5 اصل شگفت انگیز در سئو سایت

پنج اصل کلیدی سئو

به نام خداوند بخشنده و مهربان

هر علم و دانشی، چکیده و عصاره ای دارد که همواره پایدار است، هر چند که قسمتی از آن دست خوش تغییرات شود و یا به قول امروزی ها، آپدیت شود. سئو نیز با اینکه در تلاطم زمان، تغییرات زیادی داشته و همواره قوانین ضد و نقیض زیادی برای آن بوجود آمده، اما بخشی از آن است که از گذشته تاکنون نه تنها ثابت باقی مانده، بلکه در تمامی دوران همواره رعایت شان امتیازات شگفت انگیزی را به دنبال داشته است.

اصول کلیدی سئو

در اولین پادکست صوتی و آموزشی میهن لرن قصد داریم، 5 اصل کلیدی و شگفت انگیز در سئو سایت را به شما معرفی کنیم. بواسطه این اصول درک عمیق‌تری نسبت به سئو کسب می کنید و در هر شرایطی با وجودِ هر الگوریتمِ جدیدی، همچنان راه موفقیتتان را در سئو ادامه خواهید داد. این اصول نه تنها برای ما در واقعیت کاربردی بوده‌اند، بلکه از نگاه بزرگ‌ترین مراجع آموزشی سئو مانند سایت moz نیز جزئی از هسته اصلی سئو می باشند.

با کلیک روی دکمه Play در پلیر زیر می توانید به این پادکست صوتی گوش دهید و یا آن را دانلود کنید.

دانلود فایل صوتی

پنج اصل کلیدی در سئو

اصل اول: محتوای با کیفیت و هدفمند

حتما در میان عامه مردم شنیده‌اید که می‌گویند حالا دنیا دنیای اطلاعات شده، دنیای تکنولوژی و عصر داده‌هاست. اصلا چرا راه دوری برویم، کافی است آن جمله معروف از بیل گیتس که می‌گوید «محتوا، پادشاه است» را یادآوری کنیم!

بله اولین رمز موفقیت شما در کسب و کار اینترنتی در این جمله نهفته است، محتوا پادشاه است.

اگر می‌خواهید به شاخه جذاب تجارت الکترونیک بپیوندید یا اگر می‌خواهید اعجوبه دیجیتال مارکتینگ شوید و همچنین اگر می‌خواهید با تمام دانش سئویی که در این فصل می‌آموزید، موفقیتتان تضمین شود و وقت و زمان خود را هدر ندهید؛ به اولین اصل یعنی «تولید محتوای با کیفیت و هدفمند» اعتقاد داشته و به آن پایبند باشید.

می‌دانید که خوراک موتورهای جستجو «محتوا» است، چرا که کاربرانشان به خاطر دسترسی به همین محتوا به سراغشان می‌روند. البته نه هر محتوایی! آن دسته از محتوا که با کیفیت و عالی باشد. آن‌قدر محتوای عالی مهم است که احتمالا روزی خواهد رسید که مطالب خوب، سئو نشده، در لینک اول موتورهای جستجو نمایش داده خواهند شد. اینکه در مثال آوردیم «سئو نشده» در محله اول، منظور  هوشمندی موتورهای جستجوگر است که روز به روز هوشمندتر و هوشمندتر می‌شوند و دوم، هدف موتورهای جستجو نیز همانند ما، رضایت کاربرانشان است و دوست ندارند هر محتوای بدون کیفیتی را به کاربر نشان دهند، پس از زیر سنگ هم که باشد محتوای خوب را می‌یابند!

محتوای عالی چندین ویژگی دارد، به‌عنوان مثال کوتاه نباشد (از 300 کلمه کمتر نباشد و ترجیحا بالای 1000 کلمه مطلب بنویسید)، بروز باشد، لینک سازی آن خوب باشد و …. در رابطه با استاندارد محتوای خوب و همچنین Content Marketing در سایت میهن لرن مطالب آموزشی زیادی را قرار داده ایم.

اصل دوم: کلمات کلیدی

بدون تردید واژگان از شگفتی‌های سئو می‌باشند و انتخاب صحیح آن‌ها ملاکِ اصلی موفقیت یا عدم موفقیت شما در سئو است.

پادکست قوانین کلیدی سئو سایت

شاید تعریف دیگر سئو این باشد: کار با واژه‌ها!

در حقیقت سئو یک بازی است، بازی شما به‌عنوان «سئو کار» با واژه‌ها و همچنین بازی «کاربران موتورهای جستجو» با واژگان به‌عنوان کسانی که به دنبال بهترین اطلاعات هستند. بازی‌های حدس کلمات را دیده‌اید؟ سئو دقیقا همانند این‌گونه بازی‌هاست. باید حدس بزنید کاربران چه کلماتی را بیشتر جستجو می‌کنند. اگر پیش بینی هایتان درست باشد، خیلی زود در سئو موفق خواهید شد.

دلیل اینکه بسیاری از افراد هر چه تلاش می‌کنند، آن‌چنان که باید در سئو موفق نیستند، همین است که نمی‌دانند روی چه کلیدواژه‌هایی سرمایه‌گذاری کنند و این عدم تمرکز بیشتر به دلیل درک نکردن اهمیت موضوع و تنبلی در انتخاب بهترین کلمات کلیدی است. فردی عبارت کلیدی «آموزش تعمیر لپ‌تاپ HP» را انتخاب و سئو می‌کند، اما کمی آن‌طرف‌تر، فردی دیگر عبارت «در صورت خراب شدن لپ‌تاپمان چه کار کنیم» را انتخاب می‌کند. شاید دانش و خدمات فرد دوم بیشتر از اولی باشد، اما عدم تخصصش در سئو باعث می‌شود که ورودی‌هایش یک دهم فرد اول هم نباشد.

همچنین بخوانید:  الگوریتم کبوتر گوگل (Google Pigeon Algorithm)

اولین منفعتی که تحقیق و انتخاب بهترین کلمات کلیدی برایتان دارد، جذب بازدیدکنندگان هدفمند و تشکیل یک جامعه هدف در سایتتان است. دوم اینکه متوجه می‌شویم اکنون علایق و نیاز مشتریان چیست و سپس با ارائه آن می‌توانیم به سود زیادی دست یابیم.

اصل سوم: سلطنت لینک‌ها

از روزی که اینترنت متولد شد تا به امروز که به دنیایی از اطلاعات تبدیل شده است، این لینک‌ها بودند که مبنای اصلی این شبکه جهانی را تشکیل داده‌اند و تا همیشه باقی خواهند ماند.

به همین میزان که فلسفه اینترنت از ساختار عنکبوتی مانند یا اتصال تمامی صفحات به‌واسطه لینک‌ها  نشات می‌گیرد، در سئو نیز لینک‌ها برای خود امپراتوری بنا کرده‌اند که باید آموخت و استفاده کرد و تاثیر فوق‌العاده آن را در سئو مشاهده نمود.

هر چه لینک‌های بیشتری به سمت سایتتان روانه شود، از نظر گوگل معتبرتر خواهید بود که البته این مبحث نیز قوانین خاص خود را دارد که در پست های دیگر سایت به آن اشاره شده است.

اصل چهارم: بروزرسانی محتوا (up to date)

به شما از اهمیت محتوا زیاد گفته ایم و اینکه چگونه محتوای خوب تولید کنید، اما نکته‌ای که شاید چندان به چشم نیامده تاکنون و کمتر جایی از آن صحبت شده باشد، اهمیت به‌روزرسانی محتواست.

به‌روزرسانی محتوا از دو دیدگاه مهم است:

  • مخاطب: مخاطبان هیچ‌وقت به دنبال مطالب کهنه و غیرکاربردی نیستند. اصولا ماهیت محتوا همیشه پایدار است، مثلا «سئو» همیشه سئو است اما مطلبی که در سال 2015 برای سئو نوشته شده است با مطالبی که در سال 2018 نوشته می‌شود تفاوت بسیاری دارد.
    فرض کنید مقاله‌ای که در سال 2015 برای سئو نوشته‌اید آن‌قدر محبوب بوده که همچنان بعد از گذشت چندین سال در صفحه اول گوگل حضور دارد. اگر این مقاله را به‌روزرسانی نکنید، تردید نداشته باشید که به مرور رتبه آن کاهش می‌یابد. حتی در صورت عدم کاهش رتبه، کاربر با ورود به سایت و مواجه‌شدن با یک مطلب قدیمی، نظر مثبتی نسبت به آن نشان نداده و از سایت خارج می‌شود. در صورتی که با افزودن چند پاراگراف و یا حتی چند خط می‌توان این مطلب را بروز نموده و کاربر را ترغیب کرد تا علاوه بر مطالعه آن، جذب دیگر مطالب سایت نیز بشود. علاوه بر آن جایگاه خود را در صفحه نتایج جستجو نیز حفظ نمود یا حتی ارتقا بخشید.
    همچنین اگر مطلبی تغییرات زیادی داشته به طوری که ماهیت آن تا حدی عوض شده است، می‌توانید هنگام به‌روزرسانی تاریخ آن را نیز به‌روز کنید تا هم به‌عنوان مطلب جدید شناخته شود و هم وب‌سایتتان از مطالب کم کاربرد خالی شود. وجود محتوایی که نه بازدیدی جذب می‌کند و نه در شرایط فعلی کاربردی است، به ضرر سایت و سئوی آن خواهد بود.
  • موتورهای جستجو: دیگر آن زمان گذشت که تمرکز جستجوگرها فقط روی کلمات کلیدی بود و هرچه چگالی کلمات و عبارات کلیدی در متن بیشتر، رتبه آن به 1 نزدیک‌تر بود. امروزه موتورهای جستجو فقط بر اساس این معیار رتبه می‌دهند که چقدر آن محتوا برای مخاطب مفید بوده است؟

وقتی مطلبی را ویرایش و بروز می‌کنید، اسپایدرها مجدد برای بررسی آن می‌آیند و نسبت به محتوای بروز شده واکنش مثبتی نشان می‌دهند. این می‌تواند راهی باشد برای افزایش رتبه آن محتوا در موتورهای جستجو و همچنین افزایش علاقه‌مندی کاربران به سایت شما و جذب بازدیدهای مستقیم که از آیتم‌های تاثیر گذار در سئوی نسل جدید است.

همچنین بخوانید:  هاست چه تاثیری بر سئو سایت دارد؟

اکنون که به اهمیت ویرایش و آپدیت محتوای قدیمی پی بردید، پیشنهاد ما این است که از اولین صفحه سایت خود شروع کنید و تک به تک مطالب را بروز کنید، حتی اگر این کار زمان‌بر و خسته کنند است. نتیجه‌اش را خیلی زود خواهید دید، این را به تجربه می‌گوییم. هر جا احساس کردید مطلبی از اعتبار ساقط شده و با ویرایش هم کاربرد ندارد، آن را حذف کنید. سپس به دلیل اینکه سئو سایت آسیب نبیند، لینک آن را با استفاده از ابزار Search Console گوگل حذف کنید. پس بدون تردید و همین حالا گرد و خاک را از طاقچه‌های سایتتان برچینید.

اصل پنجم: برند، تاجِ پادشاهی

به تعبیری می‌توان گفت «برند» قلبِ دیجیتال مارکتینگ است. چراکه در همه تکنیک‌های دیجیتال مارکتینگ، از سئو گرفته تا ایمیل مارکتینگ و ویدیو مارکتینگ، در همه جا تمرکز و هدف اصلی، شناساندن نام سایت به جامعه هدف است. از جایی به بعد دیگر سئو نیز معنایی نخواهد داشت و قدرت برندتان به خودی خود ابزاری قدرتمند برای جذب بازدید و فروش‌های شگفت‌انگیز خواهد بود. به‌عنوان مثال اگر «اَپل» محصول جدیدی عرضه کند، نام آن محصول بدون نیاز به تبلیغ، دهان به دهان دنیا را سفر می‌کند!

یا هر جای دنیا که داخل رستوران نشسته باشید، وقتی گارسون می‌پرسد، قربان نوشیدنی چه میل دارید؟ ناخودآگاه می‌گویید «پِپسی» یا «کوکاکولا»، این قدرت برندینگ محشر است.

برندینگ چیست

اما برندینگ چه ارتباطی با سئو و جذب بازدید از طریق موتورهای جستجو دارد؟

بر اساس معیارسنجی جدید گوگل، هرچه تعداد بازدیدکنندگان مستقیم سایتتان، یعنی بازدیدکنندگانی که بدون استفاده از موتورهای جستجو و فقط با تایپ آدرس سایت در نوار آدرس مرورگر وارد سایت می‌شوند، بیشتر باشد، اعتبار بیشتری نزد گوگل کسب می‌کنید. چراکه گوگل به قدرت برند شما پی می‌برد و متوجه می‌شود که کاربرانِ زیادی به شما اعتماد کرده‌اند، در نتیجه خود نیز به شما اعتماد کرده و کاربران بیشتری برایتان می‌فرستد.

یا در حالت دیگر، فرض می‌کنیم مخاطب تاکنون وارد سایت شما نشده است، اما تبلیغات شما را در گوشه و کنار شهر (که هیچ ارتباطی به فضای مجازی ندارد) و یا در روزنامه‌ها و مجله‌ها دیده است. اکنون برای جستجو به گوگل آمده و در صفحه اولِ نتایج جستجو، نام و لینک سایت شما که در بین 9 لینک دیگر آمده است را می‌بینید. فرض می‌کنیم لینک اول هم نیستید و جایگاه شما در صفحه، لینک هفتم است. به محض اینکه چشم کاربر به نام برند شما می‌افتد، با خود می‌گوید این همان سایته! در نتیجه به منظور کنجکاوی هم که شده از بین نُه لینک، به‌عنوان اولین لینک، سایت شما را انتخاب و روی آن کلیک می‌کند. اتفاقی که می‌افتد این است که CTR و نرخ کلیک به همین شکل و به‌واسطه کلیک کاربران مختلف که قبلا تبلیغ برند شما را در هر جای دیگر، چه در فضای مجازی و چه در دنیای واقعی دیده‌اند، افزایش می‌یابد.

در اینجا به دو نکته مهم در سئو می‌رسیم، اول اینکه برندینگ، بازدید مستقیم می‌آورد که در سئو بسیار مهم است. دوم اینکه برندینگ احتمال کلیک کاربران در صفحه نتایج جستجو روی نام برند ما را افزایش می‌دهد که بازهم بر اساس الگوریتم‌های جدید گوگل (مانند RankBrain) این مورد یعنی افزایش کلیک کاربران روی یک لینک باعث ارتقاء جایگاه شده و در سئو فوق‌العاده مهم است.

این مطلب مورد پسند شما بود؟

با کلیک روی ستاره‌های زیر به آن امتیاز دهید.

میانگین امتیاز: 5 / 5. تعداد امتیازها: 1

تاکنون امتیازی برای این مطلب ثبت نشده است، می‌توانید اولین نفر باشید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *