تکنیک‌های افزایش ترافیک سایت از گوگل بدون لینک‌سازی

افزایش ترافیک سایت بدون لینک سازی

به نام خدا

همانگونه که می‌دانید یکی از موثرترین راه‌های بهینه سازی سئو سایت و افزایش رتبه در گوگل، دریافت بک‌لینک از سایت‌های معتبر می باشد. اما لینک‌سازی پروسه تقریبا دشواری دارد که در مقالات قبلی به آن اشاره کردیم. به همین‌منظور در این مقاله آموزشی قصد داریم تا روش های دیگری را به شما معرفی کنیم که کمک آنها بتوانید ورودی سایت خود را از طریق موتور جستجوی گوگل افزایش دهید. البته به این معنا نیست که از لینک‌سازی فراموش کنید.

افزایش ترافیک سایت بدون لینک سازی

همانگونه که گفتم سئو به دو روش سئوی داخلی (On-page SEO) و سئوی خارجی (Off-page SEO) انجام می شود. سئو داخلی شامل مواردی مانند کیفیت تولید محتوا، ساختار لینک‌ها، لینک‌سازی داخلی و غیره می باشد که همگی مربوط به فعالیت های درون سایت است و توسط مدیر سایت صورت می‌گیرد. اما در مقابل سئو خارجی شامل فعالیت های بیرونی سایت می باشد، بعنوان مثال فعالیت هایی مانند لینک‌سازی خارجی و فعالیت در شبکه های اجتماعی، به سئوی Off-page یا سئوی خارجی مربوط می شود. طبیعی است که تسلط بر هر دو نوع و انجام اصول آنها امری ضروری است، اما بدون تردید لینک‌سازی خارجی صحیح می تواند زودتر ما را به نتیجه برساند. با این حال سئو دارای اهرم های متعددی برای جذب بازدیدکننده و افزایش ترافیک می باشد که حتی بدون لینک‌سازی امکان پذیر است.

در ادامه قصد داریم داریم مواردی را معرفی کنیم که بهینه‌ترین سایت‌ها نیز باید حداقل در چند مورد از آنها قوی عمل کرده باشند.

مقالات جامع و کامل

حدود 6% از نتایج صفحات جستجوی گوگل شامل مقالات جامع و کامل (In-depth articles) می شود. مقالاتی که شامل 2 تا 5 هزار کلمه می باشند. در حالی که این رقم چندان بزرگ به نظر نمی رسد، اما زمانی که یک مقاله نمره با کیفیت بودن را دریافت می‌کند، می توان شاهد افزایش چشمگیر ترافیک از سمت گوگل بود. در صورتی که یک مقاله جامع، باکیفیت و خصوصا منحصر به فرد بنویسید، براحتی می تواند ترافیک وب‌سایت‌تان را بیشتر از 10% ارتقاء دهد.

پس بسیار مهم است تا بتوانید بر موضوعی که در رابطه با آن مطلب می نویسید، تسلط داشته باشید. در این خصوص پیشنهاد می‌کنیم مقالات و آموزش های مرتبط با بازاریابی محتوا را دنبال کنید.

In-depth articles

همچنین لازم است تا مقاله ای که ارائه می دهید، برای بار اول رایگان باشد و بصورت کامل در دسترس کاربران قرار بگیرد.

از نشانگرمقاله Schema.org برای درک بهتر ساختار محتوا توسط گوگل استفاده کنید.

بهبود رضایت کاربران

تجربه‌ی سئو ثابت کرده است که رضایت کاربران روی رتبه گوگل بسیار تاثیر گذار است.

در مطلب معرفی الگوریتم پاندا گوگل متوجه شدید که هدف و تمرکز این الگوریتم نظارت بر کیفیت محتوا می باشد، از طرف دیگر الگوریتم رنک برین یا رتبه بندی بر اساس هوش مصنوعی، میزان رضایت کاربران را تحلیل می‌کند.

اینکه چگونه گوگل میزان رضایت کاربران را تحلیل میکند بحث بسیار مفصلی است که در مقاله معرفی الگوریتم RankBrain توضیح دادیم. اما بصورت کلی گوگل با بررسی نرخ کلیک در صفحه جستجو، مدت زمان ماندگاری در سایت، سرعت برگشت به صفحه نتایج جستجو و نرخ پرش یا بانس ریت به سرعت متوجه این موضوع می شود و به خوبی میزان رضایت کاربران از سایتتان را تحلیل می کند.

بعنوان مثال همانگونه که در تصویر زیر مشاهده میکنید، در صفحه نتایج جستجو می تواند این اتفاق رخ دهد که آخرین لینک جای اولین لینک را بگیرد. بعنوان مثال کاربر وارد لینک اول می شود، حال به یکی از دلایلی که نباید رخ دهد، مثل کندی سرعت سایت یا محتوای کوتاه و غیره، کاربر سریعا روی دکمه بک کلیک کرده و به صفحه نتایج جستجو باز میگردد. در این حالت می گوییم Pogo sticking رخ داده است.

همچنین بخوانید:  SERP چیست و چه معنایی در سئو دارد؟

بدترین اتفاقی که برای یک سایت می تواند در صفحه نتایج جستجو رخ دهد این حالت است. بعد از اینکه کاربر از سایت اول (که در لینک 1 گوگل قرار دارد) خارج می شود، روی لینک دوم کلیک میکند، مجدد Pogo Sticking رخ می دهد، یعنی باز هم به دلیل عدم رضایت به روی دکمه Back کلیک کرده و به صفحه نتایج جستجو باز می گردد و به سایت سوم که می رسد وارد لینک شده و مدت زیادی را در آن سایت سپری می کند. این حالت در تعداد بالا که رخ دهد، گوگل متوجه می شود که سایت سوم محبوبیت بیشتری دارد.

Pogosticking

باز هم تاکید می‌کنیم برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله مربوط به الگوریتم رنک برین را در سایت ما مطالعه کنید.

استفاده از اسنیپت ها (Rich snippet)

اگر به قسمت Structured Data در پنل سرچ کنسول گوگل مراجعه کنید، می توانید ببینید که گوگل از مقالات، محصولات، رویدادها و دیگر مواردی که روی وب سایتتان قرار گرفته است؛ چه تعداد را شناسایی کرده است. در حقیقت با استفاده از Rich snippet ها در قالب وب‌سایت خود، مفهوم دقیق هر محتوا را به گوگل می رسانید. بعنوان مثال یک عدد می تواند، یک عدد عادی باشد و یا یک شماره تلفن، برای اینکه گوگل مفهوم آن را متوجه شود، لازم است تا توسط اسکیما (Schema) این را به گوگل بفمانید.

وقتی که از ریچ اسنیپت ها استفاده می کنید، علاوه بر اینکه محتوای سایتتان بهتر توسط گوگل درک شده و این خود باعث انجام جستجو های دقیق‌تر می شود، باعث تمایز لینک سایت شما در صفحه نتایج جستجو می شود که در نهایت منجر به افزایش نرخ کلیک (CTR) می شود.

RichSnippet

گوگل به طور مداوم درحال گسترش اسنیپت های غنی است که در صفحه نتایج موتور جستجو نشان می دهد؛ از جمله ریچ اسنیپت هایی برای وقایع، آهنگ‌ها، ویدیوها و غیره که هر روز می توانیم آنها را در صفحه نتایج جستجو مشاهده کنیم.

بهینه سازی ویدیو

زمانی که از اسنیپت های ویدیویی استفاده می کنید، زودتر از هر اسنیپت دیگری در صفحه نتایج جستجو نمایش داده می شود و در صفحه نتایج جستجو، چشم نیز بلافاصله به سوی ویدیو معطوف می شود. نیازی به توضیح نیست، چراکه به خوبی می توان درک کرد که سبک نمایش به شکل زیر، به چه میزان در افزایش CTR موثر است.

Video Results in SERP

با استفاده از نشانگر Schema.org و سایت مپ XML می توانید سایز تصویر ویدیو که در صفحه نتیجه موتور جستجوگر ظاهر می شود را تعیین کنید. از آنجایی که سایز و تصویر ویدیو روی تعداد کلیک ها تاثیر دارد باید در انتخاب خود دقت داشته باشید. البته در وردپرس افزونه هایی وجود دارد که براحتی می توانید اسنیپت ویدیو را به مطالب خود بیافزایید.

بهبود سرعت سایت

افزایش سرعت لود وب‌سایت علاوه بر افزایش رضایت بازدید کنندگان، موجب بالا رفتن رتبه سایت در صفحه نتایج موتور جستجو می شود. در حقیقت سرعت سایت یکی از عوامل رتبه بندی است که خود گوگل نیز آن را تایید کرده است.

تاثیر سرعت سایت بر سئو

اما نکته ای وجود دارد، به همان میزان که سرعت لود وب‌سایت در مرورگر کامپیوترها مهم است، سرعت بارگذاری وب‌سایت در گوشی‌های موبایل نیز مهم است؛ به همین دلیل گوگل از پروژه AMP رونمایی کرد.

سئو موبایل (Smartphone SEO)

به غیر از سرعت سایت، اگر وب‌سایت به خوبی برای نمایش در گوشی های هوشمند پیکربندی نشده باشد، باعث می شود که گوگل رتبه پایینی در صفحه نتایج موتور جستجو موبایل به آن اختصاص دهد.

همچنین بخوانید:  چه سایت‌هایی توسط گوگل جریمه می‌شوند؟

گوگل تاکید کرده است که خطای بارگذاری سایت در گوشی های هوشمند ممکن است باعث پایین رفتن رتبه موبایل سایت شود.

اما منظور از خطای بارگذاری در گوشی‌های هوشمند چیست؟

 • هدایت بازدیدکنندگان به URL اشتباه
 • درج ویدیویی که بر روی موبایل‌های خاص اجرا نشود (بعنوان مثال، ویدیوهای فلش بر روی آیفون)
 • استفاده از پاپ آپ ها که به سختی روی موبایل بسته می شود.
 • دکمه یا فونتی که برای دستگاه موبایل خیلی کوچک باشد و چشم را اذیت کند.
 • طراحی استاتیک و عدم استفاده از طراحی ریسپانسیو یا واکنش‌گرا (عدم استفاده از فریمورک هایی مانند بوت استرپ)
 • زمانی که کاربران موبایل تجربه کاربری خوبی در استفاده از سایت شما نداشته باشند.

همچنین پیشنهاد می کنیم مقاله Mobile-first indexing را مطالعه کنید.

نوشتن مطالب در شبکه های اجتماعی

قبلا «بازدید مستقیم» را یکی از پارامتر‌های جدید سئو معرفی کردیم، به این دلیل که گوگل به «برندینگ» اهمیت زیادی می‌دهد و به خوبی می دانید وقتی وب‌سایتی برند شده است؛ یعنی محبوبیت زیادی در بین تعداد زیادی از کاربران کسب کرده است.

تاثیر شبکه های اجتماعی در سئو

فعالیت در شبکه های اجتماعی ضمن جذب بازدید کننده مستقیم، باعث برندینگ می شود و این آیتم تاثیر غیر مستقیمی را بر سئوی سایت می گذارد و امروزه به خوبی می دانیم که در بحث دیجیتال مارکتینگ، شبکه های اجتماعی به چه میزان مورد استفاده قرار می گیرند و باعث افزایش فروش محصولات و خدمات می شوند.

پیشنهاد می کنیم مقاله تاثیر شبکه های اجتماعی بر سئو را مطالعه کنید.

بروزرسانی محتوا

وب سایت هایی که دیگر لینک جدیدی دریافت نمی کنند، معمولا جایگاه خود در صفحه نتایج موتور جستجوی گوگل را از دست می دهند. همچنین اگر محتوای جدیدی به وب سایت اضافه نشود و صفحات قبلی کهنه شود، باز هم روی رتبه سایت در جستجوی گوگل تاثیر منفی دارد. بروزرسانی محتوای قدیمی سایت تضمینی برای بهبود رتبه سایت نیست اما از کاهش رتبه قبلی مطمئنا جلوگیری می کند.

گوگل نمره تازگی مطلب را براساس چند معیار محاسبه می کند، از جمله:

 • تاریخ اولین انتشار مطلب
 • میزان تغییرات محتوای شما
 • دفعات بروز رسانی محتوا
 • تعداد صفحات جدید ایجاد شده در طول زمان
 • تغییر محتوای با اهمیت سایت (مثل صفحه اول) در مقابل محتوای غیر مهم (مثل لینک های فوتر)

انجام پیوسته تکنیک‌های سئو داخلی

عوامل معرفی شده تا به اینجا، به طور سطحی و ظاهری روی رتبه شما در صفحه نتایج موتور جستجو اثر می گذارند. اما مسائلی مانند ساختار و معماری سایت، کلمات کلیدی، لینک‌سازی داخلی، بهینه سازی تصاویر و 1000 مورد دیگر که به سئوی داخلی سایت مربوط می شود، باعث می شوند تا حد بسیار زیادی رتبه‌تان حتی بدون لینک‌سازی خارجی، ارتقاء یابد.

وظیفه فردی که سئو سایت را انجام می دهد، هر سال پیچیده تر می شود، اما فرصت ها امروزه بسیار بیشتر است. موفقیت در سئو میتواند آسان باشد اگر با برنامه و از پایه انجام شود. واقعیت قضیه این است که داشتن وب سایت به معنی کار مداوم است.

چنانچه مایلید یک راهنمای جامع در زمینه سئو داشته باشید و کسب جایگاه اول گوگل را هرچه زودتر تجربه کنید، پیشنهاد میکنم کتاب دکترای سئو را مطالعه کنید.

این مطلب مورد پسند شما بود؟

با کلیک روی ستاره‌های زیر به آن امتیاز دهید.

میانگین امتیاز: 5 / 5. تعداد امتیازها: 1

تاکنون امتیازی برای این مطلب ثبت نشده است، می‌توانید اولین نفر باشید!

6 دیدگاه برای “تکنیک‌های افزایش ترافیک سایت از گوگل بدون لینک‌سازی

 1. البرز گفته:

  سلام مطالب سایتتون خیلی پر محتوا و مفید ممنون از سایت ماهم دیدن فرمائید با وردپرس طراحی شده و نظر دهید ممنون از شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *