تومان445,000 تومان389,000

کتاب های تجارت الکترونیک

کتاب صفر تا صد سئو در وردپرس

تومان33,000

7 دیدگاه برای “بزرگترین رازهای موفقیت در سئو (مقاله جامع)

 1. marya گفته:

  خیلی مطلب مفیدی بود. به بعضی از چیزهایی اشاره کردید که من نمی دانستم یا توجهی به آنها نمی کردم. خیلی سپاسگزارم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *