نکاتی برای موفقیت در بازاریابی محتوا (راز ارائه محصولات رایگان)

بازاریابی محتوا چیست

به نام خداوند زیبایی ها

سال ها پیش که کسب و کار اینترنتی به شکل امروزی مورد توجه افراد جامعه قرار نگرفته بود، همواره در مقابل لپ تاپ نشسته و مشغول فعالیت روی سایت بودم.

عمده فعالیتم، ارائه خدمات و کارهای رایگان بود. چراکه آن زمان کسی فکرش را نمی کرد که اینترنت و تجارت الکترونیک تا چه اندازه می تواند کسب درآمد داشته باشد و صرفا بخاطر علاقه خاصی که به این حرفه داشتم وقت می گذاشتم.

همانگونه که در بالا اشاره کردم عمده فعالیت که نه، شاید تمام فعالیتم رایگان بود، تنها درآمدی که داشتم درج یک بنر تبلیغاتی در سایت و کسب درآمد ماهیانه 20 تا 30 هزار تومان بود و خوشحال بودم که هزینه سایت جبران شده است!

البته این را نیز باید بگویم که آن زمان هزینه ها به شکل امروزی سر سام آور نبود و با ده هزار تومان دامنه com و با همین مقدار پول نیز یک هاست می توانستید تهیه کنید.

بازاریابی محتوا

به خاطر دارم، همیشه پدرم این سوال را می پرسید که چرا داری مجانی کار میکنی و چشم هاتو روی مانیتور لپ تاپ الکی داغون می کنی! پاسخ من هم همیشه این بود، دارم یاد میگیرم و همین ها شاید یه روزی باعث محبوبیت سایت شد؛ البته آن زمان هیچ چیز از بازاریابی محتوا نمی دانستم و مباحث مطرح امروزی اصلا شناخته شده نبود. اما ناخودآگاه مشغول به بازاریابی محتوا بودم! جالب اینجاست که روی همان محصولات رایگان هم به شدت حساس بودم که مبادا تبلیغ منفی شود.

امروز پس از چندین و چند سال زمان که از آن سالها می گذرد، بصورت گذرا مطالب کتاب های تالیفی خود را مرور می کردم؛ بطور شفاف این داستان را در آن دیدم که تاکید کرده ام تا محتوا و محصولات خوبی ندارید، سراغ دیجیتال مارکتینگ و یا سئو نروید.

تصمیم گرفتم تا اولین اصلی که همیشه، بدون آنکه بدانم به آن پای بند بوده ام، تا امروز که همه جا صحبت از بازاریابی محتوا است را در قالب یک مقاله کوتاه با شما به اشتراک بگذارم.

بازاریابی محتوا چیست؟

قبلا در مطلبی به شما گفتیم که بازاریابی محتوا چیست، اما نه به شکل داستانی ساده و شفاف که امروز خواندید.

به زبان ساده، در عصر حاضر دیگر کسی توجه چندانی به بنر های تبلیغاتی که بخش اعظمی از صفحات وب را احاطه کرده، ندارد یا اگر هم روی اینگونه تبلیغات کلیک کند، قطعا بار اول اعتمادی نخواهد داشت و خریدی انجام نخواهد داد.

پس راهکار چیست؟ آیا درج آگهی تبلیغاتی در سایت ها دیگر منسوخ شده است؟

قطعا ماهیت تبلیغات همواره پا برجاست، منتها شیوه ها و راهکار ها هستند که تغییر می کنند و بروز می شوند.

امروزه باید در پوشش محتوا و بصورت غیر مستقیم کاربران را به سمت سایت خود هدایت کرد و به همین دلیل است که چند وقتی می شود، رپورتاژ آگهی ها بسیار پر طرفدار شده اند.

رپورتاژ آگهی یعنی اینکه سایت شما در قالب یک پست، در سایتی پر مخاطب معرفی شود که باعث ایجاد بک لینک باکیفیت می شود و هم در افزایش قدرت برند موثر است.

بازاریابی محتوایی چیست

چرا باید محصولات رایگان ارائه دهیم؟
(نکات کلیدی برای موفقیت در بازاریابی محتوا)

اکنون که به اهمیت بازاریابی محتوا پی بردیم، توجه شما را به مهمترین ویژگی بازاریابی محتوا جلب می کنم. انجام بازاریابی محتوا خود رایگان است و هزینه ای ندارد، همچنین محتوایی که عرضه می شوند باید رایگان باشند، اما به شما خواهم گفت که چگونه در دل ارائه رایگان محصولات، سودتان نهفته است.

دوباره بر می گردیم به مقدمه و داستانِ خودم که برایتان تعریف کردم، داشتم می گفتم که صرفا بخاطر علاقه ام خدمات و محصولات رایگانی را ارائه می دادم؛ اما بعد ها می دانید چه اتفاقی افتاد؟

اولین ویدیوی آموزشی که بصورت پولی منتشر کردم، سریعا فروخته شد.

حتی فکرش را هم نمی کردم که فروش داشته باشم، چه برسد به اینکه به سرعت مشتریانی برای محصولم پیدا شوند؛ با تعجب به صفحه مانیتور که نشان دهنده اینباکس ایمیلم و تراکنش های موفقیت آمیز بود نگاه می کردم و در دلم بسیار خوشحال و ذوق زده بودم.

فکر می کردم که وقتی محصولی پولی منتشر کنم باید برایش کلی تبلیغات کنم تا بلاخره یکی دو فروش بگیرد، اما نه تنها یکی دو فروش نبود بلکه در کمتر از یک ماه به صد ها فروش نیز رسید، واقعا باور نکردنی بود و فقط خدا را شکر می کردم که بلاخره بعد از آن همه سال که رایگان کار کردم، به درآمدی رسیدم و این است که اکنون بعد از چند سالی که از آن ماجرا می گذرد، حالا بعنوان مدرس و مدیر سایت آموزشی میهن لرن در خدمتتان هستم.

میهن لرن، اولین سایتِ بنده نبود، پشتِ میهن لرن تاریخچه ای عظیم از سایت ها و رویاهایی که نتوانستند به حقیقت بپیوندند، پنهان است.

بعنوان مثال، یادم می آید آن زمان هیاهوی سایت های وبلاگدهی مانند بلاگفا و میهن بلاگ بود که همه جا را گرفته بود. من هم شروع کردم تا با وردپرس MU، سیستم وبلاگدهی راه اندازی کنم یا در تلاشی دیگر سایت دانلود راه اندازی کردم که هر یک بنا به دلایلی مانند هک و از بین رفتن اطلاعات برای همیشه با تاریخچه وب پیوست و گاهی برای مرور خاطرات به سایت web.archive.org می روم و آنها را مشاهده می کنم!

چرا بازاریابی محتوا مهم است؟

اما نکته ای که میخواستم بعنوان نکته کلیدی این مقاله آموزشی به شما بگویم، این است که پس از اولین فروش ها تعجب کردم، چطور کاربرانِ سایت اولین پکیج آموزشی من را خریدند.

بعد ها که با خودم فکر و تحلیل کردم، متوجه شدم این فروش ها همه حاصل ویدیو های رایگانی است که در یوتیوب، آپارات، نماشا و محتوای رایگانی است که در سایت منتشر می کردم. در حقیقت بدون آنکه بدانم مشغول انجامِ بازاریابی محتوا بودم!

کاربران با محتوای رایگانی که ارائه داده بودم (محتوا یعنی مقالات، ویدیو ها، پادکست ها و هر قالبِ دیگری از فرمت های رسانه ای که پیام و مطلبی را به مخاطب منتقل کند) از قبل اعتمادشان جلب شده بود و آماده خرید از من بودند.

فکر کنم به خوبی موضوع این پست را توصیف کردم که چرا باید محصولات و خدمات رایگان ارائه دهیم.

اما یک نکته کلیدی دیگر مانده است که باید به شما بگویم و بسیاری با اینکه می دانند بازاریابی محتوا چیست و مشغول به انجام آن هستند، به این نکته توجه نکرده و در نتیجه وقتی فروشی در سایت آنها صورت نمی گیرد، می گویند چرا بازاریابی محتوا برایم جواب نمی دهد؟

و آن نکته این است، همانطور که در داستانم به شما گفتم، با اینکه تمام فعالیت من رایگان بود، اما به شدت سعی و علاقه داشتم کاری خوب و باکیفیت ارائه دهم، چراکه کیفیت محتوایی که بصورت رایگان ارائه می دهید تعیین کننده این است که محصولات پولی شما را مشتریان خواهند خرید یا نه.

اغلب مدرسان فکر می کنند، چون محصول رایگان است و پولی بابتِ آن پرداخت نمی شود؛ پس باید سر سری از آن بگذرند و در نتیجه کیفیت کار به شدت افت می کند. سپس به دلیل رایگان بودن، مخاطبان به سرعت آن را دانلود میکنند و بعد کیفیت کمِ آموزش را مشاهده می کنند. اینجاست که ذهنیت مخاطب درمورد نحوه تدریس شما خراب می شود، آیا شما باشید، محصولاتِ پولی آن مدرس را می خرید؟

اما برعکس، اگر محصولاتِ رایگانِ بسیار با کیفیتی تولید کنید، مخاطب با خود می گوید، وقتی کیفیت محصولاتِ رایگان سایت اینقدر بالاست، فکرش را بکن محصولات پولی دیگر چه خواهد بود، قطعا معجزه خواهد کرد! سپس بدون فکر کردن، محصولاتِ پولی شما را خریداری می کنند و از فروشِ زیادی که محصولات شما خواهد گرفت، همانندِ ابتدای کارِ من، متعجب به تراکنش های پرداخت شده ای که برای ایمیلتان می آید، نگاه خواهید کرد و در دلتان خوشحالِ خوشحال خواهید بود. پس فراموش نکنید که محصولاتِ رایگانی که عرضه می کنید، آینده کسب و کارِ شما را شکل می دهند، تا می توانید روی افزایش کیفیت آنها تمرکز کنید.

جدا از اینکه هرچه کیفیت کار بالاتر باشد، فروش افزایش می یابد؛ بعنوان مدرسی خوب و اخلاقمدار، وظیفه داریم تا چه رایگان و چه غیر رایگان، هنر و دانش خود را به بهترین شکل به مخاطب ارائه دهیم و احترام زیادی را برای دانشجویانِ خود قائل باشیم.

همواره به دنبال محتوا و محصولاتِ رایگانی که ارائه می دهید، می توانید محصولی مرتبط و حرفه ای تر را بصورت پولی عرضه کنید تا شاهد فروش چشم گیرِ آن باشید.

امیدوارم در این مقاله توانسته باشم، بصورت ساده و روان اهمیت بازاریابی محتوا را به شما بگویم و هدف از انتخاب این عنوان برای پست، دقیقا اشاره به ماهیت بازاریابی محتوا بود که برخلاف سایر روش های تبلیغاتی پولی، رایگان انجام می شود.

قدمِ بعد از تولید محتوای عالی و باکیفیت، سئو سایت می باشد.

این مطلب را با سخنی از بیل گیتس، بنیان گذار مایکروسافت، که می گوید «محتوا پادشاه است» پایان می دهم.

این مطلب مورد پسند شما بود؟

با کلیک روی ستاره‌های زیر به آن امتیاز دهید.

میانگین امتیاز: 5 / 5. تعداد امتیازها: 2

تاکنون امتیازی برای این مطلب ثبت نشده است، می‌توانید اولین نفر باشید!

تومان75,000

آموزش دیجیتال مارکتینگ (رشد کسب و کار)

آموزش صفر تا صد سئو – دوره «دکترای سئو»

تومان499,000

کتاب های تجارت الکترونیک

کتاب صفر تا صد سئو در وردپرس

تومان33,000

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *