الگوریتم پنگوئن گوگل (Google Penguin Algorithm)

معرفی الگوریتم پنگوئن گوگل

به نام خداوند زیبایی ها

در دو پست قبلی صفر تا صد الگوریتم گوگل پاندا را تحلیل و بررسی کردیم. همان‌طور که متوجه شدید هدف اصلی گوگل پاندا تحلیل محتوای سایت‌ها بود تا همواره کاربران گوگل در میان حجم انبوه اطلاعات موجود در اینترنت به با کیفیت ترین آن‌ها دست یابند. اما در سال 2012، پس از پاندا، الگوریتم پنگوئن (Google Penguin که با نام Page Layout Algorithm نیز شناخته می شود) به‌صورت ویژه به منظور مقابله با لینک سازی مصنوعی (Link schemes) و Keyword Stuffing که از تکنیک‌های سئوی کلاه سیاه می باشند، به وجود آمد.

الگوریتم گوگل پنگوئن چیست؟

الگوریتم گوگل پنگوئن دریافت لینک ورودی از دیگر سایت‌ها یا همان بک لینک، از گذشته تا به امروز، به‌عنوان یکی از پارامترهای موثر در سئو ارزشمند بوده است. اصل ماجرا این است که بسیاری از مدیران وب (وبمستر ها) قبل از اینکه محتوا و محصولات باکیفیتی ارائه دهند دوست دارند تا هرچه سریع‌تر به رتبه‌های اول در نتایج جستجو برسند. در نتیجه با علم به اینکه در سئو، دریافت لینک خارجی، از جمله فاکتورهای مهم می‌باشد، اقدام به لینک سازی مصنوعی یا اسپم می‌کنند. قبل از گوگل پنگوئن، اتفاقی که در اینجا می‌افتاد این بود که اغلب، سایت‌هایی در نتایج جستجو بالا می‌آمدند که فاقد محتوا و کیفیت لازم بودند.

به‌عنوان مثال یک وب‌سایت تازه تاسیس با استفاده از تکنیک‌های سئوی کلاه سیاه، 3000 لینک ورودی به سایت خود ایجاد می‌کرد و این‌گونه تا حد قابل توجهی گوگل را دور می‌زد. سه هزار لینک، یعنی اینکه این وب‌سایت آن‌قدر ارزشمند است که توسط 3000 سایت و یا صفحه دیگر در اینترنت معرفی شده است.

الگوریتم پنگوئن به منظور مقابله با این‌گونه وب‌سایت‌های متقلب طراحی شد و در اولین ورود خود به دنیای گوگل، روی 3.1% از کل نتایج جستجو تاثیر گذاشت و در هر آپدیت خود توانست فضای گوگل را از سایت‌هایی که از تکنیک‌های سئوی کلاه سیاه استفاده می‌کنند پاک‌تر و پاک‌تر کند و همانطور که اشاره کردیم به صورت جدی بر روی جلوگیری از بروز دو عامل تقلب در سئو، یعنی لینک سازی مصنوعی و کیورد استافینگ تمرکز دارد.

منظور از لینک سازی مصنوعی در سئو چیست؟

برای اینکه در خصوص Link schemes بیشتر بدانید به موارد زیر توجه کنید:

لینک سازی در سایت‌های نامرتبط

وبمستر برای لینک سازی اقدام به خرید لینک یا ایجاد لینک در سایت‌های غیر مرتبط می‌کند. به‌عنوان مثال، موضوع سایت شما در رابطه با کامپیوتر است، اما از سایتی با موضوع مواد غذایی لینک دریافت می‌کنید. در اینجا پنگوئن متوجه تقلب می‌شود، چراکه این دو موضوع کامل مجزا از یکدیگر هستند.

تبادل لینک

در گذشته برای لینک سازی بحث تبادل لینک در اینترنت رایج بود. تبادل لینک یعنی مدیران دو سایت با یکدیگر هماهنگ می‌کنند و در سایت‌های خود لینک سایت مقابل را قرار می‌دهند. امروزه این روش منسوخ شده و اثر خنثی و حتی منفی دارد.

لینک سازی در سایت‌های کم کیفیت

یکی از روش‌های لینک سازی که قبلا از آن استفاده می‌شد، ایجاد وبلاگ در سرویس‌های مختلف وبلاگ دهی بود. زمانی که وبمستر این وبلاگ‌ها را ایجاد می‌کرد سریعا لینک سایت اصلی خود را به منظور ایجاد بک لینک در آن‌ها قرار می‌داد. اکنون پنگوئن به سرعت این موارد را شناسایی کرده و امتیاز منفی برای سایتی که دریافت‌کننده بک لینک است در نظر می‌گیرد. منظور از سایت‌های کم کیفیت، سایت‌ها و وبلاگ‌هایی است که صرفا برای لینک سازی درست می‌شوند، یا لینک‌های خروجی زیادی دارند، یا سایت‌هایی که خود برای رشد کردن در گوگل از تکنیک‌های سئوی کلاه سیاه استفاده می‌کنند.

ایجاد تصاویر مصنوعی از محبوبیت

به‌عنوان مثال یک سوپر مارکت آنلاین، تصویری درست می‌کند و به‌صورت اسپم مطلبی تحت عنوان «بهترین سوپرمارکت آنلاین ایران» را در تمامی تاپیک ها در انجمن‌های اینترنتی منتشر کرده و به سایت خود لینک می‌کند. همچنین در این تاپیک موضوعات غیر مرتبط دیگری نیز وجود دارد، مانند مطلبی در خصوص پرندگان، قطعا این مورد برای سایت مذکور امتیاز منفی به دنبال خواهد داشت.

انتشار وسیع لینک در بازه کوتاه

سایت‌هایی که در بازه‌ای کوتاه به یک‌باره تعداد بسیار زیادی لینک ورودی از سایت‌های دیگر دریافت می‌کنند، توسط الگوریتم پنگوئن امتیاز منفی دریافت خواهند کرد.

قرار دادن لینک در فوتر و قالب سایت‌های مختلف

تکنیکی که در گذشته بسیار رایج بود، این بود که سایت‌های ارائه‌دهنده قالب رایگان، همواره لینکی از خود به‌صورت مخفی یا غیر مخفی در قالب‌ها قرار می‌دادند که به این واسطه بک لینک دریافت کنند. طبعا این نوع بک‌لینک ها ارزشی ندارد، به این دلیل که اجبارا یا ناخواسته در سایت‌ها قرار می‌گیرد. خوشبختانه با روی کار آمدن پنگوئن، این‌گونه لینک‌ها فاقد اعتبار شدند.

لینک سازی در نظرات

احتمالا چندی پس از راه‌اندازی وب‌سایتتان مشاهده خواهید کرد که به یک‌باره حجم عظیمی از نظرات به سمت شما روانه می‌شود. نام کاربران در این نظرات غیر معمولی است، به‌عنوان مثال اسم کاربر نظر دهنده «طراحی سایت» می‌باشد! دلیل این‌گونه نام‌گذاری‌ها و این‌گونه نظرات، این است که شخص مهاجم، این کلیدواژه را مد نظر داشته و به آدرس سایت خود که در نظرات آن را وارد کرده است لینک ایجاد می‌کند.

لینک‌های موقتی

اغلب وبمسترها مبالغ زیادی را پرداخت می‌کنند تا لینک سایتشان در سایت‌های با رنک بالا قرار بگیرد. باید بدانید که عمر لینک برای پنگوئن مهم است. مثلا وقتی جایگاه تبلیغات متنی در سایتی را برای دو ماه اجاره می‌کنید، گوگل پنگوئن متوجه تبلیغاتی بودنِ آن می‌شود و در نتیجه هیچ ارزشی از نظر لینک سازی استاندارد ندارد.

مطالب با anchor text زیاد در دیگر سایت‌ها

گاهی برای بهینه‌سازی کلمات کلیدی، مدیران سایت‌ها اقدام به درج ریپورتاژ آگهی در دیگر سایت‌ها می‌کنند. ماهیت ریپورتاژ آگهی خوب است، اما به شرط اینکه نه در تعداد درج ریپورتاژ آگهی‌ها زیاده‌روی شود و نه در لینک‌های موجود داخل متن ریپورتاژ، به‌طوری که در هر چند سطر چندین کلمه کلیدی لینک شده به سایت مشاهده شود. به‌طور معمول و طبیعی در هر ریپورتاژ آگهی می‌توانید تا 3 کلمه کلیدی را به سایت خود لینک کنید تا از سمت گوگل امتیاز منفی دریافت نکنید.

اکنون که با اولین فاکتور مهم در الگوریتم گوگل پنگوئن آشنا شدید، به سراغ دومین پارامتر مهم در این الگوریتم یعنی Keyword Stuffing می‌رویم.

کیورد استافینگ چیست؟

در این حالت نویسنده محتوا، بیش از اندازه کلمات کلیدی را در متن تکرار می‌کند، به‌طوری که مطلب بیش از حد زننده می‌شود. به‌عنوان مثال فرض کنید، نویسنده مطلب کلمه «آموزش طراحی وب» را به‌عنوان کلمه کلیدی کانونی در نظر گرفته است.
حال با استفاده از تکنیک کیورد استافینگ در نظر دارد مطلب خود را سئو کند؛ متن به این شکل می‌شود: «در این پست در نظر داریم به آموزش طراحی وب بپردازیم، در آموزش طراحی وب شما یاد می‌گیرید که چگونه یک صفحه وب را با استفاده از زبان‌های طراحی وب، طراحی کنید. با آموزش طراحی وب همراه ما باشید تا در سریع‌ترین زمان ممکن به یک طراح وب تبدیل شوید».

مشاهده می‌کنید که تکرارِ بیش از حد کلمه کلیدی در متن چندان جالب نبوده و در واقع به این می‌رسیم که نویسنده آن را نه برای مخاطبش که یک انسان است نوشته، بلکه آن را برای اسپایدر یا ربات های موتورهای جستجوگر نوشته است. در گذشته این تکنیک کاربردی بود و باعث گول زدن موتورهای جستجو می‌شد، اما اکنون به شدت توسط پنگوئن با سایت هایی که از تکنیک کیورد استافینگ استفاده می کنند، برخورد می‌شود.

آپدیت‌های گوگل پنگوئن و تاثیر آن‌ها بر نتایج جستجو

با نگاهی به آپدیت های الگوریتم گوگل پنگوئن و میزان اثرگذاری آن بر کل نتایج جستجو گوگل، به این نتیجه می رسیم که تاثیر قابل توجهی بر پاکسازی محیط وب از سایت های اسپم داشته و به خوبی در مقابل تکنیک های سئو کلاه سیاه ایستاده است.

آپدیت های الگوریتم پنگوئن گوگل لطفا به دقت به هر آپدیت الگوریتم پنگوئن و اثرگذاری آن در حذف سایت‌های متقلب دقت کنید:

  • پنگوئن 1 (تاریخ انتشار: 24 آوریل 2012)، تاثیر گذاری روی 3.1% نتایج جستجو
  • پنگوئن 2 (تاریخ انتشار: 26 می 2012)، تاثیر گذاری روی کمتر از 0.1% نتایج جستجو
  • پنگوئن 3 (تاریخ انتشار: 5 اکتبر 2012)، تاثیر گذاری روی 0.3% از نتایج جستجو
  • پنگوئن 4 (تاریخ انتشار: 22 می 2013)، تاثیر گذاری روی 2.3% از نتایج جستجو
  • پنگوئن 5 (تاریخ انتشار: 4 اکتبر 2013)، تاثیر گذاری روی 1% از نتایج جستجو
  • پنگوئن 6 (تاریخ انتشار: 17 اکتبر 2014)، تاثیر گذاری روی کمتر از 1% نتایج جستجوی انگلیسی
  • پنگوئن 7 (تاریخ انتشار: 23 سپتامبر 2016) / همچنین با نام پنگوئن 4.0 شناخته می‌شود.

الگوریتم گوگل پنگوئن

از آمار بالا و میزان تاثیر گذاری روی نتایج جستجو، می‌توان دریافت که در هر به‌روزرسانی، وجود نتایج تقلبی در گوگل کمتر شده و پنگوئن قوی‌تر عمل کرده است.

در صورتی که پنگوئن سایت شما را جریمه کرد چه اتفاقی می‌افتد؟

اگر به خاطر داشته باشید، هنگامی که الگوریتم پاندا به یک وب‌سایت مشکوک و آن را جریمه می‌کرد، عواقب جریمه، دامن گیر کلِ وب‌سایت می‌شد. اما در الگوریتم پنگوئن این‌گونه نیست و چنانچه تخلف در هر صفحه از سایت مشاهده شود، جریمه فقط شامل همان صفحه می‌شود.

به‌عنوان مثال وب‌سایتتان روی کلمه کلیدی «دانلود فتوشاپ 2019» و «دانلود آفیس 2018» لینک دوم گوگل است و شما می‌خواهید با استفاده از لینک سازی جایگاهتان را در کلمه کلیدی «دانلود آفیس 2018» به رتبه 1 برسانید و از وجود الگوریتم هوشمند پنگوئن مطلع نیستید. بعد از انجام لینک سازی، گوگل پنگوئن مچتان را گرفته و نه تنها رتبه یک را کسب نمی‌کنید، بلکه مشاهده خواهید کرد جایگاه شما به اندازه چندین لینک کاهش پیدا کرده. حتی گاهی اوقات می‌بینید از نتایج جستجو حذف شده‌اید! در حالی که، کلمه کلیدی «دانلود فتوشاپ 2019» همچنان سر جای خود باقی است و یا حتی رشد کرده است. چراکه برای بهینه‌سازی آن از تکنیک‌های سئوی کلاه سیاه استفاده نکرده‌اید. در این حالت می‌توان پی برد که برای کلمه کلیدی دانلود آفیس 2018 توسط الگوریتم پنگوئن جریمه شده‌اید.

چگونه می‌توان از جریمه گوگل پنگوئن خارج شد؟

پس از آن‌که حدس زدید توسط الگوریتم گوگل پنگوئن جریمه شده‌اید، با انجام موارد زیر می‌توانید به حالت قبل برگردید و از پنالتی خارج شوید.

  • لینک‌های بی‌ارزش را حذف کنید: لینک‌های خارجی که به‌صورت مصنوعی ساخته‌اید و تحت کنترل خودتان هستند را حذف کنید.
  • از کنسول سرچ گوگل کمک بگیرید: اگر فراموش کرده‌اید در چه سایت‌هایی لینک سازی کرده‌اید و یا فرد دیگری این کار را برایتان انجام داده است و یا حتی رقیبان برای کاهش رتبه سایت شما دست به این اقدام زده‌اند، می‌توانید با استفاده از ابزار Disavow Links Tool به آدرس google.com/webmasters/tools/disavow-links-main لینک‌های اسپم که به سایت شما می‌آیند را شناسایی کرده و در همین‌جا با اعلام به گوگل، آن‌ها را بی تاثیر کنید. در خصوص حذف لینک‌های اسپم پیش‌تر صحبت شده است.
  • محتوای سایت را بازبینی کنید: تمامی پست‌های قدیمی که در بکار بردن کلمات کلیدی داخل متنشان زیاده‌روی شده را ویرایش کرده و به سبکی بنویسید که صرفا برای مخاطبان سایت جذابیت داشته باشد. کلمه کلیدی یک بار هم داخل متن تکرار شود، کافی است.

جالب است بدانید در آخرین آپدیت گوگل پنگوئن یعنی پنگوئن 4.0 این الگوریتم به‌عنوان جزئی از هسته مرکزی الگوریتم رنکینگ گوگل قرار گرفت، در واقع پس از این اتفاقات، تغییراتی که توسط پنگوئن انجام می‌شود هم‌زمان با خزش اسپایدرها در سایت‌ها به‌صورت لحظه‌ای انجام می‌شود. همچنین با توجه به اینکه اکنون پنگوئن جزئی از هسته الگوریتم رتبه‌بندی گوگل است، دیگر آپدیتی برای آن ارائه نخواهد شد.

این مطلب مورد پسند شما بود؟

با کلیک روی ستاره‌های زیر به آن امتیاز دهید.

میانگین امتیاز: 5 / 5. تعداد امتیازها: 3

تاکنون امتیازی برای این مطلب ثبت نشده است، می‌توانید اولین نفر باشید!

تومان130,000
شگفتانه

آموزش دیجیتال مارکتینگ (رشد کسب و کار)

آموزش صفر تا صد سئو – دوره «دکترای سئو»

تومان449,000
شگفتانه
تومان197,000

کتاب های تجارت الکترونیک

کتاب صفر تا صد سئو در وردپرس

تومان70,000

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.