آیا زبان برنامه نویسی بر سئو سایت تاثیر دارد؟

تاثیر قالب سایت بر سئو

با نام و یاد خداوند بخشنده

امروز بصورت اتفاقی به این موضوع فکر می‌کردم که چرا افرادی که می‌خواهند وارد دنیای تجارت الکترونیک شوند، مدام ذهن خود را با این سوالات پر می‌کنند که برای راه اندازی سایت نیاز به یادگیری زبان برنامه نویسی است؟ یا چه زبان برنامه نویسی برای سئو خوب است؟ و سوالات دیگری از این قبیل، چراکه فکر کردن به این سوالات فقط باعث تعلل بیهوده می‌شود. در این مقاله آموزشی قصد داریم به این موضوع بپردازیم که آیا زبان برنامه نویسی می‌تواند در سئو تاثیر گذار باشد یا خیر.

تاثیر قالب سایت بر سئو

سئو چیست؟

هر چند در مقالات قبلی بصورت کاملا تخصصی درمورد سئو و اینکه دقیقا چیست، توضیحات و آموزش لازم را ارائه داده‌ایم؛ اما برای مقدمه این مقاله مرور مجدد خالی از لطف نیست.

هنگامی که یک سایت متولد می‌شود، در شبکه جهانی اینترنت کاملا ناشناخته است. در این حالت سایت از نظر تجارت الکترونیک فاقد ارزش است، چراکه نمی‌تواند باعث فروش محصول و کسب درآمد شود. اکنون دو راه برای کسب جایگاه و ایجاد ارزش وجود دارد، یا اینکه با صرف هزینه هنگفت تبلیغاتی به معرفی سایت خود در سطح دیگر سایت‌ها بپردازیم و یا اینکه با یادگیری دانش سئو، جایگاه وب‌سایت خود را در رتبه بندی موتورهای جستجو روی کلمات کلیدی مهم ارتقاء بخشیم تا به این روش بصورت رایگان بازدید کنندگان هدفمند را به سمت سایت خود هدایت نماییم.

در روش اول (تبلیغات اینترنتی) باید هزینه بسیاری صرف کنیم و تا زمانی که بودجه تبلیغاتی برقرار است بازدید خواهیم داشت و بعد از آن هیچ تضمینی برای ورود بازدیدکنندگان به سایت ما وجود نخواهد داشت. همچنین افرادی که از طریق تبلیغات به سایتمان می‌آیند نسبت به افرادی که از طریق موتورهای جستجو وارد سایتمان می‌شوند اعتماد کمتری به ما خواهند داشت، چراکه همگی به نتایج برتر موتورهای جستجو مانند گوگل اعتماد داریم و از هزاران آگهی تبلیغاتی که در گوشه و کنار سایت‌ها مشاهده می‌کنیم بیذاریم. از طرفی به کمک روش دوم یا سئو می‌توانیم بازدید کنندگان هدفمندتری را به سایت هدایت نماییم. بعنوان مثال وقتی در گوگل «مهاجرت تحصیلی به کانادا» را جستجو می‌کنیم، گوگل دقیقا سایت‌هایی را نشان می‌دهد که همین خدمات را به ما ارائه می‌دهند؛ پس این احتمالا بالا است که مشتری یکی از همین چند سایتی شویم که گوگل به ما معرفی کرده است. در صورتی که در تبلیغات، بارها مواردی به ما نمایش داده می‌شود که اصلا علاقه‌ای به آنها نداریم، هر چند که شبکه‌های تبلیغاتی روز به روز روی هوشمندی الگوریتم‌های خود کار می‌کنند ولی طبیعتا مانند گوگل ذهن خوانی را بلد نیستند!

فارغ از ده‌ها ویژگی و ارزش دیگری که سئو برایمان ایجاد می‌کند و توضیحات آن خارج از حوصله این مقاله است، نکات بالا به تنهایی می‌تواند تصویر کلی از سئو را در ذهنمان شکل دهد. در ادامه نیز به تعریف زبان برنامه نویسی می‌پردازیم.

زبان برنامه نویسی چیست؟

بصورت کلی زبان‌های برنامه نویسی مجموعه‌ای از کدها و دستورات هستند که به کمک آنها می‌توانیم فرایندها و الگوریتم‌هایی را توصیف نماییم. تفاوت زبان‌های برنامه نویسی نیز بصورت کلی مربوط Syntax یا نحوه نوشتن کدها و نحوه قرارگیری آنها در کنار هم است و در جزئیات نیز از نظر سرعت پاسخگویی به درخواست‌های (Request) کاربران و برخی قابلیت‌های ذاتی دیگر متفاوت می‌باشند. به جرات می‌توان گفت تمام زبان‌های مطرح در سطح جامعه برنامه نویسان که مدام مورد استفاده قرار می‌گیرند مانند PHP، پایتون، جاوا و دیگر زبان‌های نام آشنا، همگی قدرتمند و تقریبا در یک سطح می‌باشند.

اکنون که با تعریف سئو و زبان برنامه نویسی آشنا شدید، آیا این دو می‌توانند با یکدیگر مرتبط باشند؟ دو دانشِ کاملا مستقل از یکدیگر.

زبان برنامه نویسی سایت، چه تاثیری بر سئو سایت دارد؟

قطعا زبان برنامه نویسی به خودی خود هیچ تاثیر بر سئوی سایت ندارد، بلکه آنچه که سئوی سایت را از جانب زبان برنامه نویسی تحت تاثیر قرار می‌دهد، میزان تجربه و آشنایی برنامه نویس با سئو است!

بعنوان مثال بنده بعنوان یک برنامه نویسی قصد تعریف Route یا آدرس‌های سایت را دارم، در اینجا ارتباط برنامه نویسی با سئو نمایان می‌شود که کاملا به دیدگاه و علم من بر می‌گردد و اینکه چگونه Route ها را تعریف نماییم. فرض کنید آدرس مطالب سایت را به گونه‌ای کد نویسی می‌کنم که بر اساس ID هر مطلب در بانک اطلاعاتی باشد؛ بعنوان مثال site.com/post/1 و این یعنی فاجعه در سئو سایت! در صورتی که اگر با علم سئو آشنا باشم، آدرس مطالب سایت را از نام هر پست می‌گیرم و بعنوان مثال اگر نام مطلبی در سایت آموزش سئو باشد، لینک آن بصورت site.com/post/seo-training خواهد بود و این از نظر سئو یعنی ساختار لینک بهینه که در آموزش‌های سئو سایت بصورت مفصل به آن پرداخته‌ایم.

پس با قاطعیت می‌توان گفت اگر قصد دارید برای طراحی و پیاده سازی سایت خود قصد بکارگیری یک برنامه نویس دارید، اینکه با چه زبانی می‌خواهد برنامه نویسی کند از دیدگاه علم سئو چندان دارای اهمیت نیست؛ ولی به میزان تجربه برنامه نویس و همچنین آشنایی‌اش با علم سئو حتما دقت کنید.

قالب سایت چه تاثیری بر سئو دارد؟

یکی از سوالات پر تکرار مخاطبان این است که قالب یک سایت چه تاثیری بر سئوی سایت دارد. از آنجایی که طراحی قالب نیز به کد نویسی مربوط می‌شود ولی در سمت Front-end برای تکمیل مقاله، نکاتی در این خصوص ارائه می‌نماییم.

چهارچوب کلی قالب تمام سایت‌ها بدون استثناء با HTML و CSS کد نویسی می‌شود، اما تفاوت قالب‌ها نیز در مهمترین حالت حجم قالب است. بعنوان مثال یک طراح قالب برای رنگ زمینه سایت از یک کد کوتاه CSS استفاده می‌نماید که تقریبا حجم آن نزدیک به صفر کیلوبایت است، اما فردی دیگر از Pattern (تصویر) استفاده می‌کند که باعث افزایش حجم قالب می‌شود و همانگونه که می‌دانید افزایش حجم قالب باعث کندی سرعت بارگزاری سایت می‌شود و این موضوع تاثیر منفی در رتبه سایت خواهد داشت.

مورد دیگری که در طراحی قالب و سرعت لود سایت دارای اهمیت است، فراخوانی کتابخانه‌ها و تصاویر از سرور خارجی (یعنی سروری به جز سرور سایت شما) می‌باشد که به شدت روی کاهش سرعت سایت اثر گذار است.

همچنین با توجه به استراتژی گوگل برای ایندکس صفحات سایت بر مبنای Mobile-first indexing، عدم استفاده از فناوری‌های جدید در طراحی قالب سایت مانند عدم استفاده از بوت استرپ و فریمورک‌های طراحی ریسپانسیو و یا عدم استفاده از فریمورک AMP می‌تواند باعث شود سایتتان از نظر سئو دچار آسیب جدی شود.

موارد دیگری نیز در سمت طراحی قالب مانند عدم استفاده از کدهای مخرب، رعایت نحوه استفاده از تگ‌های h1 تا h6 و استفاده از اسکیما (Schema) نیز به شدت بر سئوی سایت تاثیر گذار است.

همانطور که مشاهده کردید، برخلاف اینکه برنامه نویسی Back-end سایت مستقیما بر سئو تاثیر گذار نبود ولی طراحی قالب یا برنامه نویسی Front-end تاثیر مستقیم بر سئوی سایت دارد.

جمع بندی

چنانچه بخواهیم تاثیر برنامه نویسی سمت Back-end و Front-end را باهم بر سئو در نظر بگیریم، به عددی در حدود 30% می‌رسیم. یعنی آشنایی برنامه نویس با سئو و تجربه برنامه نویسی و همچنین نحوه طراحی قالب سایت، همگی در صورتی که در بهترین حالت انجام شود حدود 30% سئوی سایت شما انجام شده است. البته در صورتی این سی درصد معنا پیدا خواهد کرد که آن 70% باقی مانده نیز تکمیل شود، در غیر اینصورت 30% را 0% در نظر بگیرید!

این مطلب مورد پسند شما بود؟

با کلیک روی ستاره‌های زیر به آن امتیاز دهید.

میانگین امتیاز: 4 / 5. تعداد امتیازها: 11

تاکنون امتیازی برای این مطلب ثبت نشده است، می‌توانید اولین نفر باشید!

تومان75,000

آموزش دیجیتال مارکتینگ (رشد کسب و کار)

آموزش صفر تا صد سئو – دوره «دکترای سئو»

تومان499,000

کتاب های تجارت الکترونیک

کتاب صفر تا صد سئو در وردپرس

تومان33,000

1 دیدگاه برای “آیا زبان برنامه نویسی بر سئو سایت تاثیر دارد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *