آموزش راه اندازی و تعمیر شبکه WiFi

Wi-Fi در همه جا هست و در هرچیزی به کاربرده شده است. وای فای همانند اکسیژن برای دسترسی به اینترنت، جریان رسانه ای، بازی و برای انواع شبکه ها ضروری می باشد. و باید تمام وقت کار کنه، درسته؟ اگر شما دارای تجربه متوسط کار ​​با Wi-Fi در دستگاه های تلفن همراه، لپ تاپ ها، سیستم های بازی و غیره بوده اید، می دانید در حالی که یک اتصال Wi-Fi جامد ممکن است عادی باشد، که در زمان های اتصال، شما را از شبکه خارج نکند.

در این مقاله، من به تعدادی از سناریو های رایج که موجب ایجاد مشکلات در Wi-Fi شده و همچنین نحوه حل آنها را بیان می کنم، هر چند که شما در حال استفاده از شبکه خود و یا در حال تلاش برای اتصال به شخص دیگری با استفاده از هر پلت فرمی هستید.

 

اصول اولیه Wi-Fi

802.11: نام گروه کار مهندسی IEEE (آی تری پِل E) برای شبکه های بی سیم محلی (WLAN ها) است. WLAN ها در سال 1999 با 802.11b شروع به کار کردند (802.11a در همان زمان عرضه شد، اما کشش کمتری داشت) و این گروه تا امروز تا 802.11ac و 802.11ad قرار دارند. ما انتظار داریم دایره 802.11ax را در CES اعلام کنیم. این مشخصات تعریف می کند که چگونه داده ها توسط رادیویی کدگذاری شده منتقل می شوند و در میان دستگاه ها مبادله می شوند.

Wi-Fi: یک علامت تجاری برای پوشش دادن آداپتورهای شبکه استفاده می شود که گذراندن آزمون و صدور گواهینامه برای کار با یکدیگر با استفاده از مشخصات مختلف 802.11 است.

اتحاد Wi-Fi این لوگو را به محصولاتی می دهد که استاندارد های همکاری خود را برآورده می کنند اما عدم وجود آن در بسته بندی محصول فقط می تواند به این معنی باشد که سازنده نمی خواست هزینه تست و صدور گواهینامه را پرداخت کند.

باند فرکانس : شبکه های Wi-Fi از دو باند فرکانسی بدون مجوز استفاده می کنند: 2.4 گیگاهرتز و 5 گیگاهرتز. بسیاری از روترهای Wi-Fi و بسیاری از موبایل ها و دستگاه های دسکتاپ مدرن می توانند شبکه ها را بسازند یا از هر دو باند استفاده کنند – این ایستگاه های پایه یا دوزبانه هستند. 802.11b و g بطور انحصاری از باند 2.4 گیگاهرتز استفاده می کنند. 802.11a و ac به طور انحصاری از 5 گیگاهرتز استفاده می کنند. 802.11n در هر دو گروه کار می کند.

کانال ها : باند های فرکانسی به کانال های شماره گذاری شده تقسیم می شوند. در ایالات متحده، 2.4GHz دارای 11 کانال همپوشانی شماره 1 تا 11 است، در حالیکه 5GHz حدود دو دهم به صورت پراکنده در محدوده وسیعتر از 36 تا 165 دارد. آنها به دلایلی تاریخی در مورد چگونگی استفاده بدون مجوز از پهنای باند برای همه اعمال شده اند. (کانال های 5 گیگاهرتز حداقل از چهار قسمت جدا تشکیل شده اند، به عنوان 149، 153 و 157. به دلایلی که در توضیحات نیز وجود دارد.)

 

نمیتوانید شبکه ای را که می دانید در دسترس است ببینید!

شما می دانید یک شبکه باید در جایی که هستید در دسترس باشد، اما در لیست شبکه های موجود شما که می توانید به آن ها وصل شوید، نشان داده نمی شود. این موارد را امتحان کنید:

 • زمان خوبی برای بررسی اینکه آیا وای فای را غیر فعال کرده اید، است. برخی از لپ تاپ های ویندوز و سایر دستگاه ها دارای سوئیچ های سخت افزاری Wi-Fi یا دکمه هایی هستند که می توانید به طور تصادفی آنها را فشار دهید. در ویندوز 10، نماد شبکه قرمز X را از طریق Wi-Fi در نوار وظیفه نشان می دهد. در macOS، “فن” Wi-Fi در نوار منوی سیستم یک خط خالی خواهد بود.

 

برخی از رایانه های دارای دکمه هایی هستند که می توانند درگاه آداپتور Wi-Fi را روشن یا خاموش کنند.

 • آداپتور Wi-Fi خود را بچرخانید، در بسیاری از دستگاهها، می توانید تنظیمات نرم افزاری را برای غیر فعال کردن موقت رادیوی Wi-Fi انتخاب کنید. حالت هواپیما ساده ترین راه در سیستم عامل هایی است که آن را ارائه می دهند، هرچند با استفاده از آن، اتصالات سلولی و بلوتوث بر روی دستگاه شما نیز مختل می شود.
 • خارج از محدوده. Wi-Fi زمانی که آن کار خواهد کرد قطعی ندارد تا زمانی که آن را نمی خواهد. گاهی اوقات شما می توانید یک مکالمه کامل را در یک مکان دریافت کنید، اما بعد از آن نتوانید. به همین دلیل است که سیگنال های رادیویی از سطوح خارج می شوند، از طریق دیوار عبور می کنند و می توانند توسط افراد و مواد جذب شوند. در اطراف خود حرکت کنید و ببینید آیا شبکه ای نشان می دهد.
 • گروه خود را بررسی کنید در حالی که بسیاری از دستگاه های کاربر می توانند با استفاده از هر دو باند فرکانسی متصل شوند، با این حال می توانید سخت افزار مدرن را پیدا کنید که فقط می تواند از طریق 2.4GHz متصل شود. که اگر اتفاق بیفتد در آن سیگنال موجود تنها یک شبکه 5 گیگاهرتزی است، تمام سخت افزار دو باند شما به خوبی متصل می شود، اما یک باند 2.4 گیگاهرتز پوشش نخواهد داد. به دلیل ویژگی های مختلف گروه، ممکن است در یک اتاق در یک خانه، اداره یا فضای عمومی که در آن یک سیگنال 2.4GHz به کاربرده شده، به آن دسترسی نداشته باشید، اما همان سیگنال 5GHz ایستگاه پایه واضح و روشن است. ساعت اپل در همه نسخه های آن فقط 2.4GHz Wi-Fi را پشتیبانی می کند.گوشی های هوشمند و جداول قدیمی و ارزان نیز ممکن است دارای رادیوهای 5 گیگاهرتزی باشند و بسیاری از محصولات هوشمند دارای پشتیبانی 2.4 گیگاهرتزی هستند.
 • این یک شبکه بسته است. در صورتی که هرگز راه درستی برای بهبود امنیت موجود نباشد، برخی از شبکه ها راه اندازی می شوند تا و نام خود را پخش نمی کنند. در این صورت، اگر شما یک پروفایل اتصال را ذخیره نکنید، باید از روشی که در سیستم عامل برای پیوستن به یک شبکه به صورت دستی می باشد، استفاده کنید، اغلب به عنوان «other» در منو لیست شده است. شما باید نام را دقیقا وارد کنید و اگر از رمزگذاری استفاده کرده است، روش امنیتی آن را انتخاب کرده و رمز عبور را وارد کنید.
 • شبکه از کار افتاده است. از چندین دستگاه بررسی کنید یا از افراد دیگر با استفاده از شبکه بپرسید. یک روتر ممکن است نیاز به راه اندازی مجدد یا جایگزین داشته باشد.

 

متصل شده، اما دسترسی به اینترنت ندارد

با چک کردن آدرس شبکه خود را ببینید و ببینید که آیا در محدوده “self-assigned” است. اگر مشکلی در ارتباط با نحوه اتصال شبکه محلی به آدرس های دستگاه ها وجود داشته باشد، رایانه یا دستگاه همراه شما یک آدرس اختصاص داده شده خود را ایجاد می کند که نمی تواند مسیر دیگری را در آن جای دهد. در بعضی موارد، شبکه های کوچک می توانند توسط آدرس اختصاص داده شده اجرا شوند!

آدرس IP اختصاص داده شده به دستگاه خود را بررسی کنید تا اطمینان حاصل شود که آدرس آن توسط روتر شما تعیین شده است.

بعضی از سیستم عامل ها یک سرنخ دارند که یک مشکل وجود دارد، مانند وقتی که آداپتور سیگنال Wi-Fi نشان می دهد که نقطه علامت تعجب روی آن است. در برخی دیگر، شما باید به وضعیت شبکه یا تنظیمات متصل شوید.

 • در Android: تنظیمات> درباره تلفن> وضعیت / Settings > About Phone > Status.
 • در iOS: تنظیمات> Wi-Fi و دکمه اطلاعات «من» را لمس کنید.
 • در ویندوز: تنظیمات> شبکه و اینترنت و سپس آداپتور Wi-Fi را انتخاب کنید.
 • در macOS: پنجره ترجیحات سیستم شبکه را باز کنید، آداپتور Wi-Fi را انتخاب کنید، روی Advanced کلیک کنید و بر روی زبانه TCP / IP کلیک کنید.

اگر آدرس IP در دستگاه شما برای شبکه IPv4 (مجموعه ای از چهار عدد جدا شده توسط محدوده ها) با 169.254 شروع می شود، سپس یک آدرس اختصاصی است که نشان می دهد که سیستم عامل شما نمی تواند یک آی پی از DHCP سرور شبکه محلی (Dynamic Host Configuration Protocol) دریافت کند. (بعضی از شبکه هاممکن است نیاز به آی پی استاتیک داشته باشند، اما شما باید بدانید که آیا یکی از آن ها هستید یا نه.)

پیش از آنکه فرض بر این باشد که شبکه در خطا است، تنظیمات فایروال خود را بررسی کنید، اگر شما یک نصب داشته باشید یا از ابزارهای ساخته شده در سیستم عامل استفاده کنید. برخی از فایروال ها از اتصال به شبکه های جدید جلوگیری می کنند و مسیریابی را بدون نیاز به ورود صریح به آنها انجام می دهند. در اغلب موارد، شما باید یک فوریت دریافت کنید که به شما در مورد یک شبکه جدید هشدار می دهد و از شما تایید آن را می خواهد. اما بسته به پیکربندی شما، ممکن است مسیریابی شبکه به طور صحیح مسدود شده باشد.

هنگامی که فایروال و دیگر فیلترها را از بین می برید، می توانید مطمئن باشید که این شبکه شامل خطا است.اگر شما فردی نیستید که روترها را نابود می کنید، آنها باید بدانند که چه کسی است.

 

آدرس IP معتبر است، اما چیزی بارگذاری نمی شود

اگر از یک کانون عمومی در یک کافه، فرودگاه، مرکز کنفرانس و یا جاهای دیگر استفاده می کنید، ممکن است یک صفحه پورتال یا صفحه ورود به سیستم را بدون درک آن به اجرا در آورید.آخرین نسخه های بسیاری از سیستم عامل ها درک می کنند که ممکن است شما با یک پورتال روبرو شوید و بر اساس آن عمل کنید. تا زمانی که به سوالات درست پاسخ ندهید یا بر روی دکمه های راست کلیک نکنید، دسترسی به اینترنت قفل شده است.

با استفاده از یک صفحه پورتال، کانون(hotspot) به طور موثری جستجوی دامنه (DNS) را انجام می دهد، به طوری که در هر کجا که شما تلاش می کنید تا به پورتال هدایت شود. macOS و iOS اپل این رفتار را تشخیص میدهند و یک گفتگوی مودال صفحه پاپ آپ وب پورتال را نمایش می دهد.هنگامی که دسترسی با موفقیت شروع می شود، سیستم عامل می تواند بگوید که DNS به درستی کار می کند و خود را رد می کند یا یک دکمه انجام شده را نشان می دهد که می توان آن را زد یا کلیک کرد.

گاهی اوقات پورتال ها غیر فعال هستند و یا به دلیل فایروال و یا سایر نرم افزار های فیلتر شده، سیستم شما به این تغییر مسیر اعتماد ندارد. این باعث می شود که صفحه پورتال ظاهر نشود.

یک مرورگر را باز کنید و سعی کنید هر صفحه ای مانند cnn.com را بارگیری کنید و ببینید چه اتفاقی می افتد. اگر شما بارگذاری و تغییر مسیر را می بینید، به قسمت Location در مرورگر خود نگاه کنید و ببینید آیا دامنه یا آدرس IP تغییر می کند – احتمالا چیزی در سیستم شما وجود دارد که مسدود شدن آن است.

اگر هیچ وقت در مرورگر بارگیری نشد، با محل برگزاری مشورت کنید. ممکن است لازم باشد رمز عبور، پرداخت و یا استفاده از یک پیکربندی خاص را بدست آورید.

ابزار Speed ​​Test مانند Speedtest.net ،Ookla می تواند سرعت خود را که ISP پهنای باند شما را فراهم می کند اندازه گیری کند، اما شما باید هر زمان که ممکن است با یک اتصال سخت افزاری آزمایش کنید.

اتصالات شبکه شما متناقض است

چهار عامل اصلی در عملکرد ناسازگار Wi-Fi و دسترسی به شبکه وجود دارد: اول اتصال پهنای باند نامنظم، فاصله از یک ایستگاه پایه، ایستگاه پایه اشتباه انتخاب شده در مجموعه و یک محیط شبکه متصل به شبکه محلی.

 • پهنای باند. اولین آزمایش سخت است مگر اینکه شما بتوانید یک کابل اترنت را به روتر وصل کنید و از تستر پهنای باند مانند Ookla یا یک مانیتور شبکه ای که در طول زمان عملکرد شما را نشان می دهد، استفاده کنید. با این وجود اگر می توانید قبل از اینکه به جلو بروید، آن را به عنوان یک احتمال حذف کنید.
 • فاصله. این به نظر می رسد آسان باشد: پیش برو! اما اگر شما نمی دانید که کجای ایستگاه پایه Wi-Fi واقع شده است یا شما در اطراف آن قرار دارید، “نزدیک” ممکن است دشوار باشد. به دلیل انعکاس سیگنال و جذب، همیشه مشخص نیست که در آن ایستگاه پایه خود را برای پوشش بهتر حرکت دهید.NetSpot (49 دلار برای نسخه Pro برای ویندوز و macOS؛ همچنین دارای یک نسخه رایگان از ویژگی های محدود می باشد.) می تواند به شما کمک کند منطقه پوشش خود را با ایجاد نقشه به عنوان راه رفتن در اطراف شما را تجسم کند. همچنین نسخه رایگان Heatmapper Ekehau که ویژگی های مشابهی را ارائه می دهد وجود دارد.
 • ایستگاه پایه اشتباه. شبکه ای از یک روتر Wi-Fi با همان تنظیمات امنیتی به شما اجازه می دهد به شما امکان می دهد که در یک تالار یک میلیون متر مربع یا در سراسر اتاق در خانه خود متصل شوید. با این وجود دستگاهی که حمل میکنید همیشه انتخاب درستی در مورد قوی ترین سیگنال را انجام نمیدهد.در خانه کوچک من سه ایستگاه پایه به دلیل دیوارهای ضخیم وجود دارد. لپ تاپ ها و تلفن های همراه به طور معمول به یک روتر در زیر زمین متصل می شوند زمانی که آنها حدود یک پا از یک طبقه بالا قرار دارند. شما می توانید ایستگاه پایه را برای پیوستن به زمانی که همه آنها یکسان نامیده می شوند را انتخاب کنید، اما آداپتور Wi-Fi خود را از طریق چرخه روشن به خاموش رساندن به طور معمول باعث انتخاب بهتری می شود.
 • شبکه محلی متلاشی شده. اگر شما در خانه یا در یک دفتر هستید که در آن شبکه را اجرا می کنید، ممکن است قادر به بهبود وضعیت Wi-Fi در اطراف خود باشید. خارج از اکوسیستم شبکه، شما به طور معمول می توانید به یک روتر Wi-Fi متصل شوید و از انتخاب پیش فرض کانال های خودکار در هر باند برای انتخاب یک کانال تغییر دهید. یک راز کوچک در مورد Wi-Fi این است که در حالی که سطح سیگنال تنها حداکثر برای همه کانال ها 2.4 گیگاهرتز است، باند 5 گیگاهرتز به سه قسمت اصلی تقسیم شده است، و تا سال 2014، هر یک از آنها دارای حد مجاز حداکثر سیگنال خواهد بود. پایین ترین محدوده کانال (36، 40، 44 و 48) تنها می تواند در حداکثر از بالاترین محدوده کانال (149، 153، 157 و 161 به طور معمول) عمل کند. کانال 5GHz خود به کانال 149 تنظیم کنید که اگر شما تجهیزاتی دارید که اصلاحات جدیدی را که منعکس کننده اکثر ایستگاه های پایه حداقل دو ساله است، تجدید نظر نکرده اید، تجدید نظر شود. (برای بررسی آنچه در اطراف شما استفاده می شود می توانید از یک ابزار مانندفایرفور [20 دلار] استفاده کنید.)
 • یک نکته بیشتر: Force 5GHz. بسیاری از ایستگاه های پایه به طور پیش فرض نامگذاری شبکه های جداگانه 2.4GHz و 5GHz مشابه برای کاهش رومینگ است. با این حال، اکثر آنها همچنین به شما اجازه می دهند که یک نام جداگانه برای هر یک انتخاب کنید. اگر میخواهید سریع ترین اتصال با بالاترین قدرت سیگنال را تضمین کنید، داشتن نامهای شبکه 2.4GHz و 5GHz جداگانه به کاهش ناهماهنگی که ممکن است در نتیجه اتصال به نام تجاری 2.4GHz شلوغ رخ دهد، کمک کند.
همیشه یک ایده خوب برای استفاده از یک رمز عبور پیچیده است، اما برای برقراری ارتباط با دیگران مشکل است. بسیاری از روترهای مدرن، از جمله روتر Linksys Velop که در اینجا نشان داده شده، به شما اجازه می دهند از طریق پیام متنی به اشتراک بگذارید.

 

رمز عبور صحیح، بدون اتصال

شبکه ای که نیاز به گذرواژه یا نام کاربری و گذرواژه دارد، دستگاه شما را رد می کند اگر به درستی وارد آن نشوید.اما اگر شما مثبت هستید، نام کاربری و رمز عبور را کاملا درست وارد کردید ،چرا متصل نمی شوید؟

 • بررسی کنید که آیا رمز عبور با حروف بزرگ تنظیم شده است، که در گذرواژه های Wi-Fi دیگران شمارش می شود. فضاها می توانند بخشی از عبارات WPA2 باشند، اما فضاهای آن زمانیکه نوشته شده اند، دشوار است. تأیید کنید که یک فضایی از دست رفته است.
 • اطمینان حاصل کنید که شبکه صحیح را انتخاب کرده اید. در بعضی از نقاط، شما با ده ها یا چند شبکه به طور جداگانه کاندید می شوید و ممکن است یکی را انتخاب کنید که با همان نام مورد نظر انتخاب شده باشد. برخی از مشاغل و نقاط ضعیف شبکه های مهمان را به نام های کمی متفاوت از شبکه های داخلی و خصوصی خود می نامند.
 • شبکه های پربار و روترهایی که دارای سیستم عامل نادرست هستند ممکن است یک اتصال را رد کنند، حتی زمانی که رمز را درست وارد کرده اید. با اپراتور شبکه مشورت کنید – اگر این شما هستید، مسیریابی را دوباره راه اندازی کنید!

دستگاه شما بارها و بارها به شبکه غلط مرتبط است

اکثر سیستم عامل های مدرن فهرستی از هر شبکه ای را که تا به حال وصل شده اید را حفظ می کند. مک من دارای مدخل هایی است که چندین سال در چندین مهاجرت ماشین به طول می انجامد. بعضی از اکوسیستمها به همگام سازی دسترسی نیز دارند، بنابراین وقتی شما به یک شبکه وصل شوید، تمام تلفن های دیگر، رایانه های لوحی و رایانه های شما هم اکنون می توانند بدون تلاش بیشتر پیوست شوند.

تنظیمات شبکه مدیریتی ویندوز 10 به شما نشان می دهد هر شبکه ای که به کامپیوتر شما تا به حال پیوسته است (مگر اینکه شما گفته اید برخی از آنها را فراموش شود). اگر می دانید شبکه هایی وجود دارند که هرگز نیازی به اتصال به آنها ندارید، بر روی هر کدام کلیک کنید و فراموش را بزنید.

اگر یک شبکه ناچیز در محل کار پیدا کنید یا به طور مرتب به یک بار پیوست کنید، ممکن است سعی کرده باشید آن را فراموش کنید، اما باقی می ماند. من این را دیده ام و از خوانندگان شنیده ام که حذف اتصال شبکه به طور کامل آن را حذف نمی کند، زیرا یک کپی همگام سازی شده در جای دیگر در دستگاه شما نگهداری می شود!کلاهبرداری پایدار است: همیشه آن را از هر دستگاهی که استفاده میکنید حذف کنید تا بلوک های همگام سازی در نهایت همگامسازی شود.

بعد از مرور به این مکانها می توانید شبکه ها را در هر سیستم عامل مدیریت کنید:

 • Android: تنظیمات> Wi-Fi، روی دکمه Customize ضربه بزنید و Network Saved را انتخاب کنید.
 • iOS: در تنظیمات> Wi-Fi، فقط می توانید شبکه در حال حاضر متصل را حذف کنید.
 • ویندوز: روی آیکون شبکه کلیک کنید، تنظیمات مدیریت Wi-Fi را انتخاب کنید و سپس منوی مدیریت شبکه های شناخته شده را انتخاب کنید.
 • macOS: پنجره اولویت سیستم شبکه را باز کنید، بر روی آداپتور Wi-Fi در لیست سمت چپ کلیک کنید، روی Advanced کلیک کنید و سپس روی برگه Wi-Fi کلیک کنید.

 

آداپتور شما می تواند از بین رفته باشد

آداپتورهای Wi-Fi فقط می توانند از بین بروند، مهم نیست که چه نوع دستگاهی هستند که درون آن قرار گرفته اند. قبل از رها کردن، نصب مجدد سیستم عامل می تواند یک راه حل نهایی باشد تا ببیند آیا راه انداز خراب شده است یا نه سخت افزار.

با استفاده از یک رایانه، می توانید یک قطب USB ارزان خریداری کنید و خدمات سازگار را ارائه دهید.با تلفن های همراه و تبلت ها، ممکن است غیر قابل بازیابی باشند.

توجه: این اطلاعات به طور کامل با اطلاعات موجود در شبکه Wi-Fi به روز شده است.

این مطلب مورد پسند شما بود؟

با کلیک روی ستاره‌های زیر به آن امتیاز دهید.

میانگین امتیاز: 2.3 / 5. تعداد امتیازها: 3

تاکنون امتیازی برای این مطلب ثبت نشده است، می‌توانید اولین نفر باشید!

تومان75,000

آموزش دیجیتال مارکتینگ (رشد کسب و کار)

آموزش صفر تا صد سئو – دوره «دکترای سئو»

تومان499,000

کتاب های تجارت الکترونیک

کتاب صفر تا صد سئو در وردپرس

تومان33,000

1 دیدگاه برای “آموزش راه اندازی و تعمیر شبکه WiFi

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *