ایمن سازی WiFi و جلوگیری از هک شدن

افزایش امنیت wifi و جلوگیری از هک شدن

شبکه های بی سیم (وای فای) ساخته شده است که استفاده از اینترنت را بر روی کامپیوتر، موبایل، تبلت و دیگر ابزار های بی سیم در هرجایی از خانه بدون هیچ در هم پیچیدگی از سیم را آسان کند. در شبکه های سیمی مرسوم، خیلی مشکل است برای هر کسی که بخواهد پهنای باند شما را به سرقت ببرد اما بزرگترین مشکل در سیگنال های بی سیم این است که دیگران می توانند به اینترنت دسترسی پیدا کنند در حالی که از پهنای باند اتصال شما استفاده می کنند، اما راه حل چیست؟

آموزش افزایش امنیت شبکه وای فای و جلوگیری از هک شدن مودم
آموزش افزایش امنیت شبکه وای فای و جلوگیری از هک شدن مودم

شبکه های بی سیم (وای فای) ساخته شده است که استفاده از اینترنت را بر روی کامپیوتر، موبایل، تبلت و دیگر ابزار های بی سیم در هرجایی از خانه بدون هیچ در هم پیچیدگی از سیم را آسان کند. در شبکه های سیمی مرسوم ،خیلی مشکل است برای هرکسی که بخواهد پهنای باند شما را به سرقت ببرد اما بزرگترین مشکل در سیگنال های بی سیم این است که دیگران می توانند به اینترنت دسترسی پیدا کنند در حالی که از پهنای باند اتصال شما استفاده می کنند حتی در حالی که آن ها در محله ی همسایگی ساختمان شما هستن یا بیرون آپارتمان شما داخل ماشین نشستند.

این مسئله که به عنوان کولی دادن نیز شناخته شده به سه دلیل خوب نیست:

  • هزینه ماهانه اینترنت شما افزایش پیدا خواهد کرد مخصوصا وقتی شما مجبورید برای هر بایت از انتقال داده هزینه ایی پرداخت کنید.
  • سرعت دسترسی به اینترنت به دلیل به اشتراک گذاشتن یک اتصال اینترنت با کاربران دیگر کاهش پیدا می کند.
  • این می تواند برای شما یک خطر امنیتی ایجاد کند به این صورت که دیگران ممکن است از طریق شبکه بی سیم خودتان کامپیوتر شما را هک کنند و به فایل های شخصی شما دسترسی پیدا کنند.

تقریبا چند مورد در جایی که کاربران بی گناه اینترنت برای فرستادن ایمیل های مخرب دستگیر شده اند درحالی که در واقعیت حساب ایمیل آن ها در جایی از طریق شبکه های نا امن بی سیم که در خانه خود داشتند هک شده بود. Wireshark یک ابزار بسته بندی شده برای لینوکس، مک و ویندوز هست که می تواند جریان ترافیک را از طریق شبکه بی سیم شامل کوکی ها ،فرم ها و دیگر درخواست های HTTP را پویش کند.

افزایش امنیت wifi و جلوگیری از هک شدن
افزایش امنیت wifi و جلوگیری از هک شدن

اما چگونه شبکه بی سیم امن داشته باشیم

چگونه شما باید شبکه های بی سیم خود را ایمن سازی کنید:

گام اول. صفحه تنظیمات مسیر یاب خود را باز کنید.

برای دسترسی به صفحه تنظیمات روتر وایرلس خود معمولا باید 192.168.1.1 را در نوار آدرس مرورگر خود تایپ کنید و در آن صفحه نام کاربری و رمزعبور مسیریاب را وارد کنید و وارد شوید سپس اول راهنمای کاربری مسیر یاب خود را چک کنید یا اگر دفترچه راهنمای روتر را ندارید در اینجا سایت های سازنده برخی از مارک های محبوب مسیریاب ها مثل Linksys, Cisco, Netgear, Apple AirPort, SMC, D-Link, TP-LINK, Belkin هستند که می توان از این طریق به دفترچه راهنمای آن ها مراجعه کرد.

گام دوم. یک رمزعبور خاص و یکتا برای مسیریاب خود ایجاد کنید.

یکبار که وارد مسیریاب خود شدید اولیت چیزی که برای ایمن سازی شبکه بی سیم خود باید انجام دهید رمزپیش فرض مسیریاب خود را به یک رمز ایمن تر تغییر دهید. زیرا یک پایگاه داده عمومی از نام کاربری ها و رمزعبورهای پیش فرض از روتر های بی سیم، مودم ها، سوییچ و دیگر تجهیزات شبکه بی سیم می باشد که ممکن است هرکس بتواند با کلمه admin برای هر دوی نام کاربری و رمزعبور به آن وارد شود و دسترسی پیدا کند.

گام سوم. نام شبکه بی سیم خود را تغییر دهید.

همچنین بخوانید:  دانلود فیلم فارسی آموزش CCNA سیسکو-قسمت 4

برای تغییر نام، این تنظیمات معمولا تحت تنظیمات اصلی بی سیم در صفحه تنظیمات روتر است. یکبار که این نام ست شود شما همیشه مطمئن می شوید که که به شبکه بی سیم درست متصل شده اید حتی اگر چندین شبکه بی سیم در منطقه شما وجود داشته باشد. در ضمن از نام خود، آدرس خانه یا مسیریاب  یا اطلاعات شخصی در نام وایرلس خود استفاده نکنید.

گام چهارم.رمزگذاری شبکه را فعال کنید.

چندین روش رمزگذاری برای تنظیمات وایرلس وجود دارد، شامل WEP,WPA,WPA2. برای فعال سازی  رمز گذاری بر روی شبکه بی سیم تنظیمات امنیتی شبکه بی سیم را بر روی صفحه پیکربندی مسیریاب خود باز کنید، که معمولا به شما نشان اجازه می دهد که روش امنیتی را که می خواهید انتخاب کنید؛ اگرشما دستگاه های قدیمی دارید WEP را انتخاب کنید در غیر اینصورت WPA2 را انتخاب کنید  که امن تر است اما تنها با سخت افزارهایی که از سال 2006 به بعد ساخته شده است سازگار است. رمز عبور را برای دسترسی به شبکه وارد کنید و مطمئن شوید که چیزی را که انتخاب می کنید حدس زدنش برای دیگران مشکل باشد به عبارتی از ترکیب حروف، اعداد و کاراکترهای خاص برای رمزعبور خود استفاده کنید. البته یک ویدیو در یوتیوب نشان می دهد که به راحتی از ابزار رایگان aircrack برای شکستن رمز وای فای با یک آیفون یا آی پد استفاده شده است.

گام پنجم. فیلتر آدرس MAC

همه دستگاه های بی سیم یک آدرس  مک دارند دقیقا مثل هر کامپیوتری که برای اتصال به اینترنت یک IP منحصر به فرد دارد. برای یک لایه اضافه برای محافظت، شما می توانید آدرس مک تمام دستگاه های خود را به تنظیمات روتر بی سیم خود اضافه کنید به طوری که تنها دستگاه های مشخص شده می توانند به شبکه Wi-Fi شما متصل شوند.

مک آدرس ها کدهای سخت افزار در تجهیزات شبکه شما هستند، به طوری که یک آدرس تنها اجازه می دهد دستگاه به شبکه شما وصل شود. متاسفانه امکان جعل مک آدرس هست اما یک مهاجم قبل از اینکه بتواند تلاش به جعل کردن کند ابتدا باید یکی از مک آدرس های کامپیوتر هایی که به شبکه بی سیم شما تصل هستند را بشناسد. اما در این روش دیگر به راحتی هک نمیشوید!

برای فعال کردن مک آدرس فیلترینگ، اول یک لیست از تمام دستگاه های سخت افزاری را که می خواهید به شبکه بی سیم شما متصل شود ایجاد کنید. مک آدرس آنها را پیدا کنید و سپس آنها را به مک آدرس فیلترینگ در تنظیمات اجرایی روتر خودتان اضافه کنید. شما می توانید آدرس مک کامپیوتر خودتون را با باز کردن خط فرمان CMD وتایپ کردن “ipconfig /all” که مک آدرس شما را در کنار نام “Physical Address” نشان می دهد پیدا کنید. شما می توانید آدرس های مک تلفن های همراه بی سیم و سایر دستگاه های قابل حمل تحت تنظیمات شبکه را پیدا کنید که این روش برای هر دستگاه متفاوت است.

هرکسی میتواند آدرس مک کامپیوتر خودش را تغییر دهد و می توانند  به راحتی به شبکه شما متصل شوند تا زمانی که شبکه شما مجوز اتصال به از دستگاه هایی که آن آدرس مک خاص را دارند می دهد. هرکسی می تواند آدرس مک دستگاه های بی سیم  شما را با استفاده از ابزاری مثل Nmap  تعیین کند و سپس می تواند آدرس مک کامپیوتر خود را با استفاده از ابزار رایگان دیگری مثل MAC Shift تغییر دهد.

 گام 6.کاهش محدوده سیگنال های بی سیم

اگر روتر بی سیم شما دارای محدوده بالایی است اما شما دریک آپارتمان کوچک هستید، شما می توانید کاهش محدوده سیگنال را از طریق تغییر مد روتر به 802.11g  (به جای 802.11n یا 802.11b)در نظر بگیرید یا از یک کانال بی سیم متفاوت استفاده کنید.

همچنین بخوانید:  آموزش CCNA سیسکو – قسمت 11 – فصل دوم

شما همچینین می توانید با قرار دادن روتر در زیر تخت، درداخل جعبه کفش یا اینکه با باندپیچی کردن اطراف آنتن روتر خود با فویل، تا حدودی جهت سیگنال ها را محدود کنید.

محققان یک WiFi ویژه که می تواند به شما کمک کند که همسایگان را از دسترسی به شبکه خانگی شما  بدون نیاز به راه اندازی رمزگذاری در سطح روتر را متوقف کند، توسعه داده اند.

گام 7. ارتقاء سیستم عامل روتر

شما باید گاهی اوقات سایت سازنده را بررسی کنید تا مطمئن شوید روتر شما در حال اجرا روی آخرین سیستم عامل است. شما می توانید نسخه سیستم عامل های موجود از روتر خودتان را با استفاده از داشبورد روتر در 192.168.* پیدا کنید.

اتصال به شبکه بی سیم امن خود

برای نتیجه گیری، مک آدرس فیلترینگ با رمز گذاری WPA2 (AES) (و یک کلمه عبور واقعا پیچیده) احتمالا یکی از بهترین راه برای ایمن سازی شبکه های بی سیم شماست.

هنگامی که تنظیمات امنیتی مختلفی را روی روتر بی سیم خود فعال کردید، شما نیاز به اضافه کردن تنظیمات جدید به کامپیوتر خود و دیگر دستگاه های بی سیم دارید به طوری که همه آنها بتوانند به شبکه WiFi متصل شوند. شما می توانید انتخاب کنید تا کامپیوتر شما به طور خودکار به شبکه متصل شود، بنابراین لازم نیست شما هر بار که می خواهید به اینترنت وصل شوید SSID ،کلمه عبور و سایر اطلاعات را وارد کنید.

بنابراین شبکه های بی سیم شما امن خواهد شد و مزاحمان ممکن است به سختی بتوانند سیگنال های WiFi شما را متوقف کنند.

 

چه کسی به شبکه بی سیم شما متصل است؟

اگر شما نگران هستید که یک نفر ممکن است با استفاده از شبکه بی سیم شما به اینترنت متصل شود، سعی کنید AirSnare را که یک ابزار رایگان است دریافت کنید که آدرس های مک غیر منتظره  در شبکه بی سیم شما را به عنوان درخواست DHCP نگاه کند. گزینه دیگر این است که شما صفحه مدیریت روتر خود را (با استفاده از آدرس 192.168.* ( باز کنید وبه جدول مشتریان DHCP نگاه کنید(که در مسیر Status > Local Network on Linksys routers  می باشد).در اینجا شما لیستی از کامپیوتر ها و ابزار های بی سیم را می بینید که به شبکه خانگی شما متصل هستند.

این نیز ایده خوبی است که روتر را به طور کامل خاموش کنید  وقتی که شما در حال برنامه ریزی استفاده از کامپیوتر برای مدت طولانی نیستید(مانند وقتی که شما خرید می باشید) که شما هم در برق صرفه جویی می کنید و هم صد در صد باقی مانده ترافیک شما برای خودتان می ماند.

حتی اگر شما می خواهید به یک دستگاه جدید اجازه دهید که به شبکه شما متصل شود، شما باید مک آدرس آن را پیدا کنید و آن را به روتر خودتان اضافه کنید مثلا وقتی که شما می خواهید به سادگی اجازه دهید که یک دوست  یک مدتی  به شبکه بی سیم شما متصل شود و بعد که محل شما را ترک کرد می توانید آدرس مک دستگاه او را از تنظیمات روتر خود حذف کنید.

ترجمه: میهن لرن

امیدواریم که از خواندن این مقاله لذت ببرید، همچنین دیگر سوالات خود را می توانید در نظرات بپرسید.

این مطلب مورد پسند شما بود؟

با کلیک روی ستاره‌های زیر به آن امتیاز دهید.

میانگین امتیاز: / 5. تعداد امتیازها:

تاکنون امتیازی برای این مطلب ثبت نشده است، می‌توانید اولین نفر باشید!

1 دیدگاه برای “ایمن سازی WiFi و جلوگیری از هک شدن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *