وقتی که گوگل می رقصد (آشنایی با الگوریتم Google Dance)

آشنایی با الگوریتم google dance

به نام خالق زیبایی ها

یکی از جذابترین مباحث در «سئو و بهینه سازی سایت»، تحلیل و بررسی الگوریتم های گوگل و نحوه تاثیر آن در سئو می باشد که در این مطلب آموزشی به معرفی الگوریتم گوگل دنس یا رقص گوگل می پردازیم.

الگوریتم گوگل دنس چیست؟

معمولا هر 36 روز یک‌بار Google Dance اتفاق می‌افتد و در زمانی که گوگل می‌رقصد، نتایج به طرز شگفت‌آوری جابجا می‌شوند! به‌عنوان مثال ممکن است سایتی که رتبه بسیار خوبی داشته و در چند لینک اول گوگل بوده است، ناگهان افت شدیدی پیدا کند و یا سایتی که در صفحه دوم بوده، به بهترین جایگاه در صفحه اول گوگل دست یابد، این آزمایش گوگل است که ممکن است چند دقیقه تا چندین روز طول بکشد.

آشنایی با الگوریتم google dance

در حقیقت گوگل دنس، تنها یکی از الگوریتم‌های گوگل است که می‌خواهد راستی آزمایی نتایج جستجو را بررسی کرده و مطمئن شود جایگاهی که دیگر الگوریتم‌ها به یک لینک یا سایت داده‌اند، واقعا لایق آن سایت می باشد یا خیر.

به‌عنوان مثالی روشن‌تر، فرض کنید که گوگل شروع به رقصیدن کرده است. در اینجا اتفاقی که می‌افتد این است که سایتی از لینک هفتم گوگل به لینک دوم ارتقاء پیدا می‌کند و گوگل در نظر دارد برای دو روز این آزمایش به قوت خود باقی باشد. اکنون رفتار کاربران را نسبت به آن سایت (که پس از اجرای گوگل دنس به لینک دوم آمده) تحلیل می‌کند. اگر CTR (نرخ کلیک) افزایش پیدا کرد و Pogo-sticking (بازگشت سریع از سایت به نتایج جستجو) در کار نبود و همچنین پارامترهای دیگری مانند Bounce Rate (نرخ پرش) کاهش داشت، مطمئنا گوگل متوجه می‌شود ارتقای جایگاه و رتبه این سایت درست بوده و پس از گوگل دنس تغییرات لحاظ خواهد شد.

همچنین در مقابل، سایتی که قبلا در رتبه دوم بوده و اکنون بر اساس این آزمایش، رتبه آن نزول کرده و یا حتی موقتا حذف شده، مورد بررسی قرار می‌گیرد که آیا از تکنیک‌های سئوی کلاه سیاه برای کسب این جایگاه استفاده کرده است یا خیر. به بیانی شفاف هنگامی که مدیر یک چنین سایتی متوجه می‌شود ورودی‌اش به شدت کاهش پیدا کرده، دستپاچه شده و اگر به تکنیک‌های سئوی کلاه سیاه عادت داشته باشد، اقدام به خرید بک لینک زیاد یا تلاش‌هایی از این قبیل می‌کند تا مجدد جایگاه خود را کسب کند و گوگل با تحلیل دقیق متوجه تقلب یا عدم تقلب می‌شود. طبعا سایت‌هایی که از قوانین استاندارد سئو پیروی کرده‌اند، در مواقع رقص گوگل متضرر نخواهند شد و جایگاه اصلی خود را حفظ می‌کنند و حتی ارتقا خواهند یافت.

 

به‌طور خلاصه گوگل دنس به منظور انجام موارد زیر اجرا می‌شود:

  • اگر سایتی از دسترس خارج شده باشد، پس از اجرای گوگل دنس از نتایج جستجو حذف می‌شود.
  • اگر سایتی از تکنیک‌های تقلبی برای افزایش رتبه استفاده کرده باشد، در اینجا دستش رو می‌شود و رتبه‌اش کاهش پیدا می‌کند.
  • اگر سایتی لایق رتبه و جایگاهی بالاتر باشد، گوگل دنس آن را شناسایی می‌کند.

 

نتیجه‌ای که از این توضیحات می‌گیریم این است که اگر به‌صورت اصولی سئوی سایت خود را انجام داده‌اید و محتوای با کیفیتی به کاربرانتان ارائه می‌دهید، نیازی نیست نگران افت رتبه سایت خود باشید و همچنان با قدرت به کار خود ادامه دهید. چراکه کاهش رتبه بر اساس گوگل دنس مقطعی بوده و پس از آن ممکن است رتبه‌تان بهتر از قبل شود.

این مطلب مورد پسند شما بود؟

با کلیک روی ستاره‌های زیر به آن امتیاز دهید.

میانگین امتیاز: 5 / 5. تعداد امتیازها: 2

تاکنون امتیازی برای این مطلب ثبت نشده است، می‌توانید اولین نفر باشید!

تومان75,000

آموزش دیجیتال مارکتینگ (رشد کسب و کار)

آموزش صفر تا صد سئو – دوره «دکترای سئو»

تومان499,000

کتاب های تجارت الکترونیک

کتاب صفر تا صد سئو در وردپرس

تومان33,000

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *