دیجیتال مارکتینگ: چگونه خیلی سریع وارد تجارت الکترونیک شویم؟

آموزش دیجیتال مارکتینگ

به نام خالق عشق

در مقاله قبلی به این موضوع پرداختیم که “نقطه آغاز تجارت الکترونیک کجاست“؛ بسیار مهم است تا مخاطب از سردرگمیِ اولیه بیرون آید و مبنای تجارت خود را اصولی و محکم بنا کند؛ تا دیوارش، تا به ثریا کج نرود! پس چنانچه هنوز مقاله آموزشی قبلی را مطالعه نکرده اید، با کلیک در اینجا به مطالعه آن بپردازید.

آموزش دیجیتال مارکتینگ

اما هدف این مقاله آموزشی چیست؟ از آنجا که هم اکنون تجارت الکترونیک در ایران دارای پتانسیل اقتصادی بسیار خوبی می باشد؛ دوست دارم هرچه سریعتر شما نیز کسب و کار آنلاین خود را شروع کنید و با استفاده از تکنیک های دیجیتال مارکتینگ به تجارت خود رونق بخشید و به درآمد های شگفت انگیز برسید، به همین دلیل قلمَم را برداشتم تا این مقاله را تالیف و خدمت شما کاربرانِ عزیزِ سایت میهن لرن تقدیم نمایم.

در این مقاله آموزشی به سه مطلب زیر می پردازیم:

  • دلایل اهمیت ویژه شروع تجارت الکترونیک و کسب و کار آنلاین.
  • آیا برای شروع تجارت الکترونیک نیازی به دانش برنامه نویسی می باشد؟
  • چگونه به سرعت نور قدم به عرصه تجارت آنلاین بگذاریم.
  • دلایل اهمیت ایجاد زیرساخت قدرتمند

 

دلایل اهمیت ویژه شروع کسب و کار اینترنتی

در واقع این پست، موضوعی فراتر از “دیجیتال مارکتینگ” می باشد. از نظر ما، باید تصمیماتی مناسب با شرایط لحظه ای جامعه ای که در آن ساکن هستید بگیرید. بعنوان مثال در حال حاضر رجوع به کتاب هایی که 10 سال پیش در رابطه با تکنیک های موفقیت در تجارت، حتی از مطرح ترین نویسنده ها مانند برایان ترسی چاپ شده است، فایده چندانی در موفقیت شما ندارد.

عصر، عصرِ دیجیتال است. عصری که ارتباطات جهان را تبدیل به “دهکده ای کوچک” کرده است. دیگر نیازی نیست که تجارتتان محدود به زمان یا مکانِ خاصی باشد.

دیگر واقعا نیازی نیست که از اوضاع اقتصادی کشور نالان باشیم! چرا که این پتانسیل وجود دارد، پا را فراتر از مرز ها گذاشته و به تجارتی پر رونق بپردازیم.

شاید شما فروشنده و یا تولید کننده لوازم خانگی باشید و از اوضاع خرید و فروش شهرتان ناامید شده اید. راه حلی وجود دارد و تنها یک کلیک کار دارد تا به دنیا متصل شوید! دنیا که نه، حداقل در کشور خودتان یقین دارم که می توانید، برند شوید و تا هفت نسل بعد آسوده بخوابید. در یک شهر شاید 100 هزار نفر، یک میلیون نفر یا 5 میلیون نفر وجود داشته باشد؛ اما در دهکده جهانی چطور؟ فقط نگاهی گذرا به این آمار بیاندازید و ببینید که در عین آرامی، چه غوغایی بر پاست و نمی دانیم! میلیون ها نفر، ساکن کره اینترنت هستند. دلیل اینکه از ذکر آمار دقیق در اینجا اجتناب کردم، این است که این آمار لحظه به لحظه در حال افزایش است و کره اینترنت آنقدر نامحدود است که جا برای همگان داشته باشد. در واقع وقتی شما وارد این سرزمین می شوید دیگر مخاطبانتان، مخاطبتان یک شهر نیستند! بلکه مخاطبانی دارید به گستردگی دنیای اینترنت که میلیون ها نفر در هر لحظه از شبانه روز هستند. اگر مقالات میهن لرن را دنبال کنید و با استفاده از تکنیک های دیجیتال مارکتینگ موفق شوید اعتماد شان را جلب کرده و با آنها ارتباط خوبی را برقرار کنید، حتی زمانی که در خواب هستید؛ از فروشگاه شما خرید خواهند کرد و تراکنش پشتِ تراکنش، روانه حسابتان خواهد شد.

اخیرا با توجه به گسترش شبکه اینترنت پر سرعت در کشورمان و همچنین بستر سازی مناسب توسط دولت و ارائه سرویس هایی مانند نماد اعتماد و نماد وزارت ارشاد که اعتماد کاربرانِ ایرانی را به خرید اینترنتی بیشتر از گذشته جلب کردند، روز به روز نقش تجارت الکترونیک در اقتصاد کشورمان پر رنگ تر شده و قبل از اینکه بهترین جایگاه ها پر شود، باید اقدام کنید و برای خود شهر و آوازه ای تدارک ببنید. اگر این کار را بکنید، مطمئنا در آینده نزدیک پشیمان نخواهید شد.

 

آیا برای شروع تجارت الکترونیک نیازی به دانش برنامه نویسی می باشد؟

پس مشخص شد که چرا اهمیت فوق العاده بالایی دارد که هرچه سریعتر تجارت الکترونیکی خود را آغاز کنید. اما حالا وقت آن است که بدانید چگونه و خیلی زود وارد رقابتی بزرگ در تجارت الکترونیک شوید، همین امروز که فرصت باقیست! یکی از مهمترین مقاله های آموزشی بدون شک همین پست است، چراکه تلنگری خواهد بود برای اینکه سریعتر ایده های خود را به واقعیت تبدیل کنید و راهی را نشانتان خواهد داد که چگونه مسیر عملی کردن ایده هایتان را زود بپیمایید.

مجدد تاکید میکنم، از جایی که دوست داریم، هرچه سریعتر به معدن ثروت یا دنیای تجارت الکترونیک بپیوندید و هدف ما نیز انگیزه بخشیدن جهت ورود سریعتر به نسل جدید تجارت است؛ پاسخ منفی است، نیازی به یادگیری زبان برنامه نویسی که منجر به طولانی شدن فرایند ورودتان به تجارت الکترونیک می شود، نیست. چرا که در برنامه نویسی، فقط یادگیری مهارت فنی کافی نیست؛ بلکه طراحی ها نیز خلاقیت ویژه ای را می طلبد که این امر نیاز به تجربه فراوان دارد. از سوی دیگر، وجود سیستم های مدیریت محتوا آماده و رایگان، شتاب دهنده کار شماست و پس از آشنایی با این سیستم ها، عملا متوجه خواهید شد، که نیاز به دانش فنی چندانی نیست. بطور مفصل در رابطه با این سیستم ها و نحوه استفاده، در پست های بعدی صحبت می شود.

اما، داشتن دانش برنامه نویسی امتیاز ویژه ای برای تاجران الکترونیک محسوب می شود. به مرور کسب و کارتان گسترش یافته و نیاز به بخش هایی با تعامل بیشتر با کاربران خواهد بود و درصورتی که از درون یک سیستم آگاه باشید، در امر مدیریت و رهبری پروژه استارت آپی خود موفق تر خواهید بود. در ضمن این را بدانید که یک کسب و کار نوپا، همواره استارت آپ نخواهد ماند و نیاز به جذب پرسنل بیشتر بوجود می آید که در استخدام افراد، تسلط و دانش فنی تان راهنمای شما به منظور جذب نیرو های خبره تر خواهد بود. با تفاسیر موجود، یادگیری یک فریمورک یا زبان برنامه نویسی مرتبط با کارتان، نه در ابتدا، بلکه در طول توسعه تجارتتان به شما توصیه می شود.

 

چگونه به سرعت نور قدم به عرصه تجارت آنلاین بگذاریم؟

همانطور که در پست قبلی و کمی بالاتر گفتیم، ابتدا لازم است خوب ایده یابی کنید. بعد از ایده یابی می توانید با استفاده از CMS های قدرتمند فروشگاه اینترنتی و یا سایت خود را راه اندازی کنید.

آموزش فارسی دیجیتال مارکتینگ

اصلا نیازی نیست که ماه ها به این فکر کنید از چه سیستمی برای سایت خود استفاده کنید و یا هزینه زیادی بپردازید و مدت ها صبر کنید تا CMS اختصاصی برایتان کد نویسی شود. چرا که قبل از ورود به تجارت الکترونیک، صرف هزینه های زیاد می تواند باعث کم انگیزه تر شدن شما و یا پیشه گرفتن رقبا شود، همچنین بحثی داریم به نام MVP که می گوید باید با حداقل ها شروع کنید، اصلا از کجا معلوم که ایده شما آن طور که باید نگرفت؟ پس باید به گونه ای شروع کنید که یا سود کنید و یا حداقل ضرری متحمل نشوید. در مقاله بعدی خواهیم گفت که چگونه CMS مناسب را انتخاب کنید و چگونه آن را نصب و راه اندازی کنید.

 

تاکید بر ایجاد زیرساخت مناسب

در اصل این قسمت از پست را باید در مقاله آموزشی بعدی می گذاشتم. اما گفتم تا موضوع داغ است کمی دیگر ادامه دهم تا مشتاقانه تر به سراغ مقاله بعدی برویم. هدف از این متن، این است که بگویم CMS هایی که معرفی خواهند شد، می توانند زیرساخت مناسبی را برایتان ایجاد کنند و این بسیار اهمیت دارد. بگذارید با مثالی واضح دلیل اهمیت ویژه آن را برایتان روشن کنیم. شما می توانید فقط از سئو و ایمیل مارکتینگ که پایه های موفقیت یک وب سایت در تجارت الکترونیک می باشند، بهره برید و در مقابل از انواع روش های دیجیتال مارکتینگ مثل ویدیو مارکتینگ، سوشیال مارکتینگ و غیره فاکتور بگیرید و اما همچنان نیز موفقیت لازم را برحسب تلاش خود کسب کنید. به تفسیری واضح تر سایر ابزار ها و روش های جانبی دیجیتال مارکتینگ برای پیشرفت سریعتر و موفقیت بیشتر می باشند. اما اگر زیرساخت درستی برای ارائه محصولات و محصولات باکیفیتی برای ارائه نداشته باشید؛ بدون تردید دیجیتال مارکتینگ بجای تاثیر گذاری مثبت، اثر منفی خواهد گذاشت. شاید در ابتدای کار با استفاده از تکنیک های دیجیتال مارکتینگ بتوانید محصولات و خدمات خود را با درصد رشد بالایی بفروشید، اما به مرور زمان و بر اساس تبلیغات و بازخورد مشتریان در رابطه با محصولاتتان تعداد مشتریان قطعا کاهش می یابد. یکی از اصول بسیار مهم در دیجیتال مارکتینگ حفظ و فروش دوباره به مشتریان قدیمی می باشد و درصورتی که زیرساخت مناسب (یعنی سایت و سیستم قوی در ارائه محصولات) و محصولات با کیفیت نداشته باشید، حداقل این است که این دسته از مشتریان را از دست خواهید داد که ضربه بزرگی به پایه کسب و کار اینترنتی تان می باشد.

همچنین درست است، زمانی مخاطب به سمت دیجیتال مارکتینگ می آید که بستر را آماده کرده و هدفش آن است که به تجارتی موفق دست یابد، اما بنا به تجربه اغلب افراد آنچنان که باید به زیرساخت قوی بها نمی دهند و تصور می کنند تنها راه اندازی یک سایت کافی است و به این نکته که “سایت داریم تا سایت” توجه نمی کنند. بعنوان مثال ماشین بنز داریم و پراید، کارایی کدام بیشتر است؟ در بحث وب سایت ها و محصولات نیز دقیقا به همین شکل است؛ سایت باید با ساختار مناسب، پتانسیل و توان استفاده در دیجیتال مارکتینگ را داشته باشید 🙂

امیدوارم که این مقاله آموزشی مورد پسندتان قرارگرفته باشد. لطفا هر جایی که ابهامی برایتان وجود داشت، آنرا در نظرات بپرسید تا به آن پاسخ دهیم.

این مطلب مورد پسند شما بود؟

با کلیک روی ستاره‌های زیر به آن امتیاز دهید.

میانگین امتیاز: 2 / 5. تعداد امتیازها: 2

تاکنون امتیازی برای این مطلب ثبت نشده است، می‌توانید اولین نفر باشید!

تومان130,000
شگفتانه

آموزش دیجیتال مارکتینگ (رشد کسب و کار)

آموزش صفر تا صد سئو – دوره «دکترای سئو»

تومان449,000
شگفتانه
تومان197,000

کتاب های تجارت الکترونیک

کتاب صفر تا صد سئو در وردپرس

تومان70,000

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.