چگونه با تولید محتوا کسب درآمد کنیم؟

بازاریابی محتوا

با نام و یاد خداوند مهربان

یکی از روش‌های مطمئن و سریع کسب درآمد در عصر حاضر «تولید محتوا» می باشد. تولید محتوا نه نیازی به دانش فنی دارد و نه نیازی به ارائه خدمات چندان سخت می‌باشد. کافی است قلمتان را بردارید و نوشتن را آغاز کنید، مهارتی که خود به خود و با کمی مطالعه کسب می‌شود و روز به روز می‌توانید در آن ماهرتر شوید.

منظور از تولید محتوا چیست؟

شاید اکثر افراد تصور کنند تولید محتوا یعنی صرفا نوشتن مقاله، در صورتی که اینگونه نیست و محتوا معنای بسیار گسترده تری دارد و «متن» فقط نوعی از محتواست.

تولید محتوا، یعنی ارائه محتوای (ترجیحا دست اول) در فرمت های مختلف مانند متن، ویدئو، صدا و غیره که باعث جلب اعتماد مخاطبان می‌شود. معمولا اعتماد مخاطب، پیش از ارائه محصول صورت جلب می‌شود. پس فردی که تولید محتوا انجام می‌دهد باید دانش و سلیقه را در کنار هم بکار گیرد و تنوع فرمت های محتوایی را نیز مد نظر قرار دهد.

رایج‌ترین فرمت های محتوایی

در کتاب بازاریابی محتوا فرمت های مختلف ارائه محتوا معرفی شد. در این مقاله آموزشی نیز به نقل از کتاب «بازاریابی محتوا برای کسب و کارهای آنلاین» نوشته فروغ شریعتمداری و سعید حکیمی نیا، فرمت های پر مخاطب ارائه محتوا معرفی می شوند.

انواع فرمت های محتوا

 • متن (Text)

  رایج‌ترین شیوه ارائه محتوا «متن» می باشد. نمونه یک محتوای متنی، همین مطلبی می‌باشد که در حال حاضر مشغول به مطالعه آن می‌باشید. در نوشتن محتوای متنی همواره باید اصل ساده نویسی را رعایت کنید. برخی تصور می‌کنند هرچه واژه‌های تخصصی تر و استعاره‌های سخت تر در نوشته‌های خود بکار برند، مخاطب بیشتر جذب آن مطلب می‌شود، در صورتی که اصلا اینگونه نیست. مخاطب جذب محتوایی می‌شود که به راحتی قابل فهم باشد. همچنین جالب است بدانید که محتوای متنی بهینه و سئو شده، شانس نمایش وب‌سایتتان را در گوگل افزایش می‌دهد.

 • ویدئو (Video)

  فرمتی از محتوا می‌باشد که روز به روز بر محبوبیت آن بیش از پیش افزوده می‌شود. در گذشته به دلیل کندی سرعت اینترنت، ویدیو چندان مخاطبی نداشت. اما امروز با وجود شبکه‌های اجتماعی و وجود ویدیوهای ویروسی (Viral) به شدت این نوع از محتوا در بین مردم محبوب شده است. از طرفی وجود ویدیو در داخل سایت باعث افزایش زمان ماندگاری کاربر می‌شود. این ماندگاری باعث کاهش نرخ پرش (Bounce rate) شده و در نتیجه طبق الگوریتم رنک برین گوگل رتبه شما در نتایج جستجو ارتقاء خواهد یافت. کم حوصلگی کاربران در خواندن مطالب آموزشی و یا مطالب طولانی نیز، باعث شده تا محتوای آموزشی در فرمت ویدیو، از محبوبیت بیشتری برخوردار گردد.

 • صدا (Voice)

  فایل‌های صوتی که بیشتر در قالب پادکست (فایل‌های صوتی دنباله دار) منتشر می‌شوند، امروزه طرفداران خاص خود را دارند. بعنوان مثال مدیران و افرادی که مشغله زیادی دارند، مایلند تا نکات جدید را از طریق گوش دادن (در هنگام رانندگی یا در اوقات فراغت) یاد بگیرند. اگر یک تولید کننده محتوا هستید و صدای گیرایی دارید، حتما محتوایتان را در این فرمت نیز ارائه دهید.

 • کتاب الکترونیکی (Ebook)

  محتوایی که در قالب کتاب ارائه می‌شوند چه در بستر الکترونیک و چه در بستر غیر الکترونیک همواره طیف گسترده‌ای از مخاطبان را پوشش داده‌اند. کتاب‌های الکترونیکی که معمولا در فرمت PDF ارائه می‌شوند از گذشته تا به امروز مورد استقبال کاربران زیادی قرار گرفته است، بطوری که برای مطالعه کتاب‌های الکترونیکی، کتاب خوان‌هایی توسط کمپانی‌های بزرگ مانند آمازون ارائه شده است.

 • وبینار (Webinar)

  وبینار تا چند سال گذشته واژه‌ای نا آشنا در ایران بود و دلیل اصلی آن باز هم کندی سرعت اینترنت و عدم جا افتادن مبحث آموزش الکترونیک بود. وبینار در واقع همان سمینار است ولی در بستر وب. برگزار کننده وبینار به همراه شرکت کنندگان در یک ساعت مشخص آنلاین شده و همان سمینار بصورت آنلاین تشکیل می‌شود. در گذشته نیاز بود تا افراد کیلومترها راه را بپیمایند و یک سالن بزرگ اجاره شود تا سمینار شکل گیرد، اما امروزه بدون هیچ هزینه‌ای می‌توان محتوا را در قالب وبینار ارائه داد. ویبنار جذابیت زیادی برای تولیدکنندگان محتوا دارد، چراکه به شکلی بسیار مطلوب می‌توانند محصولات خود را معرفی نمایند.

در اینجا رایجترین قالب‌های محتوایی معرفی شدند، فرمت های گوناگون دیگری نیز وجود دارد که در مقاله‌ای دیگر بصورت تخصصی به آنها خواهیم پرداخت و یا جهت مطالعه بیشتر می‌توانید به سایت مدیر محتوا مراجعه کنید.

کسب درآمد با تولید محتوا

و اما اصل ماجرای این مطلب، چگونه با تولید محتوا کسب درآمد کنیم؟ این مطلب را برای آن دسته از دوستانی نوشته‌ام که تخصصی دارند، ولی نمی‌دانند چگونه وارد عرصه شوند و در از طریق اینترنت کسب درآمد کنند. با تولید محتوا به چندین شیوه مختلف می‌توانید کسب درآمد کنید که در ادامه به معرفی آنها می پردازیم.

کسب درآمد با تولید محتوا

 • فروش محتوا

  وقتی محتوای غنی تولید کنید، به راحتی می‌توانید آن را بفروشید! حتما در سایت‌های مختلفی منجمله سایت خودمان (میهن لرن)، بخش اشتراک ویژه (vip) را دیده‌اید. در این بخش به مراتب محتوای خاصتری قرار می‌گیرد و کاربرانی که از قبل با کیفیت محتوای ما آشنا هستند و از دنبال کنندگان سایتمان می‌باشند، ترغیب می‌شوند تا از محتوای پولی که برای عموم قابل نمایش نیست بهره برند. می‌توانید برای دسترسی به محتوای ویژه بصورت ماهیانه از کاربران مبلغی را دریافت نمایید. این شیوه درآمدزا و بدون دردسر می‌باشد.

 • فعالیت بعنوان نویسنده

  از زمانی که مدیران سایتها به اهمیت بازاریابی محتوا پی برده‌اند، آگهی‌های بیشماری در زمینه جذب نویسنده برای سایت‌هایی در زمینه‌های مختلف مشاهده می‌کنیم. سایت‌های بسیاری وجود دارند که مایلند از تخصص شما در زمینه تولید و بازاریابی محتوا استفاده نمایند، ضمن اینکه حقوق شما را سر ماه نیز پرداخت می‌کنند!
  معمولا معیار محاسبه حقوق، تعیین قیمت برای هر کلمه می‌باشد. در صورتی که بتوانید روزانه 2 یا 3 مطلب با اندازه حداقل 1500 کلمه بنویسید، ماهانه می‌توانید حداقل 3 میلیون درآمد داشته باشید.

 • ترجمه محتوای دست اول

  اگر فکر می‌کنید در زمینه ارائه دانشتان آنچنان که باید تسلط ندارید، راه دیگری نیز برای تولید محتوا وجود دارد. کافی است زبان انگلیسی‌تان خوب باشد تا با ترجمه محتوا از مراجع انگلیسی زبان، همانند روش قبلی بتوانید کسب درآمد کنید. این روش منجر به درآمد سریع و بدون دردسر می شود.

 • استفاده از بسترهای ارائه محتوا

  می‌توانید هر نوع محتوایی که توانایی تولید آن را دارید (کتاب الکترونیکی، فیلم، صدا و..) را تولید کرده و در بسترهای آماده و پر مخاطبی که جهت ارائه محتوا وجود دارد، عرضه کنید. بعنوان مثال کتاب‌های الکترونیکی خود را حتی در آمازون نیز می‌توانید عرضه کنید و یا ارائه فیلم در بستر یوتیوب و جذب آمار بالا به مرور می‌تواند باعث کسب درآمد شود. در ایران نیز بسترهای آنلاین زیادی برای ارائه فایل‌های دیجیتالی وجود دارند.

مزایای تولید محتوا در روش‌های اشاره شده در مقایسه با شغل های خدماتی یا فنی (مانند برنامه نویسی و طراحی سایت) این است که کاری کاملا بی دردسر می‌باشد. زمانی که شما پروژه‌ای از مشتری قبول می‌کنید تا به درآمد نهایی برسید و مراحل پشتیبانی را نیز پشت سر بگذارید، زمان بسیاری را باید صرف کنید و حوصله زیادی نیز در این راه باید داشته باشید.

اما در تولید محتوا یا مشتری جذب محتوای رایگانتان می‌شود و در نتیجه اشتراک vip سایتتان را بدون سوال و جواب تهیه می‌کند و یا با نویسندگی برای دیگر سایتها، بدون نگرانی از اینکه برای سایت درآمد ایجاد کند، درآمد خود را ماه به ماه دریافت می‌کند.

در هر صورت کسب درآمد از طریق تولید محتوا کاری بسیار کم دردسر است، اما نیاز به مهارت دارد که هم در سایت میهن لرن و هم در کتاب بازاریابی محتوا برای کسب و کارهای آنلاین بعنوان اولین کتاب بومی ایران، روش‌های حرفه‌ای تولید و بازاریابی محتوا بصورت خلاصه آمده است تا در کمتر از سه روز مطالعه بتوانید بر تولید و بازاریابی محتوا مسلط شوید.

این مطلب مورد پسند شما بود؟

با کلیک روی ستاره‌های زیر به آن امتیاز دهید.

میانگین امتیاز: 4 / 5. تعداد امتیازها: 6

تاکنون امتیازی برای این مطلب ثبت نشده است، می‌توانید اولین نفر باشید!

تومان130,000
شگفتانه

آموزش دیجیتال مارکتینگ (رشد کسب و کار)

آموزش صفر تا صد سئو – دوره «دکترای سئو»

تومان449,000
شگفتانه
تومان197,000

کتاب های تجارت الکترونیک

کتاب صفر تا صد سئو در وردپرس

تومان70,000

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.